Dersim Olayları - Bülent ÖZ - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Dersim Olayları - Bülent ÖZ
Tarih: 25.11.2009 > Kaç kez okundu? 3015

Paylaş


Duayen Gazeteci Tanju Cılızoğlu, İhsan Sabri Çağlayangil”in anılarını kitaplaştırmıştı. (Bilgi yayınları, Çağlayangil”in Anıları.) Bu usta politikacı, Dersim olayları sırasında görev almıştır.. Dahası Seyit Rıza eşkıyasının asılışına tanıktır..

İhsan Sabri Çağlayangil, Gazeteci Tanju Cılızoğlu”na Dersim olaylarını aktarırken, bir ayrıntıdan bahsediyor..

Bu ayrıntı çok dikkat çekicidir...

Bu ayrıntı için, "Çağlayangil”in Anıları" kitabının 69. sayfasını okuyalım..

Çağlayangil anlatıyor;

"Asilerle konuşmaktan döndüğümüzde Erkan-ı Harp, Kurmay Albay Neşet Bey -Çanakkale Valisi olduğumda bu zatı Çanakkale Garnizon Kumandanı olarak buldum- bize; “Bu işleri hep Seyit Rıza yapıyor. Seyit Rıza, Peygamber sülalesinden değil. Kendisine küçükken hastalık gelmiş. Ailesine demişler ki: “Bunu kundağı ile kiliseye götürüp bırakın, sabahleyin alın, bir şeyi kalmaz!” Denileni yapmışlar. Bırakıp sabahleyin almışlar. Rivayete göre, çocuklar değişmiş” dedi..."

Bu satırlar, olayları birinci elden yaşayanlardan yansıyan bilgilerdir...

Tekrarlayalım, "Seyit Rıza, Ermeni Kilisesi avlusundan alınma bir bebek!.."

Bu Seyit Rıza yobazı, bölgede "Peygamber torunu (!) olduğunu" yayıyor.. Erkan-ı Harp, Kurmay Albay Neşet Bey iddia ediyor ki, Seyit Rıza, Peygamber sülalesinden değil. Çağlayangil devam ediyor,

"O Seyit Rıza büyümüş. Şeytan Köprüsü”nü yakmış. Dini lider olmuş. Dersimlilerin başına geçmiş, isyanı da o idare ediyormuş."

Bu bilgiler, Seyit Rıza eşkıyasının çağdaş müritlerini tatmin etmez!.. Çünkü onlar, faşizan bir kan davası için programlanmış, "Yeniden Sevr" uşaklarıdır.. Batılı efendilerinin dümen suyunda hayali amaç kovaladıklarından, tutturdukları yolda at gözlüğü ile ilerleyeceklerini sanıyorlar..

Ama yazdıklarımız onların kafası gibi ham hayal değil.. Şimdi aktaracaklarım da, kendilerinin mensubu olduğu çete yapısı içerisinden..

Buna da göz atsınlar..

Biliyorsunuz, geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu bir "Dersim Saldırısı" gerçekleştirdi.. Türkiye”den PKK-Liboşsoros ittifaklı bindirilmiş paralı askerlerle, Türkiye”ye söven sayan bir toplantı yaptılar.. Bu toplantının ilki, geçen yıl aynı tarihlerde toplanmıştı.. Atatürk”e dil uzatan satılmış Avrupalı proflar konuşturulmuştu.. O kongrede Avrupa Ermenileri Birliği Başkanı kadın da bir konuşma yapmıştı.. Taşnaklara yakınlığı ile bilinen Avrupa Ermeni Federasyonu Başkanı Hilda Çobanyan şunları söylemişti, "Dersim kızılbaşlığı, paganlık, Hıristiyanlık ve Alevilik karışımıdır. Osmanlı döneminde çok sayıda Ermeni Dersim”e gelerek dinlerini değiştirdi.."

Fazla söze gerek var mı?!.

Seyit Rıza yobazının marifetlerine alkış tutup, şüpheli kimliğini, bu ülkenin gözbebeği, kutsal Alevi kimliğine yamamaya yeltenip kendilerine güncel çıkarlar sağlamayı hedefleyen uyanıklar da bu durumları iyi biliyorlar..!

PKK çetesinin, "Dersim" çığırtkanlığı samimidir diyebilir misiniz?!. Ya muhafazakar liboşların teraneleri.. Benim anlattıklarımın daha katmerlisini, kendi başlarındaki lider, çok çarpıcı sözlerle anlatıyor, anlattıkları internete düşmüş vaziyette ve bu grup o konuşmaları harıl harıl silmeye çalışıyor..

Sözün özü; Seyit Rıza”nın kimliği şaibelidir.. O dönemin Bitlis faaliyetlerini iyi tahlil etmek gerekir...

YorumlarAktif Ziyaretçi 11
Dün Tekil 934
Bugün Tekil 753
Toplam Tekil 2132725
IP 54.158.194.80


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

7 Ramazan 1439
Mayıs 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu