Milli irade sandığa Yansırsa… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Milli irade sandığa Yansırsa… - Necdet SİVASLI
Tarih: 25.10.2015 > Kaç kez okundu? 1104

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Sivaslı

e.mail: necdetes@mynet.comMilli irade sandığa

Yansırsa…1 Kasım seçimlerinin önemi giderek artıyor. Son yapılan kamuoyu araştırmalarında seçimde katılımın yoğun olacağı görünüyor. Ancak, buna rağmen bazı seçmenin yine de sandığa gitmemekte direndiği de ortaya çıktı. Bu nedenle özelikle AK Parti dışındaki tüm siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve ilgililer “Sandığa gidin” çağrısı yapıyor.

Milli iradenin sandığa yansıması, ortaya çıkacak tabloda önemli rol oynayacak.

Ortada şimdi şöyle bir tablo var:

Perşembeye denk gelen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ertesi günü “idari tatil” ilan edildi. Böylece 29-30-31 Ekim ile seçimin yapılacağı 1 Kasım tatil edildi. Bunun hedefinin seçime katılımın az olmasının hedeflendiği iddia ediliyor.

Bunun nedenine gelince:

Yapılan son araştırmalarda seçimlerde oy kullanmaya gitmeyenlerin % 18 oranındaki yarısından fazlasını CHP’li seçmen oluşturuyor. Oy kullanmayan % 52 oranındaki CHP seçmenini % 17 ile MHP, % 16 ile HDP, % 15 ile AK Parti seçmeni izliyor. Son yapılan anketlerde de bu tablonun oluştuğunu görüyoruz.

Tatilin uzatılmasında da bu anketlerin sonucunun önemli rol oynadığına dikkat çekiliyor. Tatile çıkabilecek ya da tatilde olanların seçime katılmamasının hedeflendiği de aynı iddialar arasında yer alıyor.

Seçime katılımın az olması AK Parti oylarının artışı anlamına geliyor. Zaten anketçiler de “Eğer seçime katılım fazla olursa AK Parti’nin tek başına iktidar olması mümkün görünmüyor” diyorlar. Seçime katılımın azlığının da AK Parti’ye yarayacağına dikkat çekiyorlar.

Durum açıkça ortada. Bu nedenle özellikle muhalefet partileri seçmenlerinin sandığa gitmesi için olağanüstü çaba gösteriyor. Yine de seçmenin bilinçli hareket ederek sandığa gitmesi ve hür iradesini yansıtması gerekiyor.

Hangi partiye oy verirseniz verin, sandığa mutlaka gidin ve oyunuzu kullanın.

Biz, bu çağrıyı her zaman yapıyoruz. Seçmen, tercihini hangi parti üzerinde kullanırsa kullansın, sandıktan çıkacak sonuçlara da saygı duymak gerektiği de anımsatıyoruz. Önemli olan katılımın çok olması ve seçimlerin de güven ve huzur ortamında yapılmasıdır.

Dikkat edilecek olursa özellikle seçim sonrası ortaya çıkan tabloyu beğenmeyenlerin önemli bir bölümünün, sandığa gitmeyenlerden geldiği görülüyor. Hem sandığa gitmeyeceksiniz, oyunuzu yansıtmayacaksınız, hem de çıkan tablodan şikâyet edeceksiniz. Böyle bir şey olabilir mi? Eğer oyunuzu kullanır, hür iradenizi sandığa yansıtırsanız, çıkan sonuçlardan da şikâyet etme hakkınız olmaz.

Ortada bir başka sorun daha var. O da sandıklara ve oylara sahip çıkılmasıdır.

Geçtiğimiz 7 Haziran seçimlerinde sandık görevlilerinin ve siyasi parti temsilcilerinin bu konuda çok titiz ve duyarlı bir çalışmayı ortaya koyduklarını gördük. Şimdi, 1 Kasım seçimlerinde de sandıklara ve oylara sahip çıkma için yoğun bir çalışma yapılıyor.

Hilelerin önüne geçmek ve şaibeleri önlemek amacı ile yapılan bu çalışmaların yerinde olduğunu söylemliyiz

“Oy ve Ötesi” adı altında örgütlenen gönüllü gruplar sandıklara sahip çıkmak için bugüne kadar 40 bin gönüllüye ulaştı. Bunun seçim gününe kadar 80 bine ulaşılmasına çalışılıyor.

Bu konuda yapılan açıklamalarda da özellikle sandığa gitme çağrısı yapılıyor ve şunlar söyleniyor:

“1 Kasım seçiminin kaderini sandığa gitmeyen seçmen belirleyecek. Yapılan araştırmalarda sandığa gitmeyenlerin oranının 3.parti konumuna yükseldiğini görüyoruz. Bu nedenle bu seçim Türkiye’nin de kader seçimi olacaktır. Sandığa katılımın fazlalılığı ortaya çıkacak tabloyu değiştirecektir. 13yıldır ülkeyi yöneten AK Partililer bunu gördükleri için, seçimlere katılımın az olmasına gayret gösteriyorlar. Bu tuzağa seçmenin düşmemesi gerekiyor. Bu nedenle tüm seçmenlere sandığa gitme çağrısını bir milli görev olarak yapmak istiyoruz.

Türkiye’nin yeni bir seçimi daha kaldıramayacağını söyleyenler de giderek çoğalıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de bu konuda yaptığı açıklamada “Milletimiz çok iyi düşünmeli. 20 aylık bir sürede milletimiz 4 seçim yaşamıştır. Yeni bir seçim önümüze gelirse ülke bu ağırlığı kaldıramaz” diyor. Bahçeli, seçimlerin millette bıkkınlık yarattığına da dikkat çekiyor.

1 Kasım’da yapılacak olan seçimde herhangi bir parti güvenoyu için 276 milletvekilini çıkaramazsa yeniden koalisyon arayışları başlayacak. 7 Haziran seçim sonrası bu arayışlarda başarılı olunmamıştı. Yine başarısız olunması halinde ikinci seçenek olarak azınlık hükümeti gündeme gelecek. Bunda da başarılı olunamazsa son seçenek olarak yeni bir seçim yapılması gündeme gelmiş olacak.

İşte bütün bu olasılıkları iyi değerlendirmek, milli iradeyi sandığa yansıtmak her seçmenin görevi olmalıdır.

Biz yine çağrıda bulunuyoruz: Her seçmen mutlaka sandığa gitmeli, oyunu kullanmalı ve çıkan sonuçlara da saygı duymalıdır.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 15
Dün Tekil 1203
Bugün Tekil 276
Toplam Tekil 2718814
IP 3.234.210.89


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:23 Rebiü'l-Evvel 1441
Kasım 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Vatan ne Türkiyedir Türklere ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu