II. TLÇK Özel Oturumu "GEÇMİŞTEN GELECEĞE BURSA" - İlmietüdler - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org









II. TLÇK Özel Oturumu "GEÇMİŞTEN GELECEĞE BURSA" - İlmietüdler
Tarih: 24.01.2013 > Kaç kez okundu? 2294

Paylaş


II. TLÇK Özel Oturumu



"GEÇMİŞTEN GELECEĞE BURSA"



Muhterem Efendim,



Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi, sosyal bilimler alanında 2002 yılından beri faaliyetler yürüten İlmi Etüdler Derneği’nin (İLEM) disiplinlerarası bir çerçevede sosyal bilim çalışmalarını teşvik etmek üzere düzenlediği çalışmalardan birisidir.



Bu yıl 6-8 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştireceğimiz Kongre kapsamında, coğrafyamızın ve yürek atlasımızın güzide şehri olan Bursa'yı konu edineceğimiz Geçmişten Geleceğe Bursa başlıklı bir özel oturum oluşturduk. Osmanlı'ya başkentlik yapmış; tarihî abideler şehri, tabiî ve sosyal yapısıyla tüm güzellikleri bir arada bulunduran Bursa’ya dair sizin yahut çevrenizdeki değerli akademisyenlerimizin kıymetli çalışmalarına yer vermeyi ve bu özel oturumun katkılarınızla zenginleşmesini arzuluyoruz.



İlgili oturumun alt başlıkları aşağıdaki gibi olmakla beraber, muhtemel oturum başlıkları için aşağıdaki başlıklar kapsamına girmeyen bildirilerinizi/tebliğ özetlerinizi de başvuru formundaki ‘Diğer’ seçeneğini işaretleyerek bize ulaştırmanızı istirham ediyoruz:



Bursa'da Sosyal Yapı ve Değişim



Bu oturumda, zengin tarihi ve çeşitliliğiyle Bursa ilinin sosyal yapısına kuramsal çerçeveden bakılması ve Türkiye’nin sosyal yapı özellikleri içerisinde edindiği yerin ele alınması amaçlanmaktadır.



Osmanlı'dan Günümüze Bursa



Bu oturumda, Osmanlı’nın bir beylik’ten devlet olma sürecine geçişine tanıklık eden ve bu hususta bir dönüm noktası olan; bu devlete uzun yıllar başkentlik yapmış Bursa ilinin, bir başkent olarak icra ettiği fonksiyon ve Osmanlı idari sistemi içerisinde teşkil ettiği yer tartışılacaktır.



Bursa: Şehir ve Mekan



2200 yıllık kent tarihi ile önemli bir merkez olan Bursa, 14. yüzyılın başlarından itibaren dönemin önemli ticaret ve kültür odaklarından biri haline gelmiştir. Bursa: Şehir ve Mekan konusu altında, tarih, coğrafya ve ekonominin çok karakteristik bir biçimde form verdiği mekana, o mekanda hayat bulan toplumsal yapıya dair tebliğler bu oturumda yer bulacaktır.



Edebiyatta Bursa



Geçmişte bir nice şaire, edibe, seyyaha ilham kaynağı olan ve bu yönüyle söze (edebiyata) hayat veren Bursa, bugün hala kalem oynatanların dimağında kadîm silüetini muhafaza etmekte ve yaşatmaktadır. Bu oturumda Edebiyata konu olmuş yanıyla Bursa ve onun öne çıkan hususiyetleri irdelenecektir.





Yorumlar








Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.



Aktif Ziyaretçi 15
Dün Tekil 1089
Bugün Tekil 316
Toplam Tekil 2293204
IP 54.163.20.57






TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:



































































11 Rebiü'l-Evvel 1440
Kasım 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar









Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.502 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu