YALAKALAR KİM? - Nurullah AYDIN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

YALAKALAR KİM? - Nurullah AYDIN
Tarih: 16.08.2015 > Kaç kez okundu? 1347

Paylaş


Her toplumda farklı insan tipleri vardır. Genetik özellikler, eğitim, sosyal çevre İnsnaları farklı kimlik ve kişiliklere yönetebilir.Etkili ve de yetkili güç odakları; yalaka arar. Bulur, yetiştirir ve işbaşına getirir. İşbaşına getirilenler de bu kez kendilerine yalakalık yapanları etkili ve yetkili konumlara getirir. Kısır döngü böyle devam edip gider.Toplumda farklı insan tipleri vardır.

Kimi; yalakalık bu diyardan çekip gitmeli der.

Kimi, nutuk atar, öfke saçar.

Kimi; ar, namus, vicdan der ama güç para için ülkesini satar.

Kimi; çıkarı için yalakalık yapar.

Kimi; hukuk üstün olmalı, yalan riya, iftira, artık bitmeli der.

Kimi; yetsin artık soytarılık der.Yalaka; sözlüklerde dalkavuk-arsız, sırnaşık olarak açıklanır.

Yalaka; dalkavuktur. Çünkü yüklüce bir taltif, etlice bir kemik, nadiren de kuru bir iltifat, karşılığı vicdan ve izan, yağdanlık olarak birilerine kiralanmıştır.Yalaka; arsızdır. Çünkü utanmazdır, sözden anlamaz. Toplumsal haya nedir bilmez!..

Yalaka; sırnaşıktır. Defedilmez; sahibinden aldığı cesaretle bir it sadakatiyle saldırır. Neresinden tutsan, mutlak kirlenirsin!Yani; beslendikleri çanak yalak, gıdaları yal, beslenen yalaka, yapılan iş yalakalık!..Yalakalık hoş görülmez, ama eksik de olmaz toplumlarda. Ticari meta olarak algılandığından, piyasanın arz talep durumuna ve ortama göre, sayıları göre artar, azalır. İhtiyaç duyanlar var oldukça, yalakalık sürecektir.Yalaka bilir yaptığı işin toplumsal bir hayasızlık olduğunu. Ne var ki ar ve edep yalama olduğundan, pek ilgilenmez işin edep boyutuyla. Önemli olan, patron memnuniyetidir onun için. Yalağına konacak, yal miktarı ile ilgilidir daha çok.Yalakalık; tiryakiliktir, tutulan vazgeçemez, efsunlanmış gibi!.. Histeri krizleri geçirir gereğini yapamazsa...Dalkavukluğun tarihte meslek olarak icra edildiği de bir gerçektir. Osmanlı'da ustaları vardı.Kendilerine, para karşılığı tokat attıran, merdivenden yuvarlatan, bostan kuyusuna sarkıtılan... Bunlar ücretli eğlendirici ustalardı. Onuru vardı hem soytarının hem de soytarılık mesleğinin.Siyasetin bir aracı olarak kullanılmaya başlamasıyla kirlendi soytarılık. Onursuzluk başladı..Asıl yalakalar; siyasi kullanıma açık olanlar. Liderin her yaptığını onaylayan, onunla ağlayıp onunla gülen! Taklacı güvercinler, laklakçı leylekler, kraldan çok kralcı leş kargaları, onur cellatları, akbabalar! Kuyruk kaldıranlardır bunlar!Büyük gurur ve onur duydukları işlerinin yalakalık değil, görev olduğunda ısrarcıdırlar!

Toplumun en tehlikeli kesimi, yaptığı işin mahiyetini bilmeyen ve gizleyenlerdir.Yalakaların sayıları seçim dönemlerinde, ihale ilanında, atama dönemlerinde artar.Bir bakmışsın gizli tanık olarak çıkıvermiş karşına, bir bakmışsın muhbir!.. Bir bakmışsın özgürlükçü, bir bakmışsın senden ala demokrat!Medya mensupları; uçan yalakalar sınıfındadır.

Televizyonlara da onlar çıkar, soruları da onlar sorar. Peşinen bilirler verilecek cevapları da!.. Bildikleri cevaplara önce çanak arkasından da alkış tutarlar.Köşeleri vardır gazetelerde. Tv'lerde programların başındadırlar. Yurtdışına gezidedirler.Yalakalık, kademeli bir sistem içinde yürür. En tabandakilerin görevi alkıştır, memleket seninle gurur duyuyor sloganını en yüksek perdeden söylemekle başlar. Bir sonrası, aynı karede fotoğrafa girebilmek, övgü dozunu artırıp, el-etek öpme fırsatı doğdukça daha çok eğilmek ve günü geldiğinde de öpmek faslından yalama faslına ulaşmak!Yalakalar; her dönemde, siyasi hiyerarşide yükselmiştir.. Artık meydan da onun, rütbeler de onun, makamlar da onundur. Milletvekili de olur, ihale de alır, bürokrat da olur.Sadakat sahibi bir yalakanın tek yapacağın şey, üç maymundan biri olmaktır!..Bir tutkudur yalakalık.

Müptezeller, müzminler, münafıklar, liboşlar, dönekler, gizli açık yalakalar çevremizde.Günün Sözü: Kişilikli ayakta durmak, diz üstü yaşamaktan daha iyidir.Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 73
Dün Tekil 1450
Bugün Tekil 1499
Toplam Tekil 3002678
IP 18.206.13.28


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

4 Sevval 1441
Mayıs 2020
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse; Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2020 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu