TÜRK DÜNYASI GENÇLERİ’NDEN KKTC’NE DESTEK ZİYARETİ… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

TÜRK DÜNYASI GENÇLERİ’NDEN KKTC’NE DESTEK ZİYARETİ… - Necdet SİVASLI
Tarih: 21.04.2013 > Kaç kez okundu? 2317

Paylaş


BAŞKENT GÜNLÜĞÜ / NECDET SİVASLIe.mail: necdetes@mynet.comTÜRK DÜNYASI GENÇLERİ’NDENKKTC’NE DESTEK ZİYARETİ…KKTC Ankara büyükelçiliği ile Dünya Gençleri Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin işbirliğinde KKTC’nde uzun süre ses getirecek bir etkinlik düzenlendi. 9-13 Nisan tarihleri arasındaki bu etkinliğe 16 ülkeden 52 Türk genci katıldı. Dünya Gençleri Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanın Sedat Adakan, “KKTC Gönül Elçileri adı altında yaptığımız bu etkinlikte, tüm Türk Dünyası gençlerinin KKTC’nin yanında olduğunu gösterdik. Bunun devamı da gelecektir. Hedefimiz, ambargo ile yalnızlığa itilmek istenen KKTC’nin yalnız olmadığını haykırmak ve yavru vatan üzerindeki kara bulutları dağıtmaktır” dedi.Yavru Vatan’daki KKTC Gönül Elçileri etkinliğine Afganistan, Ahıska, Azerbaycan, Doğu Türkistan, Irak Türkmeneli, İran (Güney Azerbaycan),Kazakistan, Kırgızistan, Kumuk Türkleri, Makedonya, Nogay Türkleri, Türkmenistan, Suriye Türkleri, Dağıstan, Türkiye ve KKTC’nden toplam 52 Türk genci katıldı.TÜRK GENÇLERİNİN HEDEFİÖzellikle şunu vurgulamalıyız:Türk adı, Türkiye, Türk bayrağı ve Atatürk ile oynanmak istenilen ve Anayasadan da bu adların çıkarılmaya çalışıldığı bir dönemde, Dünya Türk gençlerinin birlik ve beraberlik sergilemeleri önemsenmelidir. Dünya Gençleri Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin öncülüğünde bir araya gelen Türk Dünyası gençler, adlarını, bayraklarını, Atatürk’e olan sevgi ve saygılarını yavru vatanda bir kez daha estirmiş ve pekiştirmişlerdir.Kıbrıs sorununun özellikle Türk Cumhuriyetleri ve topluluklarında daha iyi anlatılması ve çözüm bulunması yönünde de çalışmaların yapılacağı, bunun için Sivil toplum örgütleri, medya, akademisyen ve siyasilerin daha aktif çalışmalar yapmasın ın desteklenmesi yönünde adımlar atımların atılacağı da bu ziyaretlerde dile getirilmiştir.KKTC Gönül Elçileri, KKTC’nde Cumhuriyet Meclis Başkanı Hasan Bozer’i, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu, Başbakan İrsen Küçük’ü, Lefkoşa Türkiye Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’yı, Milli Eğitim ve Gençlik Spor Bakanı Mutlu Atasayın’ı ve diğer ilgilileri de ayrı ayrı ziyaret etmişler, hazırladıkları projeler hakkında bilgi vermişlerdir.BİR SONUÇ BİLDİRİSİ YAYINLANDIKKTC Gönül Elçileri Projesi kapsamında gerçekleşen bu etkinlik sonunda bir de istişare toplantısı düzenlenmiş, sonuç bildirisi yayınlanmıştır. Sonuç bildirisinde şu konular kamuoyuna duyurulmuştur, sizlerle paylaşıyoruz :1. Uluslararası arenada Kıbrıs Sorunun çözümlenmesi için KKTC lobi çalışmalarının geliştirilmesi:

a- Sivil toplum kuruluşları (STK) tarafından, Kıbrıs Türklerine yönelik doğrudan çalışmalarının yapılması.

b- Türk Dünyası ve uluslararası arenada KKTC’nin uluslararası hukuk normlarına dayalı haklarının akademik ve toplumsal düzeyde ifade edileceği faaliyetlerin artırılmasına yönelik çalışmalarda bulunmak.

c- Türk Cumhuriyetleri ve Topluluklarına mensup ulusal ve yerel siyasilerden oluşturulacak bir heyetin Kıbrıs Sorunu hakkında bilgilendirilmek üzere KKTC’ye davet edilmesi.

; 2. Türk Dünyası – KKTC ilişkilerinin siyasi, ekonomik, kültürel ve tarihsel boyutları üzerinden karşılıklı bağımlılık ve stratejik önemleri üzerinde projelerin geliştirilmesi yönünde adım atılması sağlanacaktır.

3. Kıbrıs Sorununun, Türk Cumhuriyet ve Topluluklarında basın-yayın yapan medya kuruluşları aracılığıyla Türk Dünyasına duyurulması. KKTC Gönül Elçileri olarak bu iletişimin sağlanacaktır.

a- KKTC’den akademisyen, gazeteci, yazar, siyasetçi, STK Aktivisti ve gençlerin belirlenerek Kıbrıs Sorununun Türk Dünyası coğrafyasına anlatılması sağlanacaktır.

b- KKTC medyasına Türk Dünyasından akademisyen, gazeteci, yazar, siyasetçi, STK Aktivisti ve gençlerin belirlenerek Kıbrıs Sorununun çözümünde destek mesajlarının verilmesi sağlanacaktır.

4. KKTC Gönül Elçilerinin gelecek projelerine KKTC Üniversitelerinin etkin bir tanıtımının sağlanması ve KKTC Gönül Elçileri aracılığıyla Üniversitelerin Türk Dünyası coğrafyasında tanıtılmasına aracılık edilecektir.

5. KKTC Gönül Elçileri projelerinde Kıbrıslı Türk gençlerin etkin ve nicelikli şekilde katılımlarının sağlanması yönünde KKTC Gençlik Dairesi ve STK’lar ile ilişkiler güçlendirilecektir.

6. KKTC Gönül Elçilerinin, KKTC’de almış oldukları eğitim, yapmış oldukları ziyaret ve incelemelerin makale, deneme ve hatıralar olarak yazılı doküman haline getirilmesine ve KKTC Gönül Elçileri Bülteni şeklinde yayımlanacaktır.

7. Gelecek KKTC Gönül Elçilerine proje öncesinde Kıbrıs Sorunu hakkında yazılı ve görsel kaynaklar önerilecek ve katılımcılara belirli bilgi alt yapısı sağlanacaktır.

8. KKTC Gönül Elçileri projelerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması yolunda Dünya Gençleri Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin koordinasyonunda ilgili STK’ların ve KKTC Gönül Elçilerinin periyodik toplantıları (İnternet üzerinden) düzenlenecektir.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 28
Dün Tekil 1192
Bugün Tekil 438
Toplam Tekil 2604276
IP 34.236.190.216


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:24 Zi'l-Hicce 1440
Ağustos 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu