BASIN BÜLTENİ Meclis heyeti Brüksel’de temaslarda bulundu - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Meclis heyeti Brüksel’de temaslarda bulundu
Tarih: 06.10.2015 > Kaç kez okundu? 1279

Paylaş


CTP Milletvekili Armağan Candan, UBP Milletvekili Ergün Serdaroğlu ve DPUG Milletvekili Hasan Taçoy’dan oluşan Cumhuriyet Meclisi heyeti, Brüksel’de temaslarda bulundu.

29 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında Brüksel’de olan heyet, Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin daimi temsilciliklerinin yetkilileri ile görüştü.

Heyet temaslarında “Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinin geldiği son aşama ile çözümün finansmanı ile AB’ye düşen görevler, Kıbrıs Türk tarafının AB’ye uyum sürecinin hızlandırılması, Kıbrıslı Türklerin AB kurumlarıyla olan ilişkileri, Yeşil Hat Tüzüğü'nün Kıbrıslı Türklerin yararına olacak şekilde geliştirilmesi ve hellim konusu başta olmak üzere Kıbrıs Türk tarafının birçok konuya ilişkin hassasiyetlerini” muhataplarına aktardı.

Heyet Avrupa Parlamentosu’nda Hristiyan Demokrat Grup, Sosyalist Grup, Muhafazakâr ve Reformcu Grup, Liberal Grup, Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Grubu ve Yeşiller temsilcileriyle bir araya geldi.

Heyet ayrıca KKTC Brüksel Temsilcisi Gizem Alpman ve Türkiye’nin AB Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel ile de görüştü.Rum tarafı Eide’nin “aşırı iyimserliğinden” rahatsızBM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili Brüksel’de yaptığı bilgilendirmeyi "basına sızdırması" ve anlaşmazlıklara rağmen yılsonuna kadar anlaşmanın mümkün olduğu yönündeki değerlendirmesi Rum tarafını rahatsız etti.

Rum Yönetimi’nin, Eide’nin “aşırı” iyimser değerlendirmelerinin, Rumların kendilerini zaman baskısı altında hissetmesine neden olması endişesinden dolayı rahatsız olduğu bildirildi.

Rum Politis gazetesi haberinde, Anastasiadis’in, “alaycı bir şekilde ‘kâhin’ diye nitelediği Eide’nin aşırı iyimser değerlendirmelerinden duyduğu hoşnutsuzluğu alenen ortaya koymaktan çekinmediğini” yazdı.

“Anastasiadis’in Eide için ‘kâhin’ nitelemesini; yetkililerinin gelecekte yaptıkları veya ihmalleri ile Kıbrıslı Rumlara baskı ortamı oluşturmaktan kaçınması için BM’yi ‘yola getirme’ çabasıyla yaptığı” yorumunda bulunan gazete, Rum Yönetimi’nin 2004 sahnesinin tekerrür etmesini istemediğini ve çoğu kez BM’ye, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarının iletişim yönetimini çok önemsediği mesajını verdiğini kaydetti.

Gazete, Eide’nin “aşırı” iyimser değerlendirmelerinin, Rumların kendilerini zaman baskısı altında hissetmesini istemeyen Rum yönetimini zor duruma soktuğuna dikkat çekti. Haberde, “Anlaşıldığı kadarıyla Eide Brüksel’i New York’tayken bilgilendirdi ve basına sızdırılanlar Başkanlığı çok rahatsız etti. Gazeteciler Başkan Anastasiadis’e Eide’nin değerlendirmelerini sordu. Anastasiadis hoşnutsuzluğunu alenen ortaya koymaktan çekinmeyip bunların aşırı iyimserlik olduğunu söyledi” denildi.UBP Genel Başkanı Özgürgün: “Anastasiadis’in çözüm sürecine olumlu katkısı olamaz”Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, ”mücadelesini EOKA’nın onurlu mücadele ruhuyla sürdürdüğünü” söyleyen Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in çözüm sürecine olumlu katkısı olamayacağını belirtti.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün yaptığı yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Kurul konuşması ve diğer temaslarında yaptığı açıklamalarında, Kıbrıs konusundaki geçmiş Rum-Yunan görüş ve tutumlarından en küçük bir farklılık olmadığına dikkat çekti.

“Rum liderliğinin adada Yunan egemenliğini hakim kılmaya yönelik uğraşlarının önünde en büyük engel gördükleri Anavatan Türkiye’yi hedef haline getirmeleri, garanti ve ittifak anlaşmalarını ortadan kaldırma girişimleri yeni olmadığı gibi gizli de değildir” diyen Özgürgün, Kıbrıs sorununun 1974 sonrası başladığını iddia eden ve 1974 öncesi Kıbrıs Türk halkına yaşatılanları görmeyen, göstermeyen zihniyetin ıslah olmayacağını kaydetti.“Kasulidis’in yaptığını “Türk propagandası” bile yapmadı”Rum Fileleftheros gazetesi, “Kasulidis’e ve Eide’ye Pür Ateş... İttifak Dışişleri Bakanı’na, EURO.KO da BM temsilcisine Karşı” başlıklı haberinde EURO.KO’nun Eide’ye, Vatandaşlar İttifakı’nın da Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’e yönelik eleştirilerini aktardı.

Habere göre, Vatandaşlar İttifakı, Kasulidis’in Rum Fileleftheros gazetesinde önceki gün yayımlanan söyleşisinde yaptığı “bir kısım vatandaşımızın iyi bile olsa bir çözümü kabul etmesi söz konusu değildir” sözünü Rumlara “hakaret” addetti.

İttifak, “Bu tür akrobasi politikalarıyla ya Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tasfiye edip taksimi meşrulaştıracak bir çözüme veya muhtemelen suçu bizim tarafa yüklenecek yeni bir çıkmaza sürükleneceğiz” iddiasında bulundu.Müteahhitler birliği eylem yapıyorKıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Şehir Planlama Dairesi’nin “hiçbir konuda” hizmet veremez duruma geldiği, yasaların vermiş olduğu yetkileri yerine getiremez konumda olduğunu savundu.

Gürcafer “reform hükümeti olarak lanse edilen” hükümetin öncelikle dairelerdeki teknik malzeme ve donanım eksiklerini giderip, atıl iş gücünü ihtiyaç olan yerlere koyması; yasalarda güncellemeye giderek Bakanlar Kurulundan geçirmesi gerektiğini kaydetti.

Pazar akşamı İçişleri Bakanlığı ve Şehir Planlama Dairesi önünde araçlı uyarı eylemi başlatan Müteahhitler Birliği, eylem gerekçelerini basın toplantısıyla açıkladı. Basın toplantısında söz alan Birlik Başkanı Cafer Gürcafer, eylemlerinin sürdüğünü, hükümete 72 saat süre tanıdıklarını belirtti.

Gürcafer, çarpık mevcut yapı içerisinde sorunların çığ gibi büyüdüğünü, milyonlarca Euro’luk yatırımların birilerinin keyfini beklediğini; ülkenin ve ekonominin büyük kayıplara uğratıldığını iddia etti.Sanayi Odası Müteahhitler Birliği’nin eylemine destek belirttiKıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin aldığı eylem kararını desteklediğini bildirdi.

KTSO açıklamasında, “hükümetin ve ilgili devlet kurumlarının sektörün sorunlarına ve çözüm önerilerine uzun zamandan beridir kayıtsız kalmasının, ekonominin bu önemli çarkını durma noktasına getirdiği” ileri sürülerek, özellikle keyfi uygulama ve sürekli değişen kararlar ile Şehir Planlama Dairesi’nin işlevsizliğinin sektörü bezdirdiği iddia edildi.Milli Eğitim Bakanı Dürüst, TC Milli Eğitim Bakanlığı Denetleme Kurulu Heyeti’ni kabul ettiMilli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Denetleme Kurulu Heyeti’ni Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon’da kabul etti.

Görüşmede konuşan Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Denetleme Kurulu Başkanı Atif Ala, TC ve KKTC Denetleme Kurulları arasındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla KKTC’ye geldiklerini belirtti.

Ala, bir yıllık süre içerisinde karşılıklı ziyaretler yaparak denetimlerin nasıl daha iyi ve verimli hale getirilebileceği konusunda çalışmalar yürüteceklerini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst ise, TC Milli Eğitim Bakanlığı Denetleme Kurulu’nun denetleme sistemine katkı yapmasının bir şeref olduğunu belirterek, TC’nin imkan ve tecrübelerinden her zaman yararlandıklarını söyledi.

Okulların ve çalışanların daha verimli ve donanımlı olması için TC’nin katkı ve önerilerine hazır olduklarını belirten Dürüst, TC’nin her zaman yanlarında olduğunu ve gereken desteği verdiğini ifade etti.

Dürüst, bu işbirliğinden kimsenin rahatsız olmaması gerektiğini bu tür çalışmaların her zaman yapıldığını belirterek, TC Milli Eğitim Bakanlığı Denetleme Kurulu heyetine KKTC’de kaldıkları sürece her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu da kaydetti.AKEL ve Ekologlar, hükümeti eleştirdiRum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis ve DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun Cumartesi günü DİSİ’nin düzenlediği genç bilim adamları toplantısında yaptığı konuşma AKEL ve Ekologlar tarafından eleştirildi.

Alithia, “Partilerden, Ekonomi Konusunda Hükümete Veryansın” başlıklı haberinde, AKEL ve Ekologların tepkisine yer verdi.

Habere göre, özellikle Yeorgiadis’in “Kıbrıs yeniden kendi ayakları üzerinde duruyor. Memorandumdan çıkışa doğru gidiyoruz. Ciddi sorunlar ve meydan okumaların varlığını sürdürmesine rağmen uluslararası itibarımızı geri kazandık. Daha önce bizi, kravatlarımızı çıkartıp memorandumu sökmeye çağıranlara cevabımız budur. Gerektiği zaman kravatlarımızı memnuniyetle çıkartırız ancak hiçbir zaman sorumsuz politikalara sürüklenmeyiz” sözleri tepki çekti.

AKEL, DİSİ hükümetini, Averof Neofitu ve Haris Yeorgiadis aracılığıyla “alaycı ve kibirli bir şekilde Yunan hükümetini, Yunan Başbakanı’nı ve özellikle Yunan halkının demokratik tercihlerini erozyona uğratmaya çalışmakla” suçladı.

AKEL tarafından yapılan açıklamada “Cumartesi günkü konuşmalarında dostları Merkel, Schaeuble ve Brüksel’in neo-liberal müdürlüğünün Yunan vatandaşlarını cezalandırarak, Yunan halkına nihayet üçüncü memorandumu dayatmış olmalarından duydukları mutluluğu gizlemeye bile çalışmadılar” denildi.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi de “Çipras ve Yunanistan’la alay ederek, onları erozyona uğratarak krizden, resesyondan, fakirlikten ve borçtan çıkamayız. Yeorgiadis ve Neofitu’nun kibir ve kendini beğenmişlik dolu konuşmaları tehlikeli izlenimler yaratıyor” vurgusunu yaptı.CTP-BG Girne Gençlik Örgütü’nden mültecilerin sıkıntılarının çözümüne destek kampanyası başlatıldıCumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP BG) Gençlik Örgütü Girne İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Mülteci Hakları Derneği (MHD)'ne destek olmak amacıyla başlatmış oldukları kampanya çerçevesinde, Girne çarşı ve Hirondel çemberinde bildiri dağıttı.

Partiden yapılan açıklamada, başlatılan çalışmada, KKTC'de mültecilerin yasal olarak yaşadığı sıkıntılarla ilgili farkındalık yaratma ve yardımda bulunmak isteyen vatandaşları yönlendirmenin hedeflendiği kaydedildi.

Mülteci Hakları Derneği'ne bağışlanmak üzere para, gıda ve hijyen ürünleri için başlatılan kampanyada, para bağışlarının Türk Bankası 2000055320 numaralı hesaba yapılabileceği, temel ihtiyaçlar için ise 03922284910 nolu telefonla veya rracyprus@gmail.com e-posta adresinden iletişime geçilebileceği kaydedildi.KTAMS: “Reformist değil, sosyalist bir hükümet”KTAMS, hükümetin süt ve süt ürünlerine yaptığı zammı “samimiyetsizlik ve vicdansızlık” olarak nitelendirdi ve kınadı.

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan yaptığı açıklamada, son yıllarda TL'nin döviz karşısında %55 oranında değer kaybetmesi ve hükümetlerin de uygulamış olduğu liberal politikalar sonucunda toplumun alım gücünde büyük bir gerileme yaşandığını belirterek, toplumun adeta sefalet düzeyine düştüğünü savundu.

Bankalara borcu olanların borcunu ödeyemeyecek, çocuklarının okul harcını da veremeyecek durumda olduğunu ifade eden Bengihan, DPÖ'nün hayat pahalılığını %2.98 olarak “son dokuz yılının en yüksek Eylül ayı rakamı” olduğunu açıkladığı bir dönemde "Reform Hükümeti" olarak kurulan hükümetin toplumun alım gücünü koruyucu tedbirleri hayata geçirmesi gerekirken temel tüketim maddesi olan süt ve süt ürünlerine zam yapmasını kınadı.

Bengihan, reformun, kelime anlamı olarak "daha iyi duruma getirmek için yapılan değişiklik" demek olduğunu belirterek, “hükümet ise zam yaparak toplumu daha kötü duruma sürüklemektedir. KTAMS, kurulan bu hükümetin zam yapan bir reformist hükümet değil, toplumun tüm kesimlerini koruyan, insan hakları ve adaleti savunan, sosyalist bir hükümet programı uygulamasını talep etmektedir” dedi.Şehit Kemal İsmail son yolculuğuna uğurlandıBaf’ta, 20 Temmuz 1974 tarihinde kaybolan ve kayıp aramaları sırasında yapılan çalışmalar sonucu bulunarak, kimlik tespiti tamamlanan kayıp şehit Kemal İsmail dün son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Kemal İsmail Gazimağusa'da düzenlenen askeri törenle Canbulat Şehitliğine defnedildi.

Şehit Kemal İsmail için Gazimağusa Lala Mustafa Paşa Camii’nde cenaze namazı kılındı, ardından Canbulat Şehitliğinde askeri tören yapıldı.

Törende saygı duruşu ve saygı atışı gerçekleştirildi, ardından tabutun sarılı bulunduğu KKTC Bayrağı şehit Kemal İsmail’in eşi Cemaliye Orçin’e teslim edildi.Yıldırım’da ayin düzenlendiRumlar, Pazar gün Gazimağusa’ya bağlı Yıldırım köyündeki Ay. Epifanio Kilisesi’nde ayin yaptı.

Rum Alithia gazetesi “Konstantia-Mağusa Metropolitliği” tarafından organize edilen ayinde, Larnaka’ya bağlı “Kellia”da kalan Kıbrıslı Türklerin 1974’ten sonra “Milia”ya (Yıldırım) taşındığı belirten gazete, söz konusu Kıbrıslı Türklerden bazılarının ayin günü eski tanıdıklarıyla görüşmek ya da tanıdıkları hakkında bilgiler almak için kiliseye gittiğini yazdı.

Yıldırım, Boğaziçi ve Akova’da kalan Kıbrıslı Türkler de ayinin yapılmasına yardımda bulundular.Enformasyon DairesiYorumlar

Aktif Ziyaretçi 36
Dün Tekil 1268
Bugün Tekil 288
Toplam Tekil 2753678
IP 3.91.106.223


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:19 Rebiü'l-Ahir 1441
Aralık 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 5.960 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu