Emeklilere seçim yatırımı... - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org









Emeklilere seçim yatırımı... - Necdet SİVASLI
Tarih: 18.09.2015 > Kaç kez okundu? 1209

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Sivaslı

e.mail: necdetes@mynet.com



Emeklilere seçim

yatırımı...



7 Haziran seçim sonuçlarında tek başına hükümet kuramayan AK Parti’de bunun nedenleri araştırıldı. Kurmaylar “Seçimde neden oy kaybettik?” sorusunun yanıtlarını araştırdı. Bir grup “Emeklilerin içinde bulunduğu durum, seçimi etkiledi” şeklinde bir araştırma yapıp bunu rapor haline getirdi.

Seçin öncesi konu ile ilgili yazdığımız yazılarda hep şu noktaya dikkat çekmiştik:

“Seçim sonuçlarını emeklilerin vereceği oylar etkileyecektir. Emekliler seslerini sandıklarda duyurmaya hazırlanıyor.”

7 Haziran seçim sonuçlarını etkileyen etkenler arasında emeklilerin tercihlerinin de etkili olduğunu gördük. Nitekim AK Parti yetkilileri de bunu gördü. Şimdi, 1 Kasım’da yapılacak olan seçimlere emeklilerin durumu göz önünde bulundurularak girilecek. Bu konuda ciddi bir çalışmanın varlığından söz edebiliriz.

Bilindiği gibi CHP, seçimlere “Emeklilere bayramlarda iki ikramiye” vaadi ile girmişti. MHP’nin tercihleri arasında da emeklilere ikramiye verilmesi vardı. 1 Kasım seçimlerine her iki parti yine bu silahlarla girmeye hazırlanıyor.

Emeklilerin maaşlarını aldıkları bankalardan promosyon ikramiyesi ödenmesi de gündem gelmiş, bu konuda yapılan çalışmalarda sonuç alınamamıştı. Maaşlarına iyileştirme bekleyen bu kesimin gerçek anlamda çok sıkıntılı olduğu da açık biçimde görülüyor. Bu nedenle 1 Kasım’daki seçim sonuçlarını da yine emeklilerin vereceği oyların etkileyebileceği düşünülüyor.

Konu ile ilgili olarak bazı kamuoyu araştırma gruplarının yaptığı araştırmalarda da emeklilerin büyük beklenti içinde olduğu görülüyor. Daha açık ifade ile emekliye kapıyı açan, kuçak açan partiler oy artıracak gibi görünüyor. Çünkü çaresiz kalan bu kesim elini uzatabilecek bir dal arayışı içinde.

Şimdi, hükümet kanadı da bu konuda ciddi bir çalışma içinde girdi. AK Parti adına bir açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı Nurettin Canikli yaptığı açıklamada seçim öncesi emekli maaşlarına hissedilebilecek şekilde bir zam yapılacağını, bunun çalışmalarının da hızlandırıldığını söyledi.

Hükümet kanadı, emekliler için hazırlanan düzenlemenin CHP’nin 7 Haziran öncesi için hazırladığı vaatlerle hiçbir ilgisinin olmadığını da altını çizerek ifade ediyor.

Görebildiğimiz kadarı ile yeni bir düzenleme yapılacak. Bu düzenleme içinde promosyon yer alacak mı bu konuda da henüz bugüne kadar bir açıklama yapılmadı. İlgililer, düzenleme yapıldıktan sonra kapsamlı bir açıklamanın yapılacağını söylüyorlar.

Hiç kuşkusuz emekliler adına sevindirici ve umut verici bir haber.

AK Partili bazı milletvekilleri de yaptıkları ortak açıklamada emekliler arasında bir denge kurulması yolunda çalışılması gerektiğini anımsatıp “Zaten 7 Haziran’daki oy kayıplarımızın önemli bölümü de buradan kaynaklanmıştır” dediler.

Bilindiği gibi emekliler arasındaki maaş farkları nedeni ile de uzun zamandır tartışma yaşanıyor. Yapılan açıklamalarda bu dengenin de kurulması için bir adım atılacağı müjdesi veriliyor.

Buradan çıkan sonuç şu:

AK Parti, emekliler konusunda da cinlik yapıyor. Seçim öncesinde bu konuyu gündeme getirerek oy kapma peşine düştü. Daha önce akılları neredeydi? Milyonlarca emekli sıkıntı çekiyor, seslerini duyurmaya çalışıyor ama bizi yönetenler bugüne kadar bunları hep duymazlıktan geldi. Seçim kapıya dayanınca ve oy kayıpları ortaya çıkınca emekli hatırlanır oldu.

Çarşı-Pazar yangın yerine dönmüş. Pahalılık almış başını gitmiş. Enflasyon iki haneli rakamları görmüş. Geçinme sıkıntısı içinde olan kesim aylardır kan ağlıyor, sesini duyan yok. Her şeye para bulan hükümet söz konusu emekli olunca “Bütçede para yok” demiş. 2 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacıya para bulan, doyuran ve barındıranlar söz konusu kendi emeklisi olunca sırtını dönmüş. Bunun bir faturası olmayacak mı?

Hükümet olanlara uyarı niteliğindeki bu fatura 7 Haziran seçimlerinde kesildi. Bu çalışma da yeni bir faturanın kesilmesini engellemek olarak değerlendirilebilir.

Şimdi bu gerçekler görülmeye başlandı. Hükümet kanadından yapılan açıklamalar ve emekli maaşlarına yapılması planlanan zamlarla bu kesimin nefes alması da sağlanmış olacak.

Demek ki, bazı gerçeklerin görülmesi için bir seçimin olması gerekiyormuş.

Geç de olsa hükümet kanadının emeklilerin sorunlarına eğilmeye başlaması, geçinebilecekleri kadar zammı yapmaya hazırlanması sevindiricidir. Bir de emekliler arasındaki maaş dengesi sağlanmış olursa bu kesim daha da rahatlamış olacaktır.

Zam oranı konusunda bir açıklama yapılmadığı için bunun ne miktarda olacağını bilemiyoruz. Sadaka gibi zamla emeklilerin gazı alınmasın. Temennimiz bu zammın emekli kesimini memnun etmesi ve nefes almasını sağlamasıdır. Geçmişte çok gördük, çok yaşadık inşallah dağ fare doğurmaz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz





Yorumlar









Aktif Ziyaretçi 28
Dün Tekil 900
Bugün Tekil 657
Toplam Tekil 2673422
IP 34.204.173.45






TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:































































21 Safer 1441
Ekim 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar









Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 7.867 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu