Burdur’daki, Gazete Sahibi, Sorumluları ve Köşe Yazarları ile Eli Kalem Tutanlara Sitem! - Prof. Dr. İsa KAYACAN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Burdur’daki, Gazete Sahibi, Sorumluları ve Köşe Yazarları ile Eli Kalem Tutanlara Sitem! - Prof. Dr. İsa KAYACAN
Tarih: 14.03.2013 > Kaç kez okundu? 2160

Paylaş


Burdur ve Burdurlu çıkışlı araştırma ve değerlendirmelerimin bazı bölümlerinde, vefasızlık, adamsendecilik gibi özelliklerle karşılaştığımı zaman zaman yazdığımı, yayınladığımı hatırlıyorum.

Bu hatırlayışlardan birisini daha yaşıyorum: Ağustos 2005’te 168 sayfayla yayınladığım “Burdur’un Saz ve Söz Ustaları-1” adlı araştırmamın gün yüzüne çıkışından sonra, bu kitabın saz ustaları bölümüyle ilgili değişik mektup ve hatırlatmalar aldım. Bu hatırlatmalar, kitap içinde özellikle saz ustaları bölümünde eksiklikler olduğu yönündeydi.

2006 yılından itibaren, “Burdur’un Saz ve Söz Ustaları”nın ikinci cildinin yayınlanması çalışmalarına, araştırmalarına başladım. Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü, çalışkan ve üretken bürokrat Mehmet Tanır’ın kararlı tutumuyla, “Burdur’un Saz ve Söz Ustaları-2”yi, 792 sayfayla hazırlayıp, Burdur Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayınlarının 16.sı olarak Ağustos 2012’de, Ankara basımlı olarak yayınladık.

Bu kitabın içinde yer alan veya ulaşması gerekenler olarak düşündüğüm 70 küsur adrese, bu kitaptan gönderilmesi için isim ve adres bildirerek, bu adreslere gönderilmesi ricasında bulundum. Kitaplar, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce, verdiğim adreslere postayla gönderildi. Bu adreslerdeki isimlerin pek azından, böyle bir kitabı aldıklarından hareketle, hazırlanışındaki emeklerim için teşekkür ve tebrik edenlerin sayısı iki elin parmaklarını geçmedi!

Sonra oturup, rahatsızlığım içerisinde, kitap içinde yer alanların bazılarına ve gazete sahipleriyle, bazı yazar ve eli kalem tutanlara, böyle bir kitap yayınlandığından söz ederek, içinde kendileriyle ilgili, gazeteleriyle ilgili bilgiler olduğu noktasından hareket ederek, bu kitabı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzden alabilecekleri yönünde hatırlatmalarda bulundum.

04 Aralık 2012 tarihinde, Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, yayınlarının tanıtımıyla ilgili, Vali sayın Nurettin Yılmaz başkanlığında bir toplantı düzenledi. Ertesi günün Burdur gazetelerinde bu toplantı; “Burdur’un tanıtım materyalleri kamuoyuna tanıtıldı” başlığıyla haber olarak genellik içinde yer aldı. Değişik yayınlar arasında, “Burdur’un Saz ve Söz Ustaları-2” den ve İsa Kayacan’dan birkaç cümleyle söz edildi. Yenigün Gazetesi bu haber içerisinde “Burdur’un Saz ve Söz Ustaları-2”nın ön kapak görüntüsüyle, öteki haberler bütünlüğü içinde verdi. Öteki gazetelerin bazılarında da, ‘’Burdur’un Saz ve Söz Ustaları-2’’ ilgili yayınların toplu görüntüsü içinde yer aldı.

“Burdur’un Saz ve Söz Ustaları-2”nın kendilerine ulaşması için telefonla hatırlatmada bulunduğum, gazete sahibi, yöneticisi, muhabirleri ve Burdur’da yazıp-çizen, gazetelerde köşesi bulunanlar dâhil, Neriman Mıhladız ve İsmail Yağcı dışında hiçbir Burdurludan kitapla ilgili ne iki satır bir yazı, nede dönüp; ‘’Kayacan eline sağlık, Burdur ve Burdurluyu yeniden kitaplaştırmışsın, tebrik ederiz, teşekkür ederiz’’ benzeri bir iltifat mesajı alamayınca, üzüldüm. Bu tür hareketler, Burdur ve Burdurluya pek yakışıyor, demekten kendimi alamadım. Ama Burdur dışında, kitapla ilgili uzun uzadıya sayfalarca yazı yazıp, yayınlayanlar karşısında biraz utandığımı, biraz burukluk içinde sevindiğimi gördüm, yaşadım.

Hemen hemen her konuda oturup yazı yazan, köşelerinden seslenen, röportajlarıyla sayfalar dolduran Burdurlu, yazar-çizer ve gazetecilere selam olsun! Burdur merkez ve ilçelerindeki gazetelerin köşe yazarlarına, kitabı alıp da iki satır yazmayanlara, yazamayanlara, teşekkür etmeyenlere selam olsun!...

***

BAKINIZ, LİNK:

Burdur’daki, Gazete Sahibi, Sorumluları ve Köşe Yazarları ile Eli Kalem Tutanlara Sitem!

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 30
Dün Tekil 1174
Bugün Tekil 761
Toplam Tekil 2562678
IP 54.81.69.220


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:16 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 5.960 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu