Bir Milletin Aileleşmesi - Emrah BEKÇİ - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Bir Milletin Aileleşmesi - Emrah BEKÇİ
Tarih: 16.08.2015 > Kaç kez okundu? 1259

Paylaş


Yaşadığımız dünyada huzur içerisinde ve güçlü olan tüm milletler, aileleşme sürecini tamamlayan kitlelerdir.

Ailesi güçlü olan kişiler toplumda söz sahibi fertlerdir. Aile toplumun çekirdeğini oluşturan en küçük kitledir. Aynı zamanda milletin ve devletin yaşamsal kodlarını oluşturan önemli bir parçadır.

Aile içerisinde huzuru ve güveni tesis eden yönetimde sözü geçen ana unsurlar vardır. Bunlar ‘’Anne ve Baba’’dır. Anne ve baba aile bireylerine eşit mesafede ve aynı sevgi hisleriyle yanaşan adil yöneticilerdir.

Aile içerisinde adaletin tahsisi, huzuru, güveni, böylelikle de güçlü aile bireylerinin var olması sürecinin işlemesi demektir. Bir ailede, aile fertlerine yönelik adaletsizlik yapılması, o ailede ‘’isyan-kargaşa-şiddet’’ gibi unsurların ön plana çıkmasına neden olacaktır. Bundan dolayı, aile yönetimi fertlerin her türlü davranış, yaşayış, eğitim gibi hallerine eşit mesafede yanaşıp, kararları ile aile fertleri arasında ayrım yaratmaması gerekmektedir.

Güçlü ailede, aile yönetimine itaat vaz geçilmez etkendir. Çünkü; ailenin güçlü olması, aile yönetiminin aldığı karar ve adilane tavrından yola çıkarak, aile fertlerinin de bu doğrultuda hayatlarını sürdürmeleri neticesidir.

Aile içerisinde, ailenin taşıyıcı kolonlarına ve aile bütünlüğüne yönelik fertler tarafından yapılan olumsuz bir hal. Aile içerisinde alınan kararlar ile engellenir. Bu engelleme süreci, bazen üzücü ve kırıcı neticeler dahi doğurabilir. Lakin; aile için en önemli gerçek: ailenin hayatını devam ettirmesidir.

Aileler; kendi hayat ve gerçekleri için yeri geldiği vakit, bir zamanlar kendi aile fertlerinden olup, daha sonra ‘’güvenlik-huzur-eğitim-istikbal’’ gibi önemli konulara karşı parçalayıcı tavır alan, kendi içerisinde ‘’sanki aile bireyi’’ olarak görünen fertlere, diğer aile fertlerinin huzuru-güveni- istikbali için :-Sen artık bu aileden değilsin! Seni evlatlıktan ve mirasımızdan men ediyoruz kararı verilebilir. Bu karar ailenin kendini müdafaası, sağlıkları içim ise tedavi süreci olarak değerlendirilir.***

Ülkemizde, aileleşmek istemeyen farklı kitleler söz konusudur. Bu kitleler, aile bütünlüğü, güveniliğine ve huzuruna yönelik çalışmalar içerisindedirler. Terbiye etme süreci ile 100 senelik bir vakti aileden çalan bu ‘’hain’’kitle iflah olmaz bir haldedir. Şeklen ailenin ferdi olarak gözüküp. Ruhen aileyi çökertmek isteyen ‘’farklı ailelerin emzirdiği’’ kalleşlikte hız tanımayan ferlerdir.

100 senelik terbiye sürecini tamamlayan ‘’Terbiye Olmayan’’ hain aile ferdine gerekli olan cezanın verilmesi, aileden hem cismi, hem de ruhi yapısı ile ilişiğinin kesilip, yok edilerek tarih çöplüğüne atılma vakti geçmektedir. Bu hain aile fertleri, diğer aile fertlerinin huzurunu, güvenini, hatta ve hatta aileyi yöneten aile reislerine tehditler savurmaktadırlar.

Çözüm ortadadır. Ya aile reisleri gereğini yapar. Ya da; aile de reis olmak isteyen bir birey çıkıp. Hem aile reislerinin, hem de sorun çıkaran fertlerin gereğini yapıp adaleti, huzuru, güvenliği tesis eder.

Aksi halde; ortada ne aile kalır, ne de ailenin oluşturduğu millet. Milleti olmayan bir yapıda ile ne de güçlü devlet.

Sorun: aileleşmek istemeyen milletin içindeki, aileden görünen ayrık otlarıdır. ‘’OTLARI’’ temizle, tarlan bol mahsül versin, ailenin yüzü gülsün.Saygılarımla

Emrah BEKÇİ

Araştırmacı / YazarYorumlar

Aktif Ziyaretçi 20
Dün Tekil 1203
Bugün Tekil 553
Toplam Tekil 2719091
IP 3.92.92.168


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:23 Rebiü'l-Evvel 1441
Kasım 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Vatan ne Türkiyedir Türklere ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu