Bodrum, sahipsiz Bırakılmamalı… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Bodrum, sahipsiz Bırakılmamalı… - Necdet SİVASLI
Tarih: 28.09.2015 > Kaç kez okundu? 1211

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Sivaslı

e.mail: necdetes@mynet.comBodrum, sahipsiz

Bırakılmamalı…Geçenlerde bu köşede MHP Muğla 2.sırada yer alan Bodrum MHP İlçe Eski Başkanı Asım Başaran için bir yazı yazmış ve “Bodrum için önemli bir fırsat” demiştik. MHP üst yönetiminin de iyi bir tercih yaptığına değinmiş ve Başaran’ın Meclis’e taşınması ile Bodrum’un kaderinin de değişebileceğine vurgu yapmıştık.

Yazımıza birçok kesimden çok olumlu tepkiler aldığımızı söyleyelim.

Geçmişte Muğla’yı Bodrumlu iki milletvekili temsil etti. Zeyyat Mandalinci ve ardından Musa Gökbel’in Meclis çatısı altında Bodrum için küçümsenmeyecek hizmetlerinin olduğunu biliyoruz. Bu ikiliden sonra Bodrum’u temsil edecek Muğla’dan herhangi bir partiden daha milletvekili çıkmadı.

Bu noktada biz parti gözetmediğimizin altını çizelim. Eğer Bodrum’un sorunlarını çözmek için var olan, bu alanda mücadele edecek kim olursa olsun, hangi partiden olursa olsun Meclis’e girmesini hem isteriz hem de destekleriz.

Milletvekili listelerinde Bodrum’u temsil edebilecek tek aday MHP listelerinde yer alan Asım Başaran’ı görüyoruz. Bu nedenle de Başaran’ın Meclis’e taşınması için de parti gözetmeksizin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bodrum’un sahipsizliğinden, kaderine terk edilmişliğinden yakınmayan var mı? Özellikle son yağışlardan sonra Bodrum’daki çarpık yapılaşma, alt yapı eksikliği, ortaya çıkan kargaşa bu turizm beldesinin mutlak biçimde Meclis’te temsilcisinin olması gerektiği gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur.

İşte bu nedenle Asım Başaran’ı Bodrum için bir şans olarak görüyor ve değerlendiriyoruz.

Geçenlerdeki yazımızda da altını çizerek vurgulamıştık:

Eğer Bodrum’u temsil edebilecek herhangi bir partiden seçilebilecek sırada bir milletvekili adayı olmuş olsaydı, aynı şeyleri onun için de yazardık, desteklerdik ve seçmeni yönlendirmeye çalışırdık. Burada önemli olan Bodrum’u layığı ile Meclis’te temsil edecek, sorunlarını çözemeye yönelik çalışma yapacak, tuttuğunu koparabilecek bir milletvekilinin olmasıdır. İşte bu nedenle Bodrum’un bu şansı yakalamış olduğunu söylemeye çalışıyoruz.

Değerlendirme hiç kuşkusuz Bodrumluların ve diğer seçmenlerindir.

Geçenlerde Muğla milletvekilliği yapmış olan Bodrum’lu Musa Gökbel’in bir açıklamasını okuduk. Musa Gökbel de yaptığı açıklamada Asım Başaran’ı Bodrum için büyük bir şans olarak değerlendiriyor. Bodrum’u CHP listelerinden milletvekili olarak temsil etmiş olan Gökbel MHP’nin Muğla’da en başarılı milletvekili listesini hazırladığını belirtip, Asım Başaran’ın seçilmesi halinde Bodrum’un kaderinin de değişebileceğini söyledi.

Bugün, eğer CHP etiketi taşıyan bir siyasi MHP listelerinde yer alan, ancak Bodrum’un da büyük bir şansı olarak diğer bir siyasi için “Bu Bodrum için büyük bir şans” diyorsa buraya bir nokta koymak gerekiyor. Eğer her şey Bodrum için, bu kentin geleceği için düşünülüyorsa, burada parti ayırımı yapılmadan işi yapabilecek olan ve bu şansı yakalayanın peşinden gitmek ve onu Meclis’e taşımak en doğru hareket olacaktır. Başaran, Bodrum için bir şans ise bunu da değerlendirmek seçmenin görevidir.

Söz Musa Gökbel’den açılmışken, açıklamalarına da kısaca göz atalım:

“Asım Başaran gibi deneyimli bir ismi ikinci sıraya yerleştirmek, mükemmel bir siyasi taktiktir. MHP şimdi diyor ki, ‘Ben Bodrum için üzerime düşeni yaptım, siz Bodrumlular tercihinizi yapın.’ Bu, 30 yıldır parlamentoya temsilcilerini gönderemeyen Bodrum için çok büyük bir fırsattır. Muğla’da en yüksek seçmene sahip olan ve büyük çoğunluğu CHP’ye oy veren Bodrum’un bu başarısından dolayı adeta CHP tarafından cezalandırılmıştır. Şimdi ilk defa, MHP’den de olsa Bodrum’u temsilen bir kişi, seçilmesi olasılık dahilinde olan bir yerden aday. MHP listesini belirlerken, Bodrum’un nüfus ve seçmen kriterlerini gözetmediyse, ben de siyasetten hiçbir şey anlamıyorum demektir.”

Musa Gökbel’in partisi ile sorunları vardır veya yoktur biz buna bakmıyoruz. Biz, yüzümüzü Bodrum’dan yana dönmek ve Bodrum’un geleceğini düşünerek bu kenti daha da yukarılara taşımanın hesaplarını yapıyoruz. 30 yıldan bu yana parlamentoya temsilci gönderemeyen Bodrum’un şimdi bu büyük fırsatı yakalamış olduğunu küçümseyebilir miyiz? Bu fırsatı değerlendirmek gerekmiyor mu?

Burada sadece Bodrum’dan oy verecek seçmene değil, tüm Muğla’yı kapsayan seçmenlerin Bodrum’u ve geleceğini düşünerek, önlerine konulan bu şansı çok iyi değerlendirmek istiyorlarsa oylarını Asım Başaran’ın kazanması üzerine kullanmaları gerekiyor. Sorunun sadece Bodrumla sınırlı kalmayacağını özellikle vurgulamak istiyoruz.

Çünkü Muğla’nın göz bebeğinin Bodrum olduğunu herkes biliyor. Her Muğlalı Bodrum sevdalısı ve Bodrum’un geleceği ile yakından ilgilidir. Bodrum’un yükselmesi, Bodrum’un geleceği Muğla ile ayrılmaz bir parçadır. Bunun bilincinde olan seçmenlerin nasıl davranması gerektiğini burada anımsatmaya gerek var mı bilmiyoruz?

Görüşümüz açık biçimde yansıtalım:

Asım Başaran milletvekili olarak Bodrum’u temsilen parlamentoya giderse bu bizim için hiç de sürpriz olmayacaktır.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 24
Dün Tekil 1138
Bugün Tekil 1023
Toplam Tekil 2634852
IP 3.80.4.76


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Muharrem 1441
Eylül 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu