Türk açılımı - N.Kemal ZEYBEK - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Türk açılımı - N.Kemal ZEYBEK
Tarih: 04.10.2009 > Kaç kez okundu? 2701

Paylaş


Geçen yazımda "Demokratik Açılım"ın bütün yönleriyle ele alınıp bir yasa içinde gerçekleştirilmesi gerektiğinden söz etmiştim.

"Ana dili Türkçeden başka olanların, inancı çoğunluğun inancından farklı olanların hak ve özgürlüklerinin tam olarak verilmesini" istediğimi belirtmiştim.

Genel başkanlık despotluğunun kaldırılması, siyasi partilere Hazine yardımının kesilmesi, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması ve benzeri düzenlemelerle demokrasimizi daha demokratik hale getirmeliyiz.

Evet... Bütün bunları yapmalıyız. Ama...

Bu devletin kendisini TÜRK sayanlarca kurulduğunu ve ana dili Türkçeden başka olan milyonlarca insanın da kendisini TÜRK hisseden Türkler olduğu gerçeğini unutmamalıyız...

Tarhan Erdem’in araştırmasını hatırlıyor musunuz? Nüfusumuzun yüzde 86.1’i kendisini TÜRK hissediyormuş... Kendisini TÜRK hissetmemekle birlikte TÜRK’lüğü seven ve Türkiye Cumhuriyeti´ne yürekten bağlı yurttaşlarımızı da bu orana eklediğinizde TÜRK’lük karşıtı olanların azlığın da azlığı olduğunu görürsünüz.

Şimdi... Temel soru da burada başlar. Azlığın azlığı ve insanlığa karşı suç işlemiş olanların çizgisine girerek yapacağınız düzenlemelere ne ad verirseniz verin, bu işin gerçeği "Uçuruma açılmak" olur.

"Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak" atasözü yeterince açıklayıcıdır, ama bulgur falan da bulamazsınız.

Yüzde 10’u rahatlatacağınızı sanarak bir şeyler söyler ve yaparken yüzde 10’u da, yüzde 90’ın da duygularını derinden incitebilirsiniz.

Demokratik açılım mı? Elbette!..

Ve Türk açılımıyla birlikte...

Öncelikle Türkçeden başka dillerde eğitim sapmasını derhal durdurarak... Sonra Türkçeyi yozlaştıranlara karşı önlemler alarak ve şehirlerimizi Türk şehri görüntüsünden çıkaranları uyararak...

Türk demek; Türkçenin taşıdığı kültür ikliminde yaşayan ve kendisini Türk hisseden insan demektir. Resmi dilin, ortak eğitim ve haberleşme dilinin Türkçe olması vazgeçilmez şart ve bütün yurttaşların yararına olan bir husustur.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün imkânlarıyla Türkçeye ve Türk kültürüne sahip çıkmalı; milli kültürümüzü çağın bütün imkânlarını kullanarak insanımıza ve insanlığa yaymalıdır.

Bilmem hatırlıyor musunuz? Devletimizin kurucusu "Cumhuriyetimizin temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürüdür" demişti...

"Milli kültürümüzü çağdaş uygarlığın üzerine çıkaracağız" diye de eklemişti...

Çoğunluk dikdatoryasına hayır!.. Ama azlığın azlığının azgınlıklarına boyun eğip de azlık diktatoryasına evet mi?

Diyorum ki bütün bu işler akıl ve bilimle çözülmesi gereken hassas işlerdir. Hele onun bunun isteklerine uyup da bir şeyler yapılırsa, gelecek felaketlerin ayrımında ancak gelecek nesiller olabilir...

Hükümetimizin "Demokratik Açılım" diye tanımladığı, ama ayrıntısını açıklamadığı çalışmasından Türkiye için çok yararlı sonuçlar da çıkabilir; çok tehlikeli gelişmelere de yol açılabilir.

Açılımın içinde ne olursa olsun, mutlaka TÜRK açılımıyla desteklenmelidir. TÜRK’ün ayranını kabartacak ve "yeter gayri" noktasına getirecek düzenlemelerden ve hatta sözlerden kaçınmak aklın gereğidir.

Sonuç ne olursa olsun Türkiye’yi yönetenlerin, yönlendirenlerin ve dışarıdan yönlendirmek isteyenlerin unutmaması gerekir ki: Türkiye Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti’dir. Resmi ortak dili ve eğitim dili İstanbul Türkçesidir...

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 24
Dün Tekil 1059
Bugün Tekil 309
Toplam Tekil 2533924
IP 35.175.174.157


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:23 Sevval 1440
Haziran 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse; Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu