MİLLÎ MÜCADELEDE KÜRTÇÜ FAALİYETLER - Dr. Feridun YILDIZ - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

MİLLÎ MÜCADELEDE KÜRTÇÜ FAALİYETLER - Dr. Feridun YILDIZ
Tarih: 14.09.2009 > Kaç kez okundu? 2960

Paylaş
07.09.2009Malazgirt Zaferinin yıl dönümünde DTPli Belediye Başkanı tarafından ileri sürülen “40.000 Kürt süvarisi olmasaydı Sultan Alparslan Malazgirt Savaşını kazanamazdı” efsanesi Doç. Dr. Erhan Afyoncu tarafından belgelerle çürütüldü. “Çanakkalede, Millî Mücadelede beraber çarpıştık, bu vatanı ortak kurtardık, bu devleti beraber kurduk” efsanesi üzerine yazdığım “Biz bu ülkeyi Kürtçülerle birlikte kurtarmadık” yazımız kamuoyunda çok ilgi topladı. Benden sonra Hürriyette Özdemir İnce, Yeniçağda Behiç Kılıç da aynı mealde yazılar yazdılar. Önceki yazımızda MSB Arşiv Genel Md.lüğünün yayınladığı 5 ciltlik şehir envanteri kitabına dayanarak şehit sayılarında bir mukayese yapmıştık. Bu yazımızda her karış toprağı şehit kanı ile sulanmış vatanımızı düşman işgalinden kurtarmak için bizimle beraber savaştıklarını iddia edenlerin Millî Mücadelede nasıl destek(!) olduklarını ele alacağız.

Kurtuluş Savaşımızın başlarında millî güçleri idare etmek için Erzurumda Heyet-i Temsiliye adında bir heyet kurulur. 24 Ağustos 1919da kurulan Heyet-i Temsiliye Mustafa Kemâl Paşanın başkanlığında 9 kişiden oluşuyordu. Diğer üyeler ise şu isimlerden müteşekkildi: Eski Bahriye Nazırı Rauf Bey, Eski Trabzon Milletvekilleri İzzet ve Servet Beyler, Eski Erzurum Milletvekili Raif Efendi, Erzincandan Nakşî Şeyhi Feyzi Efendi, Eski Beyrut Valisi Bekir Sami Bey, Eski Bitlis Milletvekili Sadullah Efendi ve Mutki Aşireti Reisi Hacı Musa Bey.

Bu heyet içerisinden sonuna kadar Millî Mücadele Atatürk ile beraber olanlar sadece Rauf Bey ve Bekir Sami Beydir. Kurtuluş Savaşının ilk önder kadrosu olan Heyet-i Temsiliyede yer alanlar Hacı Musa Bey Kürt asıllıdır ve Mutki aşiretinin lideridir. Hacı Musa Bey daha sonra Mayıs 1923te Erzurumda kurulan Millî Mücadele karşıtı Kürt Azadi Cemiyetinin de başkanlığını yürütmüştür. Cemiyetin üyelerinden birisi de Şeyh Saittir. Azadi Cemiyeti İngiliz, Fransız ve Sovyetlerle temasa geçerek “Bağımsız Kürdistan” için destek aramıştır. Bu dernek daha sonra İngiliz desteği ile başlayan Nasturi İsyanına da katılmıştır. Dernek elebaşları isyanın bastırılmasından sonra İrana kaçmışlardır.

Atatürkün Türkü Kürdü ayırmadan Meclise aldığı Kürt milletvekilleri de onlardan farklı davranmamıştır. Bitlis milletvekili Yusuf Ziya Bey de Azadi örgütü üyesidir. Yusuf Ziya Beyin İngilizlere ajanlık da yaptığı daha sonradan ortaya çıkmıştır. Atatürkün şüphelenerek takip ettirdiği Yusuf Ziya Bey de Nasturi İsyanına katılmıştır. İşin daha da acı olanı ise Yusuf Ziya Beyin askeriye içindeki işbirlikçileridir. Nasturi İsyanını bastırmakla görevlendirilen fırka(tümen)nın komutanı İhsan Nuri kendisi ile birlikte hareket eden bazı Kürt subaylarla birlikte 270 askerle karşı tarafa geçmiştir.

Görüyorsunuz bu ülkeyi bizimle birlikte kurtaranların yaptıkları fedakârlıkları…

Cahil Kürt ahalisini kandırarak isyana sürükleyen bu Kürtçü hainler aslında Millî Mücadelenin başından itibaren Atatürkün karşısındadırlar. Mustafa Kemâlin idam emrini veren Kürt Mustafa Paşadır. Kürt Mustafa Paşanın eniştesi Kürt İzzet Bey İstanbul Hükümetinin İçişleri Bakanıdır. Kürt İzzet Bey de İngilizlere ajanlık yapmıştır. Kürt İzzet Beyin yeğeni olan Şerif Paşa da Kürt Teali Cemiyetinin Paris temsilcisidir.

İstanbul Hükümeti Kuvay-ı Milliyeyi bastırmak için sürekli olarak Kürt örgütleri ile işbirliği yapmıştır. Bir “Kürt Açılımı” yaparak Kürt Teali Cemiyetine “demokratik açılım” vaat edip anlaşan Sadrazam Damat Ferit Paşa, Kürtlere verilecek özerklik karşılığında onlardan Kuvay-ı Milliyeyi bastırmalarını istemiştir. Bununla kalmayan Damat Ferit, İşgâl Orduları Yüksek Komiseri De Robeck ile görüşerek Sevr Antlaşması gereği 15.000 kişilik bir Kürt Ordusu kurularak onlarla Kuvay-ı Milliye üzerine yürünmesini teklif etmiştir.

Bu işbirliğine dayanarak İngiliz ajanı Binbaşı Noel, Ali Galip ve Kürt Teali Cemiyetinin liderleri terörist bir Kürt örgütü kurmak için Malatyaya gitmişlerdir. Plâna göre bu örgüt Mustafa Kemâl Paşayı öldürecek ve Sivas Kongresinin toplanmasını engelleyecektir. Ancak Mustafa Kemâl Paşanın durumdan haberdar olması ile bu ekip Türk askerlerince kıstırılır. Binbaşı Noel kaçarak kurtulur.

Görüldüğü gibi Kürt örgütler Millî Mücadele esnasında İstanbul Hükümeti ile birlikte hareket etmekte ve İngilizlerde destek almaktadırlar. 28 Kasım 1919da İngiliz Yüksek Komiseri Mr. Kindsonun Londraya gönderdiği şu telgraf gerçekleri ortaya koymaktadır:

“Kürtlere her ne kadar inanmasak da onları kullanmamız çıkarlarımız gereğidir.”

İhanet bu kadar da değildir. İngiliz Gizli Belgelerinden anlaşıldığı üzere Kürt örgütleri Yunanlılar ile de işbirliği yapmışlardır. Amasyada Yunan temsilcisi ile görüşen Kürt liderler onlara esir aldıkları askerler arasındaki Kürtleri ayırarak kendi ordularına almalarını ve Türk ordusuna karşı onlardan yararlanmalarını teklif ederler. Nitekim bu teklife uyan Yunanlılar Kürtleri Yunan Ordusu maiyetinde kullanmışlardır.

Kürt-Yunan işbirliğinin en büyük eseri Koçgiri İsyanıdır. Bu isyan Yunan Ordusu Büyük Yürüyüşe geçmeden hemen önce çıkartılmıştır. Bu isyanın başlama tarihi aynı zamanda Londra ve San Remo Konferanslarının yapıldığı tarihlere denk düşürülerek Ankara Hükümeti sıkıştırılmak istenmiştir.

Batı Cephesinde Yunanlılar Bursayı ele geçirmelerine rağmen Millî Ordu bu isyanı bastırmak için bir kuvvet oluşturarak başına da Nurettin Paşayı getirir. Topal Osman komutasındaki Giresun Alayı da Nurettin Paşanın emrine verilir. Türk ordusu 11 Nisan 1921de harekete geçer. 45.000 kişilik Kürt çetesi ile çatışmalar üç ay sürer. 17 Haziranda âsiler teslim olur.

Bu isyanın bastırılmasından sonra Mecliste bulunan Kürt milletvekilleri isyanı bastıran Nurettin Paşanın halka kötü muamele ettiğini iddia ederek gizli oturum yapılmasını teklif etmişlerdir. Kürt milletvekilleri Nurettin Paşanın kellesini istemektedirler.

Nurettin Paşa Meclis kararı ile Kasım 1921de görevinden alındı. Meclisi etkileyen Kürt milletvekilleri Nurettin Paşanın yargılanmasını da istediler. Meclis Başkanı Mustafa Kemâl Paşa, Fevzi Paşanın da desteğini alarak Mecliste Nurettin Paşayı savunmuş, ağır bir ceza almasını önüne geçmiştir.

Tarih ancak ibret alınırsa bir kıymet ifade eder. Sevgili okuyucular; yukarıdaki kısa tarihçeyi defalarca okuyun. Bugünle benzerlikleri karşılaştırın. Ders alın ki geçmişte Damat Ferit ve işbirlikçilerinden kurtulmak için ödediğimiz bedeli bugünde ödemeyelim.Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 21
Dün Tekil 1228
Bugün Tekil 538
Toplam Tekil 2564831
IP 54.81.69.220


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Vatan ne Türkiyedir Türklere ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu