2023 Küresel Türk Vizyonu İstanbul’da Tartışıldı - İsmail CENGİZ - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

2023 Küresel Türk Vizyonu İstanbul’da Tartışıldı - İsmail CENGİZ
Tarih: 09.04.2013 > Kaç kez okundu? 2031

Paylaş


2023 Küresel Türk Vizyonu İstanbul’da Tartışıldı

DTSH BAŞKANI İSMAİL CENGİZ

DOĞU TÜRKİSTAN’I TEMSİLEN

DÜNYA TÜRK FORUMU’NDA KONUŞTU2. Dünya Türk Forumu “Türk Diasporası ve Türk Dünyası Vizyon 2023” Ana Teması İle İstanbul’da gerçekleştirilen uluslar arası toplantıya katılan Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri İsmail Cengiz, müzakereci sıfatıyla söz alarak Doğu Türkistan bölgesindeki halkın dini ve milli kimliklerinin korunması gerektiğini ifade ederek hem Pekin’i hem de Ankara’yı göreve davet etti.

Türk dünyası ve diasporalarının yaklaşık elli ülkedeki sivil toplum liderleri, akademisyen, düşünce ve kanaat önderlerinin ikinci kez bir araya gelerek buluştuğu toplantıda konuşan İsmail CENGİZ, Türk kamu diplomasisinin diasporada faaliyet gösteren Doğu Türkistan kökenli teşkilatların yapıcı faaliyetlerine katkı sunmasının Türk-Çin ilişkileri bakımından önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“...Hür dünyadaki Uygur ve Kazaklar’ın kendi aralarında oluşturdukları teşkilatların şüphesiz ki, Türk-Çin ilişkilerine direk ve dolaylı olarak olumlu ve olumsuz etkileri olmaktadır ve olacaktır. Çin yönetimince “Uygur Özerk Bölgesi” olarak adlandırılan “Doğu Türkistan”, hem etnik, hem dini hem de kültür açısından farklı yapısıyla Pekin’in “yumuşak karnı”nı oluşturan sorunlu bölgelerin başında yer aldığı düşünülecek olursa, diasporadaki Doğu Türkistan kökenli örgütlerin oluşturduğu diasporanın önemi de kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde “Doğu Türkistan” gibi hassas bir konuya rağmen iki ülke arasında işbirliğinin sağlıklı yürütülmüş olması, kamu diplomasisi bakımından Ankara Hükümeti’nin hanesine yazılacak bir başarıdır.

“Türkiye, Doğu Türkistan meselesiyle ilgili üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. Cumhurbaşkanı sayın Gül ile Başbakan sayın Erdoğan’ın bölgeyi ziyareti orada yaşayan soydaşlarımıza önemli bir moral vermiştir. Bu kamusal diplomasi başarısıdır. Dışişleri Bakanı sayın Davutoğlu İstanbul’dan direk Kaşgar’a giderek, Pekin yönetimine soydaşlarımızın sahipsiz olmadığı mesajı verilmiştir ki, bu son derece önemli bir tavır, etkileyici bir hareket olmuştur. Türk dışişleri bakanının sergilediği bu davranış da küresel kamu diplomasisi bakımından elde edilen önemli bir başarıdır. İlişkilerin geliştirilmesi durumunda, bölgedeki soydaşlarıyla daha rahat iletişim içinde olunabileceğine kanaat getiren Türkiye; İstanbul ile Urumçi arasında uçak seferlerinin başlaması, Türk yatırımcıların Urumçi’ye davet edilmeleri, resmi kanallarla burslu öğrenci kayıtlarının yapılmaya başlanması gibi benzeri hizmetlerin artırılması durumunda, sorunların yavaş yavaş çözülmeye başlanacağını düşünmektedir. Dolayısıyla Türkiye çıkarlarına uygun olmayan hiç bir işleme, girişime ve zorlayıcı vize taleplerine haklı olarak müsaade etmeyecektir, etmemelidir. Çünkü bizim için önemli olan Doğu Türkistan’daki halkın huzur ve istikrar içinde dini ve milli kimliklerini koruyarak yaşamalarına imkan sağlayan ortamı hazırlamaktır.... Türkiye aleyhine çalışan gruplar ve örgütlerle işbirliği içinde olanların Türkiye’den vize talep etme hakları yoktur... Amerika çıkarları doğrultusunda Türkiye’nin milli çıkarlarını baltalama niyetini taşıyan kişi ve gruplar karşısında Ankara’nın sergilediği tavrı destekliyoruz. Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımız, sömürgeci küresel zihniyetin niyetleri uğruna feda edilemeyecek kadar kutsal emanetlerimiz olduğu unutulmamalıdır.” Nisan 201303-05 Nisan 2013 tarihlerinde “Türk Diasporası ve Türk Dünyası Vizyon 2023” ana temalı Dünya Türk Forumu’nun ikincisine; Başbakan Yardımcısı Bekir BOZDAĞ, Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir YAĞCILAR, Edirne Valisi Hasan DURUER, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti“ Eskişehir Valisi Dr. Kadir KOÇDEMİR, Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Halil AKINCI, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen KASSEİNOV, TÜRKPA Genel Sekreteri Ramil HASANOV başta olmak üzere;Türk dili konuşan ülkeler ile Türk Diasporalarının bulunduğu ülkelerin de dahil olduğu 60 farklı ülkeden düşünce ve kanaat önderleri, sivil toplum ve düşünce kuruluşlarının yöneticileri, akademisyenler, Türkiye ve katılımcı ülkelerden parlamento üyeleri, Devlet Temsilcileri, İlgili Uluslar arası Örgütler ve kuruluşların üst yöneticileri, gözlemci diplomatik misyon temsilcileri ve ilgili uzmanlar ile medya temsilcileri katıldı.

Yorumlar


Aktif Ziyaretçi 14
Dün Tekil 1113
Bugün Tekil 651
Toplam Tekil 2452195
IP 52.200.130.163


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

15 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.821 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu