Bodrum’un geleceği Düşünülüyorsa… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Bodrum’un geleceği Düşünülüyorsa… - Necdet SİVASLI
Tarih: 10.10.2015 > Kaç kez okundu? 1250

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Sivaslı

e.mail: necdetes@mynet.comBodrum’un geleceği

Düşünülüyorsa…Önümüzde bazı istatistikî rakamlar var:

Muğla’nın yükünü hemen her alanda Bodrum kaldırıyor. Nüfus ağırlığı, ekonomiye katkısı, il bazında 12 ilçeden toplanan çöp kadar çöp toplanması, turizmde önde olması gibi birçok neden Bodrum’u ön plana çıkarıyor.

Durum böyle olunca turizmimizin göz bebeği Bodrum’un da sorunları giderek artıyor.

Bu sorunlar bugüne kadar artmasına rağmen çözülebiliyor mu? Hayır. Özellikle Muğla’nın Büyükşehir statüsüne geçmesi ile Bodrum daha da sorunlar altında kalmış, boğulmuştur.

Çarpık yapılaşma, belediyeler arası çatışma, yetki tartışmaları, giderek ağırlaşan trafik sorunu bu tatil beldesinin belini kırmaktadır. Bundan sonra ortaya çıkabilecek sorunların ve ağırlığın artık kaldırılmayacağı da açık biçimde görülüyor.

Son yaşanan sel felaketi Bodrum’un ne kadar sahipsiz olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Altyapı eksikliği, yapılaşmalardaki yanlışlıklar, her alandaki sorunlar yumağının daha da karmaşık hale gelmesi neredeyse Bodrum’u yaşanılmaz konuma getirmektedir.

İşte biz bütün bu nedenlerden dolayı Bodrum’u TBMM’de temsil edebilecek, sorunlarını taşıyarak çözüm yollarını arayacak, mücadele edecek bir milletvekiline ihtiyaç olduğunu vurgulamaya çalışıyoruz.

Daha önce bu konuda yazdık ve özellikle şu görüşümüzü belirttik, özetleyelim:

“Bodrum’u Meclis’te temsil edebilecek bir milletvekili çıkarması şarttır. Bunun hangi siyasi partiden olması önemli de değildir. Tabloya baktığımızda AK Parti ve CHP’den Bodrum’u temsil edebilecek bir milletvekili adayını göremedik. MHP, Asım Başaran’ı Muğla 2.sıra adayı yaparak Bodrum’u temsil edebilecek bir ismi listeye aldı. Bu nedenle Başaran’ı Bodrum için büyük bir şans olarak görüyor ve değerlendiriyoruz.”

Bu noktada tarafsız olmak, Bodrum’un geleceğini görmek ve düşünmek durumundayız.

Eğer Bodrum’dan Asım Başaran değil de herhangi bir siyasi partiden bir başka aday gösterilmiş olsaydı aynı görüşlerimizi aynen yansıtırdık. Aynı desteği sağlamaya çalışırdık. Söz konusu Bodrum olunca herkesin de aynı doğrultuda hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Gelişen, büyüyen ve sorunları artan Bodrum’da belediye hizmetlerinde de aksamalar oluyor, yetersiz kalıyor. Yetki karmaşası ne acıdır ki Bodrum’u çaresiz bırakıyor. O nedenle de biz her yazımızda “Bodrum sahipsiz” demek durumunda kalıyoruz.

Geçenlerde Bodrum Belediyesi MHP’li Meclis Üyesi Mustafa Paşalı, Bodrum Belediyesi’nin Meclis toplantısında yaptığı açıklamalarda şu konulara değinerek bodrum’un bugün içine düştüğü durumu gözler önüne serdi. Yazımızın konusu olduğu için Paşalı’nın bu açıklamalarından bazı alıntıları sizlerle paylaşmak istedik:

,“Başından beri mevcut personelin belediye üzerinde safra olduğunu söylüyorum. 120 milyon borcu olan Bodrum’un devlet desteği almadan durumunu düzeltmesinin mümkün değildir. Arife günü yaşanan sel felaketinin yaraları halen sarılamadı. Sel felaketini yaşayan insanlarız. Asla suçlu aramıyoruz. Hepimiz suçluyuz. Derelere inşaat yaptığımız için suçluyuz. Önümüz kış. Allah, inşallah bir daha 236 gram yağış vermez. Bizim Bodrumumuzun bir milletvekiline ihtiyacı var. Asla siyaseten konuşmuyorum, siyaseten düşünüyorsanız bu konuşmayı dikkate almayın. Muğla’da 12 ilçeden toplanan çöp kadar Bodrum’da çöp toplanıyor. Hoca ‘da geldi geçen gün OASİS’in oraya. O da söylüyor, bütün pislikler yerinde duruyor. Bazı şeylere artık bizim dikkat etmemiz gerekiyor. 120 milyon borcu olan bir belediye ne yapabilir ki? “

Şimdi söylemek istediklerimizi yineleyelim:

Asım Başaran, 3 dönem MHP Bodrum İlçe Başkanlığı yapmış, deneyimli ve sevilen bir kişiliğe de sahiptir. Sadece Bodrum’da değil, ilçe dışında da sevildiğini ve çalışmalarının takdirle karşılandığını biliyoruz.

Sadece Bodrum’u değil, Başaran’ın tüm Muğla’yı kucaklayacağını, Muğla’nın sorunlarını en iyi şekilde Meclis’e taşıyacağını da yakinen bilmekteyiz. Geçmişteki deneyimleri, genç ve mücadeleci kimliği her alanda ön plana çıkmış biri olarak başarılarını Meclis çatısı altında da sürdürebileceği görüşündeyiz.

Bodrum’un geleceğini düşünenler kadar Muğla’nın geleceğini de düşünenlerin parti ayırımı yapmadan Asım Başaran’ın Meclis çatısı altına gönderilmesinde sağduyulu hareket edecekleri inancını taşıdığımızı altını çizerek ifade etmek istiyoruz.

Bazı hizmet konularında ve şekillenmelerde parti ayırımı yapılmayacağını sağduyulu seçmenlerin çok iyi bildiğini de tahmin ediyoruz.

Bu gerçekten Bodrum’a olduğu kadar Muğla için de büyük bir şans ve fırsattır.

Kırgınlıklalar, küskünlükler olabilir. Siyasette her şey oluyor. Ancak, birlik, bütünlük ve özellikle de Bodrum’un geleceği açısından eğer ortada kırgınlıklar, küskünlükler varsa bunları bir kenara koymak gerekiyor. Hizmet yarışı ve anlayışında parti içi çekişmelerin de olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Bodrum ve Muğla seçmeni önüne konulan bu fırsattan istifade etmelidir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 24
Dün Tekil 1138
Bugün Tekil 279
Toplam Tekil 2634108
IP 18.207.136.184


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Muharrem 1441
Eylül 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu