22 MAYIS - 14 HAZİRAN 2013 43 yıllık mücadelesiyle, Türkiye Emekliler Derneği, örnek bir kuruluş - Prof. Dr. İsa KAYACAN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

22 MAYIS - 14 HAZİRAN 2013 43 yıllık mücadelesiyle, Türkiye Emekliler Derneği, örnek bir kuruluş - Prof. Dr. İsa KAYACAN
Tarih: 15.06.2013 > Kaç kez okundu? 2871

Paylaş


Kısa adı TÜED olan ve genel merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Emekliler Derneği, 43 yıllık mücadelesiyle göz dolduran örnek kuruluşlarımızın başında geliyor.

Anıttepe Mahallesi Işık Sokak ll/l Tandoğan –Ankara adresindeki Genel Merkez binasından içeriye adımınızı attığınızda, düzenli ve tertemiz bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.

Derneğin ilk günden bugüne gelen üst düzey yöneticilerinin fotoğrafları sizinle selamlaşıyor ve size hoş geldiniz diyorlar. Dikkat çeken bir başka özellik ve güzellik, Devletimizin kurucusu yüce Atatürk’ün yaşlılar ve emeklilerle ilgili veciz ve anlamlı sözlerinden biri, sol taraftaki pano üzerinden size sesleniyor ve düşündürücü hatırlatmalarda bulunuyor. Bu pano üzerindeki, yüce Atatürk imzalı sözler şöyle karşımıza çıkıyor:

“Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletlin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken bütün kuvveti ile çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur”.

Türkiye Emekliler Derneği l970 yılında Ankara’da kuruluyor.43 yıllık dönemde kararlı ve sağduyulu hak arama mücadeleleriyle, başta işçi emeklileri, dul ve yetimler olmak üzere, bütün emeklilerimizin ve kamuoyunun dikkatini çekerek, ülkemizin önemli ve örnek kuruluşlarından biri olduğunu ortaya koyuyor.

2013 yılı itibariyle ülke genelinde yaklaşık 650 bin üyesi bulunan Türkiye Emekliler Derneğinin bu üyeleri çerçevesinde, Türkiye’deki emekli, dul ve yetimlerin toplam sayısı l0 milyon 500 bin civarında görülüyor. Ülke genelindeki 97 ayrı şubesiyle üyesi olsun olmasın bütün emekli, dul ve yetimlere hizmet verme gayreti içinde bulunan Türkiye Emekliler Derneği, l7 sivil toplum örgütünün katılımıyla gerçekleştirilen Emek Platformunun saygın üyeleri arasında yer alıyor.

Türkiye Emekliler Derneği ayrıca, kısa adı AGE-EUROPE olan Avrupa Birliği Yaşlılar Platformu’nun da gözlemci üyesi olarak AB’de ülkemiz emeklilerini ve yaşlılarını temsil ediyor.

Üyeleriyle dul ve yetimlerinin sosyal, kültürel ve ekonomik yönlerden kalkınmasını sağlamak için her türlü hak ve menfaatlerinin korunması yönünde çaba harcayan Türkiye Emekliler Derneği, ilk olarak; Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti, sonra Türkiye İşçi Emeklileri Derneği ve 23 Ekim 2009 tarihinden itibaren de Türkiye Emekliler Derneği olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Demokrasiye ve insan haklarına gönülden bağlı olan, Erdek- Narlı da eğitim ve sosyal tesisleri bulunan, Ankara Kızılay’da inşaatı devam eden 10 katlı misafirhane tesislerine yakında kavuşacak olan Türkiye Emekliler Derneğinin bugünkü yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: Kazım Ergün (Başkan), Gazi Aykırı, Recep Orhan, Ömer Kurnaz, Arif Duru.

Üç dörtlük, üç tekrar beyitten oluşan TÜED Marşının ilk dörtlüğü ve bir tekrar iki mısraı şöyle:

Yoksulum, güçsüzüm, yalnızım sanma

İşte yandı meş’ale, yandı o ışık

Ulusuna, bayrağına, yurduna aşık

Emeklinin derneği, TÜED geliyor

Bilmeyen ne bilsin, bilen biliyor

Duysun uyuyanlar, TÜED geliyor.

Rabia Gölbaşı’ndan 19. Şiir Şöleni

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Rabia Gölbaşı,şair,yazar ve araştırmacı.Ankara’dan sesleniyor..

Yazdıkları ve yayınladıklarıyla takdir görüyor, alkışlanıyor.

O,kendine göre prensipleri olan, kendi kuralları içindeki düşünce ve duygularıyla, ancak kuruluşların yapabileceği hizmetleri tek başına başarıyla gerçekleştirebilen bir isim ve imza olarak karşımıza çıkıyor.

Rabia Gölbaşı ismiyle bütünleşen şiir şölenlerinin l9.su, 8 Haziran 20l3 tarihinde, Türkiye Emekliler Derneğinin Ankara Tandoğan’daki genel merkez konferans salonunda gerçekleştirildi.

Rabia Gölbaşı’nın l9. Şiir Şölenine; Agah Oktay Güner, Ramazan Mirzaoğlu, Resul Akay, İsa Kayacan, İsmail Kara, Şanlı Aslangül, Bekir Yalçınkaya, İnsaf Kılıç, Mahir Ünal, Cenab Erat, İbrahim Sayar, Kazım Kaya, Şeref Kıvırç, Mehmet Tamer, Serkan Ata, Ergün Oral, Ali Bilgen, Şener Gönen, Ömer Faruk Beyceoğlu, Şenol Bayram, Hatice Kersan, Yaşar Koçak katıldı.

Programı yöneten ve açılış konuşmasında, düzenlediği şiir şölenleri hakkında bilgi veren, vefatla aramızdan ayrılan şair ve yazarlarla ilgili bir isim sıralaması yapan Rabia Gölbaşı, yer yer kendi şiirlerinden verdiği örneklerle programın renklenişini sağladı.

Ev sahibi olarak Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, böyle bir programın kuruluşlarında gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Agâh Oktay Güner yaptığı konuşmada, Türk şiiri ve şairlerinden örnekler vererek, genel bir değerlendirmede bulundu.

İsa Kayacan, Rabia Gölbaşı’nın düzenlediği bu şiir şölenleriyle, Türk sanat ve edebiyatına önemli hizmetlerde bulunduğunu, kişi olarak tek başına gerçekleştirilen bu şölenlerin l9 rakamına ulaşmasının ayrı bir anlam ifade ettiğini belirttikten sonra, dört bölümden meydana gelen “l9 Mayıs Meş’alesi” adlı şiirini okudu. Bu şiirin bir bölümü:

O Mustafa Kemal’ki,

Karanlıklar içinden,

Aydınlığa,

Kurtuluş penceresinden,

Anadolu’ya,

Baktı ha, baktı.

İsmail Kara ise “Unuttunuz “başlıklı ve beş ayrı bölümden oluşan şiirini seslendirdi. Bu şiirin bir bölümü şöyle:

Sessizce, sinsice,

Çöktünüz tepemize,

Ne istiyorsunuz bizden?

Battık mı, nerenize?

Yanlış bir yol tuttunuz!

Rabia Gölbaşı, katılımcılara ayrı ayrı düzenlediği, teşekkür ve takdir belgelerinin verildiği 19.şiir şölenini tamamlarken, duyduğu ve yaşadığı mutluluğu dostlarıyla paylaşarak,20.şiir şöleninin hazırlıkları içinde olduğunu yansıtıyordu.

Tebriklerimi, başarılarının devamı dileklerimi sunuyorum efendim.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 20
Dün Tekil 1154
Bugün Tekil 1053
Toplam Tekil 2567707
IP 3.92.28.84


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:20 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.502 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu