Muğla’nın kader seçimi… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Muğla’nın kader seçimi… - Necdet SİVASLI
Tarih: 20.10.2015 > Kaç kez okundu? 1155

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Sivaslı

e.mail: necdetes@mynet.comMuğla’nın kader seçimi…1 Kasım’da yapılacak olan seçimler, bir anlamda il bazında Muğla’nın da kader seçimi olarak değerlendirilebilir. Çünkü Muğla’dan çıkacak milletvekillerinin Meclis’te özellikle Muğla’nın Büyükşehir statüsünden çıkarılması için mücadele vermeye hazırlanmaları bunun bir göstergesidir.

Hiç kuşkusuz Muğla’nın Büyükşehir statüsünden çıkarılması en fazla turizmin göz bebeği Bodrum’un kurtuluşu anlamına gelecek. Bodrum, bilindiği gibi Muğla’nın Büyükşehir olmasından sonra neredeyse hizmet anlayışında çökme noktasına geldi. Bundan Bodrum’un CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Kocadon bile şikâyet ediyor.

Son yağışların ortaya koyduğu afet tablosu, Bodrum’un içinde bulunduğu çıkmazı bir kez daha gözler önüne sermiştir. Altyapı sorunu, çarpık yapılaşma, trafik keşmekeşi neredeyse Bodrum’u yaşanmaz konuma getirmiştir. Bu olayların ve mesajların da iyi okunması gerekiyor.

İşte, seçimin can alıcı noktası da buradan başlıyor.

Eğer, Bodrum kendi içinden bir milletvekili adayının seçilerek Meclis’e gönderilmesinde etkili olabilirse MHP’nin 2.sıra milletvekili adayı Asım Başaran, bu anlamda önemli bir şans olarak görülüyor.

Başaran’ın sadece Bodrum’dan değil, Muğla’yı kapsayan her yerden ve her kesimden alacağı destek ve sağlayacağı oy, Muğla’nın da Büyükşehir Statüsü’nden kurtulması yolunda atılacak önemli bir adım olacaktır.

Önce şu soruyu soralım:

Bugün Bodrum dahil, Muğla’nın hangi noktasında yaşarsanız yaşayın Muğla’nın Büyükşehir olmasından memnun olan var mı?

Biz, bu konuda yapılan son ankete baktığımızda Muğla’nın Büyükşehir olmasından şikâyet edenlerin sayısının % 83,7 olduğunu görüyoruz. Gezici Araştırma Grubu’nun geçen ay sonunda yaptığı ankette Muğlalılar “Biz, eski günlerimizi arar hale geldik” diyor. “Muğla Büyükşehir olmaktan çıkarılsın” diye de ekliyorlar.

Şimdi gelelim, Asım Başaran’ın bu konudaki duruşuna ve söylediklerine:

“Biz, Muğla’nın Büyükşehir statüsüne geçmesi ile yerel yönetimlerde böylesine bir kargaşanın yaşanacağını biliyorduk. Buna parti olarak da, kişi olarak da hep karşı çıktık. Bugün gelinen noktaya baktığımızda bu haklılığımız ortaya çıktı. Nitekim diğer partili arkadaşlarımız ve milletvekili adayları da bizim çizgimize geldiler. Eğer milletvekili olarak Meclis’e gidersem en büyük mücadelem Muğla’nın Büyükşehir statüsünden çıkarılması olacaktır. Bunda da başarılı olacağımı ve destek alacağımı görmekteyim. Ankara siyasetini, oradaki yapıyı ve işleyişi iyi bilmek gerekiyor. Özellikle taşradan giden insanlar, istediklerini alabilmek için günlerce vekil kapısında beklerler gerekirse. Oradan istediklerini almadan da dönmezler. Bizim Muğla insanımızın ise nezaketi vardır. Söylenene itibar eder, herkesi kendisi gibi güvenilir bilir. O vekil iyi niyetli de olsa, vatandaşının talepleriyle ilgilenmeye fırsat bulamaz, ilgilenmez o yüzden. Hatırlatan da olmaz. Halbuki kapının arasına ayağını koyacaksın gerekirse. İlçene, iline hangi hizmet gerekiyorsa onu alana kadar peşini bırakmayacaksın. Belediyecilik tecrübemiz var. Siyaset tecrübemiz var. Ankara'dan Muğla'ya, Bodrum'a hizmet getirmenin yollarını çok iyi biliyoruz. Halkın içinden biri olarak, turizmci olarak, siyasetçi olarak, Muğla'nın bir avukatı olarak haklarımızı Ankara'da savunmak ve Muğla'ya hizmet için sesiniz olmaya talibim.”

Daha önce söylediklerimizi yineleyelim:

Hizmet bekleniyorsa, particilik söz konusu olmamalıdır. Temsil yeteneği olan, inandırıcılığı ile ön plana çıkan, başarabileceğine inanılan, tecrübe ve bugüne kadar söyledikleri ve yaptıkları ile göz dolduranların tercih edilmesi atılması gereken en doğru adımdır. Muğla’yı seven, Bodrum’un geleceğini gören ve düşünenlerin de böylesine olumlu adımları atacağı görüşündeyiz.

Turizmden, tarıma, yerel yönetim anlayışından teröre, taşımacılık sektöründen eğitime kadar birçok konuda da gittiği, gezdiği her yerde seçmenlerle kucaklaşan ve görüşlerini yansıtan Asım Başaran’ın daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz gibi Muğla için, Bodrum için çok büyük bir şans olduğunu bugün de altını kalınca çizerek vurgulamak istiyoruz.

Mutlaka seçmen sandık başında en doğrusunu yapacak ve tercihini kullanıp, hür iradesini yansıtacaktır.

Biz, bugünkü yazımızı MHP Muğla milletvekili adayı Asım Başaran’ın şu mesajları ile noktalamak istiyoruz:

“Geldiğimiz son noktada milli irade, yolsuzluk, adaletsizlik ve bölücülük için kılıf yapılmaya başlanmıştır. Bugünkü Türkiye tablosu, tam bir yıkım ve hezimet tablosudur. Türk ekonomisinin çok ciddi yapısal sorunları bulunmaktadır. Tasarruflar dibe vurmuş, borçlar tavan yapmıştır. Yatırımlar azalmış, büyüme daralmıştır. Türkiye’de büyük bir manevi buhran yaşanmaktadır. Toplumsal şiddet tırmanmış, asayişsizlik artmıştır. Hoşgörü, sevgi ve huzur şehri Muğla’daki ziyaretlerimde, kime dokunsam dert yanıyor. Hem terör, hem ekonomi hem de Büyükşehir uygulamaları vatandaşı canından bezdirmiş durumda. Turizmde kayıp % 40’ larda. Tarımda ihracat durma noktasında. Bütün bunların çözümü için Muğla’nın 4 T’sine, tarımına, turizmine, tarihine ve tabiatına sahip çıkmamız gerekiyor. Ben inanıyorum ve biliyorum ki Muğla, MHP iktidarında kalkınacak, şahlanacaktır. Muğla’nın bir temsilcisi olarak, haklarınızı Ankara’da savunacak bir kardeşiniz olarak, sizlerden yetki bekliyorum”

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 27
Dün Tekil 1730
Bugün Tekil 842
Toplam Tekil 2713982
IP 35.170.76.39


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:19 Rebiü'l-Evvel 1441
Kasım 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.821 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu