AÇILIM HUKUKUN ÖNÜNDE Mİ? - Dr. Feridun YILDIZ - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

AÇILIM HUKUKUN ÖNÜNDE Mİ? - Dr. Feridun YILDIZ
Tarih: 19.09.2009 > Kaç kez okundu? 2574

Paylaş
18.09.2009Yaklaşık iki aya yakın bir süredir adı hükümet tarafından üç defa değiştirilen bir açılım sürecinden geçiyoruz. Bu süreç öyle bir süreç ki, uğruna her şey feda edilebiliyor. Türkiye Cumhuriyetini devlet yapan değerler ve hukuku bu süreç uğruna yok sayılıyor. Örnek mi? Pek çok örnekten üç tanesini ele alalım…

Show TVde Ali Kırcanın Siyaset Meydanını seyrediyoruz. Konu Kürt Açılımı. Konuşmacılar Türkiyenin değişik illerinden seçilmiş çocuklar. Hâkkârili 16 yaşındaki Uğur Çektar Öğmen konuşuyor:

“Siz diyorsunuz ki PKK ve Kürt aynı değildir. Arkadaşım PKK kimdir? Benim ablamdır, benim dayımdır, benim azmamdır, benim abimdir. PKK de Kürtlerden oluşmuştur, PKKyi ayrı kılmak, Kürtleri ayrı kılmak olmaz. Eğri oturup, doğru konuşalım. PKKde Kürtlerden oluşyor, Kürtlerin hakkını savunuyor.”

Bir çocuğun “DTP mitinglerinde neden hep Öcalan resimleri taşınıyor” sorusu üzerine ise Öğmen şunları söylüyor:

“Diyorsunuz ki, bizimde bir önderimiz var(Atatürkü kastediyor); siz de her yürüyüşte onun resmini, onun flâmalarını taşıyorsunuz, değil mi? Kürtlerin de kendilerine önder olarak kabul ettikleri kişi Sayın Abdullah Öcalandır. “

İnternette gezinirken tesadüfen “Yüksekova Haber” sitesine girdim. Son birkaç hafta içerisinde TSKnin PKKya karşı yürüttüğü operasyonlarda ölen biri üst düzey yönetici olan üç PKKlının cenaze töreninin video kaydını seyrettim.

Genç, ihtiyar, çocuk, kadın büyük bir çoğunluk cenaze töreninde. Ellerlinde PKK ve Öcalan resmi bulunan bayraklar. En önde “PKK İntkam” yazılı bir pankart var. Öfkeli ve heyecanlı kalabalık “Hakkâri uyuma sehidine sahip çık” sloganını ile yürüyor. Her yaştan çocuklar “Şehit namirin(Şehitler ölmez)”, “Biji Serok Apo(Yaşasın Başkan Apo)” diye bağırıyorlar. Zılgıt çekerek yürüyen öfkeli kalabalık “PKK İntikam” diye bağırırken, sanki TSKnden intikam almaya and içiyorlar gibi. Bütün bunlara rağmen görüyoruz ki etraflarında ne asker, ne polis hiçbir güvenlik kuvveti yok. Köpeksiz köyde herkes bildiğini okuyor.

2007 yılında Roj TVde yaptığı açıklamada terör örgütünü “silahlı Kürt muhalefeti” diye adlandırdığı gerekçesiyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca DTPli Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında dava açılmıştı. Savcılık sanık Baydemirin yayın yoluyla “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan cezalandırılmasını talep etmişti.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde dün görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık DTPli Baydemir katılmazken, avukatı hazır bulundu. Sanık avukatının, müvekkilinin herhangi bir şekilde örgütün propagandasını yapmak gayesiyle hareket etmediğini savunarak, “Mahkemenin vermiş olduğu kararların demokratik açılım yönünden etkili olabileceği kanaatindeyiz” şeklindeki savunmasından sonra mahkeme heyeti, verdiği kısa aranın ardından sanık Baydemirin “yüklenen suç açısından failin kast unsurunun bulunmaması sebebiyle” beraatına karar verdi.

Birinci örnekte “açılım” uğruna televizyonda bir çocuğa yaptırılan alenî terör örgütü propagandası yaptırılırken, ikinci örnekte ise açıkça Türkiye Cumhuriyetnin sınırları içerisinde olan bir şehrimizde açıkça Türkiye Cumhuriyetine ve ordusuna meydan okunuyor. Üçüncü örnekte ise avukatının demokratik açılımı öne sürmesi üzerine açık bir şekilde basın yolu ile terör mrgütü reklâmı yapmış olan belediye başkanı beraat ettiriliyor.

Devlet hukuk demektir. Hukukun olmadığı, hukukun ötelendiği, hukukun vatandaşlar için farklı farklı uygulandığı ülkelerde modern bir devletin varlığından bahsetmek çok zordur. Yukarıdaki üç örnekteki eylemler Türk Ceza Kanununun “Kamu Barışına Karşı Suçlar”ı düzenleyen 213, 214, 215, 216, 217 ve 218. maddelerine göre suçtur.

Açılım uğruna bu suçlar görmezden geliniyorsa insan ister istemez “açılım hukukun önünde mi?” diye düşünüyor. Hukukun herkes için eşit uygulanacağı günler ümidiyle bütün okuyucularımın “Ramazan Bayramı”nı kutlarım.Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 16
Dün Tekil 762
Bugün Tekil 241
Toplam Tekil 2458411
IP 54.82.119.116


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

21 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse; Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu