TÜRKİYE BİR OPERASYON ALANI MI? - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

TÜRKİYE BİR OPERASYON ALANI MI? - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
Tarih: 15.08.2013 > Kaç kez okundu? 1953

Paylaş


Büyük Ortadoğu Projesi açıklandığından bu yana, Türkiye’nin de komşu bulunduğu ve tarihi, kültürel ve ekonomik ilişkilerinin yoğun olduğu, coğrafya da huzur görmek hayal oldu. Mısır’dan gelen haberlere bakarsak yine yüzlerce ölü ve yaralı var. Oluk oluk kan akıyor Bu bize “Mısırlının kendi kendine ettiğini kimse Mısırlıya etmemiştir” diye düşündürttürerek, ister istemez acı bir tebessümün dudaklarımız da oluşmasına neden oluyor. Çünkü küresel gücün keyif sürdüğü coğrafya da, haçlı dünyası, BOP coğrafyasında dökülen kanın üzerinde mutlu bir şekilde yaşıyor.

Tabii şunu da unutmamalıyız ki; Türkiye’de Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında bir ülkedir ve başbakanı da BOP’un eş başkanıdır. Ortadoğu coğrafyasının yangın yerine dönmesinden elbette Türkiye’de etkilenecektir. Ancak bu etkilenmenin boyutu ve bu boyutu asgari düzeyde tutacak iç ve dış politikanın izlenmesi Türkiye açısından çok önemlidir.

Ben, Türkiye’de; 28 Şubat sürecini, Prof. Dr. Esad Çoşan’ın ölümündeki karanlığı, Fethullah Gülen’in Amerika’da ikamete mecbur tutuluşunu, AKP’nin iktidar oluşunu ve bu iktidarın sürdürülüşünü, Ergenekon, Balyoz ve diğer davaları, çözüm denilen süreci, bazı siyasetçilerin tasfiyesini, Gezi Olaylarını, TSK’nın etkisizleştirilmesini, genel af dillendirmelerini, medyanın yandaşlaştırılmasını, yeni anayasa dayatmalarını, futbol da şike operasyonlarını ve finans sektörünün küreselcilerin eline teslimi ile diğer benzer olayların tamamına yakınını BOP projesi ile ilişkilendiriyorum. Yani hiçbir şey tesadüf ve nedensiz değil… Hatta Lübnan’da THY pilotlarının kaçırılışı bile bu işin bir parçasıdır diye düşünüyorum.

Türkiye’nin durumunu ise, bu BOP projesinden asgari düzeyde etkilenmek için, devamlı surette aslanlara sürüden bir “Sarı Kız” vermeye benzetiyorum. Ancak bu “Sarı Kız” verme işi Türkiye’yi küresel güçlerin bir operasyon alanı olmaktan koruyabilecek mi?

Bu süreçte Türkiye’nin en büyük talihsizliği, yönetimde bulunan iktidarın; Türk Milleti ve Türk devleti ile tarihsel bir hesaplaşma içinde olmasıdır. Eğer böyle olmasaydı süreç daha az hasarla atlatılabilirdi.

Hükümeti, aklı başında olan herkes uyarmaktadır. Bu geminin içinde hepimiz olduğuna göre herkesin aklıselim olması gerekir. Türkiye’nin küresel güçlerin bir operasyon alanı olabileceğini gören Devlet Bahçeli, önümüzdeki zaman diliminde bir iç çatışma olasılığına vurgu yapmaktadır. Devlet Bahçeli’nin uyarıları önemlidir. Bahçeli’nin yıllardır yaptığı uyarılar da ne kadar haklı olduğu gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır…

Maalesef bazı kişilerin, önümüzdeki sonbaharın Türkiye için çok zor geçeceğini açıklaması ve medya da bu tür haberlerin yer bulması düşündürücüdür. Bu konu da hazırlıkların yapıldığı yazılıyor ve konuşuluyor. Hatta Prof. Dr. Ümit Özdağ ısrarla pkk’nın “her eve bir kaleşnikof” kampanyası başlattığını söylüyor. Ancak ateş olmayan yerden de duman çıkmaz. Türkiye’nin BOP projesi kapsamında, küresel güçlerin bir operasyon alanı olması iktidarı muhalefeti velhasıl hepimiz tarafından engellenmelidir. Mısır’daki tablo bizim gözümüzü açmalıdır…

BOP projesi ve bu projenin bir parçası olan Türkiye ile ilgili yıllardır küresel (emperyalist) gücün operasyonları vardı. Ancak bunlar ekonomik ve kültürel boyuttaydı. Bazen küçük çaplı iç çatışma boyutuna da taşındı. Ama şimdi jeopolitiğinin dağıtılmış olduğu düşünülen Türkiye’nin, yeni ve son bir operasyonla parçalanabileceği ve Türk Milletine tasma takılabileceği hesaplanıyor… Herkes uyanık olmalı… Mısır’ın haline bakınca bunları düşünmeden edemedim.

Özcan PEHLİVANOĞLU

ozcanpehlivanoglu@yahoo.com

https://twitter.com/O_PEHLIVANOGLU

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 23
Dün Tekil 1151
Bugün Tekil 217
Toplam Tekil 2600308
IP 35.175.200.4


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:21 Zi'l-Hicce 1440
Ağustos 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu