Azerbaycan’dan “Kimlik” Dergisi - Prof. Dr. İsa KAYACAN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Azerbaycan’dan “Kimlik” Dergisi - Prof. Dr. İsa KAYACAN
Tarih: 20.10.2009 > Kaç kez okundu? 2872

Paylaş
Prof. Dr. İSA KAYACAN

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yayınlanan ve bize ulaşan bir dergi:

-Dilde, fikirde, işte Türklük: Kimlik. Nisan 2009’da ilk sayısı yayınlanan Kimlik; ilmi içtimai bir dergi olarak pırıl pırıl bir baskıyla 96 sayfa olarak yayınlanmıştır.

Kapakta Türk Cumhuriyetlerinin, Türk kökenli toplulukların bayrakları ve Bezz galası ile Hudaferin köprüsünün görüntüleri var.

Kimlik dergisinin tesisçisi (kurucusu): Gülaye Şınıxlı, Başredaktor: Sirus Azadi. Redaksiye heyeti var. Temsilcileri var.

Sirus Azadi’nin başyazası var ilk sayfada. Derginin yayınlanış amacından söz ediyor. Hocalı soygırımından söz ediliyor, hatırlatmalarda bulunuluyor. Ziya Gökalp’le ilgili bir araştırma “Türkçülük” ilkeleri, esasları anlatılıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden örnekler seçilmiş. Araştırmacı Arif Keskin, Güney Azerbaycan Milli Harekatının mahiyetinden söz açıyor. Sirus Azadi, bendenizle ilgili “Prof. Dr. İsa Kayacan Şahsiyyeti” başlığıyla, yakışıklı bir fotoğrafımıda sayfanın baş ucuna koyarak, yazının giriş bölümünde bana iltifatlarda bulunmuşlar. Teşekkür ediyorum. Sonra biyografimi Azeri Türkçesiyle dergi sayfalarında yer vermişler.

Şöyle bir spot var biyografimin bitiminde: “Sovyet dönemi ve bağımsızlık sonrası dönem dahil, hiç bir yazar İsa Kayacan kadar, Azerbaycan’la ilgili yazı yazıp yayınlamamıştır. Bu rekorun sahibi de tek başına İsa Kayacan’dır.”

Kimlik dergisinin ön iç kapağında bir şiir var “Üstad Hemid Nitgi” imzalı. Şiirin başlığı “Kimliyim”. Okuyalım:

Gırılmış aynamda tekrar oluram,

Dağınık aynalar yerlerde uçar,

Beynime cevapsız sualler dolmuş,

Can çeken gecenin devamı içün,

Seller, dumanlar seferber olmuş,

Hele de kimliyim, kırk kat bohçada

Ovsunlarla düyünlü, gizlin saklanılır.

Hele de gardaşım berke düşende,

Özünden utanır, aslını danır.

Dergi içinde, Dr. Semed Serdarniyya, Doç. Dr. Mübarız Süleymanlı, Aybeniz Kengerli, Ramazan Gafarlı, Gülaye Şınıxlı, Reşad Süleymanov, Eluca Atalı gibi isim ve imzalar sayfalardaki yayınlarıyla dikkat çekiyorlar.

Kimlik Dergisinin yayın akışı içerisinde, Neşriyyatın direktorunun: Prof. Nadir Memmedli olduğunu kaydedelim.

Tebriklerimi, sevgi ve saygılarımı sunuyorum efendim.

GÜNÜN SÖZÜ: Destekle, sevgiyle diktiğimiz üniversite fidanımız dal budak salıp büyüyor. (MAKÜ Rektörü Prof. Gökay Yıldız)

WEB:: http://www.isakayacan.blogspot.com

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 19
Dün Tekil 1175
Bugün Tekil 460
Toplam Tekil 2558821
IP 35.171.183.163


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:13 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.406 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu