Hunat Hatun Medresesi ve Cehalet - Emrah BEKÇİ - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Hunat Hatun Medresesi ve Cehalet - Emrah BEKÇİ
Tarih: 16.08.2015 > Kaç kez okundu? 1307

Paylaş


Fotoğrafta gördüğünüz yer, Kayseri merkezde yenileme edilip hizmete açılmış hali ile ‘’Hunat Hatun Medresesi’’. Günde yaklaşık olarak ikibin ve üzeri ziyaretin yapıldığı tarihi bir mekân. Yazımın konusuna başlamadan önce, ‘’Medrese Nedir?’’ ve ‘’Hunat Hatun Kimdir?’’ bunlara açıklık getirmek istiyorum.

Medrese: Müslüman ülkelerde, orta ve yüksek öğretimin yapıldığı kurumların genel adıdır. Kelime kökü ‘’Arapça’’dır. Ve ‘’Ders’’ anlamına gelmektedir. Medrese hocalarına ‘’Müderris’’, yardımcılarına ‘’Muid’’, der alanlara ‘’Danışmend-Softa-Talebe’’ denilir. Türklerde (Türkmen: Müslüman Türk) ilk medrese geleneği ‘’Karahanlılar’’ zamanında başlar. Kısacası medrese günümüz üniversitelerin özü, geçmişteki adıdır.

Gelelim Hunat Hatun’a.

Hunat Hatun: Selçuklu hükümdarlarından, Alâeddin Keykubad’ın eşi, I-Gıyaseddin Keyhüsrev’in annesidir. Hunat Hatun’un babası ‘’Adom’’ adında bir Ermeni (Kesin değil) ve ya, zamanın Alanya Kalesi (Kalanoros) hâkimi ‘’Kir Fard’’ olduğu söylenir.

***

Şimdi gelelim konumuza. 2014 senesi başında yenileme çalışması biten tarihi yapı. Çok güzel bir şekilde kendisini sergilemektedir. Emeği geçenlerden Rabbim razı olsun. Ama, medrese içerisinde hizmet için oluşturulmuş olan hücrelerin iki tanesinin tabela adında sorun bulunmakta.

Bu sorun hem medreseyi ziyaret edenlerin, hem de yenileme sonrası hücrelere isimler verilen gelişi güzel bir halde bakıldığının delilidir. Hatta ve hatta, Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile İlahiyat Fakültesinin dikkatinden kaçan bir husus. Veya bilinçli olarak ‘’Bana neciliğin’’ örneği.

Hunat Hatun Medresesindeki ‘’9’’ numaralı hücre girişinde ve tabelasında ‘’Fetva’’ yazmaktadır. İslam dininde fetva makamı son Peygamber ‘’Hz. Muhammed (S.A.V)’’ in vefat ile kapanmıştır. Bu bir ilmi gerçektir ve tüm İlahiyat bilim adamları bunu bilmektedir. ‘’Fetva’’ kelimesi yerine, ‘’Diyanet Danışma Bürosu’’ yazılması, hem ‘’Dindar’’ olanları rahatsız etmeyecek, hem de amaca uygun hizmet adı taşıyacaktır. Ülkemizde yeterince içinden çıkılmaz hale getirilen birçok İslami konu bulunmaktadır. Bu hususları sözde dindar, ama ‘’Dini-dar’’ bir yapı ara ara servis etmektedir. Bu ‘’Dini-dar’’ kesimlere hizmet edecek bu gibi hususlara yenilerini eklemenin ne amacı olabilir? Sayın Kayseri Müftümüzden buradaki tabelayı ‘’Fetva’’ yerine ‘’Diyanet Danışma Bürosu’’ olarak değiştirmelerinin daha yerinde olacağının altını önemle çizmek istiyorum. Allah muhafaza İslamı iyi bilen bir Japon turist gelip, içerideki görevliye: ‘’- Fetva, Hz. Peygamberle sona ermedi mi?’’ diye sorar ise, görevli konuya Fransız kalır…

***

Sıra bir başka cehaletin altını çizmeye geldi. Hunat Hatun Medresesi içinde Fetva hücresinin yanında ‘’10’’ numaralı hücre var. Hücre girişi ve tabelasında ‘’Arapça-Osmanlıca’’ yazmakta. Bu tabelayı buraya koyana şu soruyu sormak istiyorum:

-Arapça, Arap milletinin dili. Osmanlıca, hangi milletin dili?

Şimdi, Japon bir turist gelse medreseye, içeri girse ‘’Osmanlıca’’ öğrenmek istiyorum dese, sen hangi dili öğreteceksin? ( Buradaki ‘’Japon kelimesi, Japonların bu konulara hassas olmalarındandır) Ne cevap vereceksin? Fransız kalıp oturacaksın… Cehalet diz boyu..

İşin en ilginç tarafı Kayseri’de ilim yuvası olan Erciyes Üniversitesi. Bu üniversitenin Edebiyat Fakültesi, hocaları, talebeleri vs. Sizler sanırım Edebiyat’ın ‘’-YAT’’ kısmını okutup, okuyorsunuz! Diyanet ‘’9’’ numaralı hücrede hâşâ kendini Hazreti Peygamberin yerine koymuş akıl dağıtmakta. Sizlerin Üniversitede ‘’OSMANLI TÜRKÇESİ’’ olarak bildiğiniz, öğrendiğiniz, öğrettiğiniz lisanı ‘’OSMANLICA’’ yapmışlar. Uyuyunuz…! Aman Uyanmayınız…

Yakında Fakültenizin adı da: Erciyes Külliyesi, Edeb-i-YAT medresesi, sizlerde tekke talebeleri gibi olur çıkarsınız…(!)***

Buradan bu yazım vasıtası ile Başta Sayın Kayseri Valimize ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımıza seslenmek istiyorum:

Efendim;

Hunat Hatun Medresesindeki ‘’9’’ numaralı hücrenin adının ‘’Diyanet Danışma Ofisi’’, ‘’10’’ numaralı hücrenin tabelasındaki ‘’OSMANLICA’’ kelimesi yerine ‘’OSMANLI TÜRKÇESİ’’ yazılması gerekmektedir. Kayseri’yi ve ecdadı seven bir aydın olarak, bu husus takdirlerinize arz ederim.

Tüm duyarlı canlara ve gazete okurlarına Saygı ve Sevgilerimle.Emrah BEKÇİ

Araştırmacı / Yazar

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 40
Dün Tekil 1138
Bugün Tekil 1052
Toplam Tekil 2634881
IP 3.80.4.76


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Muharrem 1441
Eylül 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu