Çukurova Üniversitesine Tahsisli Bazı Arazi Tahsislerinin Kaldırılması ve I. Sınıf Toprakların Yapılaşmaya Açılması İle İlgili Kamuoyuna Duyuru - Çukurova Öğretim Elemanları Derneği - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Çukurova Üniversitesine Tahsisli Bazı Arazi Tahsislerinin Kaldırılması ve I. Sınıf Toprakların Yapılaşmaya Açılması İle İlgili Kamuoyuna Duyuru - Çukurova Öğretim Elemanları Derneği
Tarih: 11.02.2013 > Kaç kez okundu? 2351

Paylaş


Çukurova Öğretim Elemanları DerneğiÇukurova Üniversitesine Tahsisli Bazı Arazi Tahsislerinin Kaldırılması ve I. Sınıf Toprakların Yapılaşmaya Açılması İle İlgili Kamuoyuna DuyuruÜniversitemiz ve Adana kamuoyunca, özellikle 2005 yılından bu yana üniversitemiz arazilerinin yapılaşmaya açılması konusunda büyük bir baskı olduğu bilinmektedir. Son dönemde, üniversite arazileri üzerinde Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesine yerleşke bulmak gerekçesiyle bu baskıların yoğunlaştığı görülmektedir.

Bu konudaki son gelişme, kampüsun doğu yakasında Adana İli Sarıçam İlçesi Balcalı Köyü sınırları içerisinde bulunan, mülkiyeti Maliye Hazinesine ait ancak Çukurova Üniversitesine tahsisli 414 dönümlük taşınmaz ve gene mülkiyeti Maliye Hazinesine ait 1.164 dönümlük bir diğer taşınmazın Üniversitemiz Rektörlüğü adına olan tahsisinin Maliye Bakanlığınca 12 Aralık 2012 tarihinde kaldırılmasıdır. Tahsisi kaldırılan alan Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesine kampüs kurmak üzere tahsis edilmiştir.

Üniversitemize kuruluşu esnasında yapılan bu tahsislerin kaldırılması üzerine Çukurova Öğretim Elemanları Derneği Yönetim Kurulu, iki hafta önce, 21 Ocak 2013 tarihinde Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Adana İli Toprak Koruma Kurulu üyesi Prof. Dr. Suat Şenol, bir önceki dönem Ziraat Mühendisleri Odası başkanı Prof. Dr. Haydar Şengül ve öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Ortaş’ı davet ederek konu hakkında bilgi edinmiştir.

Sorunun ciddiyeti nedeniyle aynı gün rektör Sayın Prof. Dr. Mustafa Kibar ile iki saate yakın bir süre görüşülmüştür. Rektör sayın Prof. Dr. Kibar, üniversitemiz, YÖK, Adana Valiliği ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü arasında son 3-4 aydır yaşanan süreci, bu arazilerin tahsislerinin kaldırılmaması amacıyla hazırladıkları alternatif öneri ve teklifleri ayrıntıları ile tarafımıza aktarmıştır. Bu görüşmelerin ve tartışmaların son bir ay içinde Ankara’da her hafta sonu yapılan toplantılarla yoğunlaştığını, gelinen her aşama hakkında Ziraat Fakültemiz yönetimi ve öğretim üyelerini bilgilendirdiğini ve onlarla da konuyu tartıştığını bildirmiştir.

Sonuç olarak, Üniversitenin Kozan yoluna bitişik 400 dönümlük arazisinin (bunun 180 dönümünün mülkiyeti maliye hazinesine ait), gene Kozan yoluna bitişik geride kalan 1300 dönümlük üniversitemize tahsisli, fakat mülkiyeti Maliye Hazinesine ait alanların tapusunun üniversitemize verilmesi koşuluyla, vermeyi teklif ettiğini, ancak bu tekliflerine henüz bir yanıt alamadığını bildirmiştir. Sayın Rektör, üniversitenin bu süreçte zarar görmemesi için bu alanın tahsisinin kaldırılmasının mahkemeye taşınmaması konusunda da görüş bildirdiğini beyan etmiştir.

Dernek olarak üniversite arazilerinin Maliye Bakanlığı tarafından tek taraflı olarak kaldırmasının kabul edilemeyeceğini; rektörlüğe bu konuda nasıl yardımcı olabileceğimizi, gerekiyorsa kamuoyunu ve sivil toplum örgütlerinin de desteğini arayarak arazilerin yapılaşmaya açılmaması için girişimlerde bulunabileceğimizi belirtik.

Buna ek olarak, Dernek olarak geçmişten beri üniversite arazileri konusunda taraf olduğumuzu ve bundan sonra da taraf olacağımızı, bu tip oldubitti ile üniversitede tartışılmadan tahsisli arazilerin kaldırılmasını kabul edilemez bulduğumuzu belirttik. Ayrıca bugüne kadar araziler konusunda kamuya karşı açılmış bütün idari davalar kazanılmışken, üniversite arazilerinin tek taraflı olarak bir başka üniversiteye verilmesi konusunda mahkeme- yasal yollara başvuru hakkımızı kullanmamız gerektiğini de ifade ettik. Daha önce Pamuk Araştırma alanına yapılan TOKİ hastanesi davası Danıştay tarafından üniversite lehine karar alınmışken, aynı alanda mülkiyeti üniversiteye ait olan 25 dönümlük alanın üniversiteye tahsisli Zeytin Gen bahçesine karşılık verilmesi ile başlayan iyi niyetli girişimlere karşılık, halen yeni alanların talep edilmesinin endişe verici olduğunu, bundan sonra benzer taleplerin yoğunlaşabileceği ve bu nedenle çok dikkatli olunmasını gerektiğini belirttik.Çukurova Öğretim Elemanları Derneği olarak;Her üniversitenin kendine özgü geleneklerinin olması bakımından iki üniversitenin yan yana olmasının üniversite atmosferi bakımından uygun olmayacağına inanıyoruz.

Adana kentinin iki yakasının ulaşımı bilindiği gibi iki köprü ile zorlukla sağlanmaktadır. Mevcut hali ile kentin trafiğinin işlemediği ve yeni kurulacak üniversite ile kentin trafik sorununun daha da ağırlaştıracağı şimdiden yetkili oda ve kurumlar tarafından ifade edilmektedir.

Doğa tahribatının engellenmesi ve ekolojik dengenin korunması konusunda bilimsel ve etik duruş sergilemek bir üniversitenin en kaçınılmaz görevi ve en temel demokratik hakkıdır.

Büyük bir yıkımla hayata geçirilen kentsel dönüşümün üniversite yaşam alanlarından uzak tutulmasını, Adana kentinin akciğeri olması nedeniyle kentin temiz hava alması bakımından üniversitemiz yerleşkesinin korunması ve bütünlüğünün bozulmamasını istiyoruz.

Söz konusu arazilerin üniversitemize tahsis gerekçesi halen devam etmekte olup, Adana ve Çukurova için çok değerli bu alanların, mevcut taleplerle geri döndürülemez olarak yok edileceğinden ciddi olarak endişe duyuyoruz.

Söz konusu alanın amaç dışı kullanımına izin verilmemesini talep ediyor, yerel ve mülki yöneticilerimizi, siyasetçilerimizi, Adana kamuoyunu ve Üniversitemizi bu konuda tartışmaya ve duyarlılığa davet ediyoruz.Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 24
Dün Tekil 1154
Bugün Tekil 510
Toplam Tekil 2567164
IP 34.201.121.213


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:20 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu