Kastamonu’da Türk Dünyası Günleri - Prof. Dr. İsa KAYACAN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Kastamonu’da Türk Dünyası Günleri - Prof. Dr. İsa KAYACAN
Tarih: 08.01.2013 > Kaç kez okundu? 2770

Paylaş


Araştırmacı, yayıncı, yazar Erdoğan Aslıyüce’nin bir başka kitabı. Bu kitap da geleli epey oldu. Sayfalarında gezme fırsatını şimdi bulabildiğim.

İstanbul’dan seslenen Erdoğan Aslıyüce’nin “Türkiye’nin yüreği Kastamonu’da Türk Dünyası Günleri” adlı kitabı 300 sayfayla şekillenmiş, yayınlanmış.

Kitap; “Bitmez, tükenmez bir enerji timsali kadim dostum İsa Kayacan’a” cümlesiyle imzalanmış. Teşekkürlerimi sunuyorum.

Erdoğan Aslıyüce biyografisiyle bilgiler, yayınlarının isimlerinin yer aldığı bir bilgi topluluğuyla karşılaşıyoruz ilk sayfalarda.

Kastamonu tarihi geçmişiyle bilgi olarak aktarılmış. Bundan önce Kastamonu adıyla ilgili bilgiler verilmiş. 8,9,11. Türk Dünyası Günleri, Kastamonu’da gerçekleştirilen öteki etkinlikler hakkında uzun uzadıya verilen bilgiler iç sayfalarda okuyucunun, araştırmacıların karşısına çıkıyor.

Erdoğan Aslıyüce imzalı üç sayfalık bir önsöz. Buranın bir yerinde: “26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi Anadolu coğrafyasının fethidir, yanlışını düşmeden Kastamonu’ya döndüğümüzde Çankırı’dan yola çıkan Emir Karatekin’in 1074’te Kastamonu’yu fethettiğini görürsünüz” denilişini görmekteyiz.

Sayfa 115. Kastamonu’da Türk Dünyası 11.Buluşması.. Mehmet Çağılcı hocanın rahmetli Destan Şairi Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun dile getirdiği mısralarla başlanıyor. Bu iki dörtlük:Dedemiz bir torunlarız

Dün bugün ye yarınlarız,

Yüceleriz derinleriz,

Yunus Emre, Hacı Bektaş.Oğuz’un yirmi dört boyu,

Yüce Türk’ün şanlı soyu,

Dede, baba, amca dayı,

Bibi, teyze, bacı kardeş…Fotoğraflar, tarihi mekânlarla bilgiler, Türk Dünyası Günlerinin gerçekleştirdiği yerleşim yerleri ile ilgili zenginliklerin ortaya konuluşunun sağlaması bakımından önem taşıyor, anlam taşıyor.

Erdoğan Aslıyüce: 1946 yılında Kırıkkale ili, Delice ilçesi, Büyükyağlı kasabasında doğdu. Konya Karatay lisesinden mezun olan Aslıyüce, çalışma hayatına 1970 yılında MKE-Kırıkkale’de başladı. 1982 yılında İstanbul Türk-Metal’in kurucu başkanı oldu. Aktif sendikacılık yaptı. Dur Yolcu Gazetesiyle, Konevi Dergisinin yayınlanışını öncülük etti. 1994 yılında “Yesevi Yayıncılık” şirketini kurdu. Yesevi adlı derginin yayınını sürdüren Erdoğan Aslıyüce, Sarı Basın Kartı sahibidir.GÜNÜN SÖZLERİ:

Size en çok yardım eden kitaplar, sizi en çok düşündüren kitaplardır. (Theodor Walker)

Kalbin kendine has nedenleri vardır ki, akıl hiç bir zaman anlayamaz. (Blaise Pascal)

Eşitliğin olmadığı yerde haksızlık başkaldırır. (Gustave Le Bon)

Bir insan kendi ile kavgaya başlarsa değerli bir adam olduğuna inanabilir. (Browning)

Saim Yaylagül’den:

Ankara gözlerine esir

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Ankaralı şairlerimizden, Saim Yaylagül’ün geride bıraktığımız yıllarda yayınlanan, Günyüzü gören, 120 sayfalık şiir kitabı. Merkezi Ankara’da bulunan, Alternatif Sanat Dergisi yayınları arasında yayınlanarak, okurlarıyla buluşmuş, buluşturulmuş.

Tashih ve Editör çalışmalarında Bayram Kaya imzasıyla karşılaşılıyor. Bayram Kaya’nın ayrıcı “Yayıncının notu” başlığıyla yazdıkları var. Bir yerinde: “Saim Yaylagül’ün şiirlerini eminim ki, yüreğinizin gözleriyle okuyacaksınız ve çok duygulanacaksınız” deniyor.

Saim Yaylagül’ün şiirleri, serbest ve hece vezni tarzıyla, türleriyle yazılmış, kitabın sayfalarına aktarılmış. Şiir gözlüm, seni düşünürken başlıkları altında verilenlerden sonra, üç ayrı dörtlükten meydana gelen “Kara Büyü” adlı şiirle karşılaşıyoruz. Bu şiirden iki dörtlük efendim:

Gözüm senden başkasını görmüyor,

Dilim senden başkasını anmıyor,

Yürekten bağlıyım, sana bir tanem,

Gönlüm senden başkasını sevmiyor.Bilmem ne olacak sonumuz bizim?,

Ayrılmasın gülüm yolumuz bizim,

Beyhude olmasın yaşadığımız,

Ömür boyu sürsün sevdamız bizim.

Burada görülen şudur: Saim Yaylagül, duygularında samimi, anlatımında, ifade edişinde yumuşak, Kızgınlıklarını, kırgınlıklarını duygularının içinde saklıyor. Dışa vurmada sabırlı ve dikkatli davranıyor.

Aşkın gücünü bilen, onun karşısında saygıyla, sevgiyle eğilen Saim Yaylagül, “Nefes aldırmaz sıcaklığın güneşin kızı” mısrasıyla söze başlarken, kendisinin kavrulmaya devam ettiğini, sevgilinin kömür gözleriyle yukma ısrarını sürdürdüğünü anlatır uzun uzun, için ve samimi. Sonra 31 nci sayfaya geldiğimizde “Sessiz şiir”le karşılaşırız. Altı dörtlükle tamamlanmıştır bu şiir. Buradan alacağımız iki ayrı dörtlükle noktamızı koyalım:

Bir gül gibi koklardım,

Bahar kokan tenini,

Saçının her telini,

Ellerimle tarardım.Şimdi yoksun yanımda,

Mutlu ol hayatında,

Bahtın açık olsun gülüm,

Kalsan da anılarda.GÜNÜN SÖZLERİ:

Size en çok yardım eden kitaplar, sizi en çok düşündüren kitaplardır. (Theodor Walker)

Kalbin kendine has nedenleri vardır ki, akıl hiç bir zaman anlayamaz. (Blaise Pascal)

Eşitliğin olmadığı yerde haksızlık başkaldırır. (Gustave Le Bon)

Bir insan kendi ile kavgaya başlarsa değerli bir adam olduğuna inanabilir. (Browning)

İstanbul’dan ‘Özden’ Gazetesi

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Bana gelen gazetelerin sayfalarındaki gezintimle, incelemelerimle yaptığım değerlendirmelerimi sürdürüyorum. Bugün sütun konuğum İstanbul’da haftalık yayınlanan ‘Özden’ Gazetesi.

Masamda 2 bin 127, 28,29,30 ve 2131-2132 sayılarının sayfalarında gezinti yapacağım Özden Gazetesi 42. yayın yılı içerisinde. Gazetenin kurucusu rahmetli Abdulkadir Duru’nun geçmişteki makalelerinden örnekler veriliyor. Geçmişle bugün arasında bir değerlendirme fırsatı yaratılmış oluyor. 8 büyük sayfalık Özden Gazetesinin kimliğine bakıyoruz. Gördüklerimiz:

Sahibi: Üzeyir Bilgiç, Genel Yayın Koordinatörü: Hikmet Üstüner, Haber Koordinatörü: Sedat Sevim. Tlf: 0212–518 23 97.

Özden Gazetesinin sayfalarında, makale yazarlarıyla şairlerin ortaya koydukları dikkat çekiyor. Nokta başlığıyla, kısa ama öz zenginliği olan ‘Vatandaş’ imzalı yorumlar. Abdullah Ataman, M.Ayhan Kara, M. Serdar İnan, Mustafa Nevruz Sınacı, Süleyman Karaman, Yılmaz Şanlı, Ahmet Çınar, Av. Vural Kızrak, imzalı yazılar.

Şairler: Abdulkadir Duru, Rabia Karakaş, Doğan Gülhan, Zülfikar Çelik, Zehra Babaoğlu, Aslan Uymaz, Hülya Beyan,

Yazarlardan bazılarından kısa cümlelerle devam edelim:

1- Genel kanı şöyle: Güleriz ağlanacak halimize aşamasını geçtik galiba! (Abdullah Ataman),

2- Yusuf Ziya Ademhan (1927-1991) Erzincan’ı konu alan çalışmalarıyla tanınan, fotoğrafçı, şair, gazeteci bir hemşehrimiz (Muzaffer Ayhan Kara),

3- Anne kucağından zorla sökülen çocuk gibi, depremlerin, yıkımların, mahrumiyetin, yoksulluğun etkisiyle Erzincan’ın kucağından sökülüp alınan yavruları hiçbir zaman akıllarından, hiçbir zaman şehrimizi çıkarmadılar (Süleyman Karaman),

4- Malum ya efendim, her şey geçicidir. Yalnız, gönüldeki iz kalır (Abdulkadir Duru)

5- İhanetin pençesi ve Ermeni kıskacında Malta sürgününe gönderilenler, İttihat ve Terakki Komitesinin en ünlü üyeleriydiler (Mustafa Nevruz Sınacı),

Özden Gazetesinin sayfalarında yer alan haberlerden bazı başlıklarla, noktamızı koymak istiyoruz:

- Beklediğimizi bulamıyor, hemen isyan ediyoruz/Niye, para yetiremiyoruz?/Köklü önlemler sağlıklı dizgelerden gem gelmelidir,

- Söz deyip geçmeyelim.. Dünyada ne oluyorsa, sözlerle oluyor/Bölgemizde yaşananlar, milletimize yönelik yıkımdır,

- Bireylerin ahlakı düzelmedikçe, çözüm gelmez/Seni senin için mi seveyim, benim için mi?

- İki kişi birbirine iyilikle baksa, hain olanın asabı bozulur/Herkes sorumlu olduğu noktaları bilmeli. Vd.

-

GÜNÜN SÖZLERİ:

Size en çok yardım eden kitaplar, sizi en çok düşündüren kitaplardır. (Theodor Walker)

Kalbin kendine has nedenleri vardır ki, akıl hiç bir zaman anlayamaz. (Blaise Pascal)

Eşitliğin olmadığı yerde haksızlık başkaldırır. (Gustave Le Bon)

Bir insan kendi ile kavgaya başlarsa değerli bir adam olduğuna inanabilir. (Browning)

Yusuf Dursun’dan:

Beş ayrı kitap

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Yusuf Dursun, eğitimci, şair, yazar ve araştırmacı. İstanbul’dan sesleniyor. Beş ayrı kitabı var, merkezi İstanbul’da bulunan Nar Yayınları tarafından bize ulaştırılan. Bu kitaplar sırasıyla:

GÖNÜL COĞRAFYASI

Yusuf Dursun hocanın, Yedi harf yayınları arısında Günyüzü görmüş, milli şiirlerin yeraldığı 96 sayfalık kitab. Anadolu Cihan Coğrafyası ve Bu vatan bölünmez, Bu bayrak inmez bölümlerinden oluşuyor. 10.sayfada yer alan “Türkçe” başlıklı dörtlük:

Her mevsim açan gökçe gülüm Türkçe,

Yıldızca yanan tekçe yolum Türkçe,

Sensiz bütün aşkım, şiirim, her şeyim;

Zemzemle yunan pakça dilim Türkçe.

Yusuf Dursun hocanın masamızda bulunan kitaplarından birinin adı da, terihte geleceğin izlerinin yansıtıldığı:

SULTANDIM FATİH OLDUM

Nar Yayınlarının 263. kitabı Sultandım Fatih Oldum. 2.baskısı yapılan kitap kısa anlatımlarla şekillendirilmiş. Nar Yayınlarının roman serisiniden olan kitap 28 ayrı anlatımla şekillendirilmiş. Bunlardan ilkinin birincisinin adı: Canımla süsleyip sunacağım hediyemi.

-“Ah gönlüm, dedim kendi kendime. Bırak üzülmeyi!.. Ayrılık acısıyla perişan olduğun, ah bir kavuşsam diye yanıp tutuştuğun sevgiliye doğru yola çıktın bile” cümleleriyle başlıyor.

YARINLARLA GEL

Nar Yayınlarının şiir serisi içerisinde, 96 sayfayla Günyüzü gören bir başka Yusuf Dursun kitabı. Yetiş gül ağacım, Gül’e doğru bölümlerinden oluşmuş. Birinci bölümün adı olan “Yetiş Gül Ağacım” adlı şiir 7 beşlikle şekillendirilmiş. İlk beş mısra:

-Gece gül dalında yandığı zaman/Gurbet ağlarını örer üstüme/Yokluğun omzuma konduğu zaman/Gariplik postunu serer üstüme/Gurbet ağlarını örer üstüme.

EN GÜR SEDA (İstiklal Marşı)

Nar yayınlarının çocuk serisinde 90 sayfayla Günyüzü gören bir başka Yusuf Dursun kitabı. İstiklal Marşımızın en gür seda oluşundan “Allah, bir daha bu millete İstiklal marşı yazdırtmasın” görüşünden yola çıkılıyor.

-“Zeynep, on yaşında, güzel mi güzel, tatlı mı tatlı bir çocuk. On parmağında on hüner var: Resim, müzik, tiyatro, hele de el becerileri” cümleleriyle söze başlanılıyor.

BİR İNCİDİR İSTANBUL

Nar yayınları Çocuk serisinde Günyüzü gören Yusuf Dursun imzalı bir kitap: Bir İncidir İstanbul. 192 sayfayla şekillenmiş, şekillendirilmiş. İstanbul, yerleşim birimlerinin gösterildiği renkli bir haritada, kitap içerisinde ayrı olarak yeralmış.

İstanbul’a yolculuk, Merhaba İstanbul, İstanbul’u tanımak bölümlerinden oluşan kitap, “Bu yolculuk benim için kolay olmayacaktı. Ne kadar uğraştıysam da, gözyaşlarıma engel olamadım”la başlanıyor.GÜNÜN SÖZLERİ:

Size en çok yardım eden kitaplar, sizi en çok düşündüren kitaplardır. (Theodor Walker)

Kalbin kendine has nedenleri vardır ki, akıl hiç bir zaman anlayamaz. (Blaise Pascal)

Baba Şiir Antolojisi

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Nazilli çıkışlı olup, son yıllarda İstanbul’da yaşayan, gazeteci, araştırmacı Muharrem Ersal’ın hazırladığı 160 sayfalık bir antoloji.

İsmi: Baba Şiir Antolojisi. Muhsin Durucan imzalı bir sunuş var. Bir yerinde: “Yöneticimiz ve Biz dergisinin düzenlemiş olduğu ‘Baba’ konulu şiir yarışmasına 100 şair şiirleriyle katıldı. Seçici Kurul, titiz bir çalışmayla şiirlerin değerlendirilmesini yaptı. Bir ilki de gerçekleştirerek kurul üyelerinin vermiş olduğu puanlar dergide açılmandı” deniliyor.

Yöneticimiz ve Biz Dergisinin Yazı İşleri Müdürü Muharrem Ersal’ın yarışmanın işleyişiyle ilgili açıklamaları dikkat çekiyor 7,8 ve 9 ncu sayfalarda. Sonra, 10, 11 nci sayfalarda jüri üyelerinin katılımcı şairlerin şiirlerine verdikleri puanlar verilmiş. Bugüne kadar böyle bir açıkyüreklilik gösterildi mi bilmiyorum?. Tebrikler.

Yarışma birincisi Nihat Malkoç’un 19 dörtlükten meydana gelen “Ah baba ah!” adlı, başlıklı şiiri 12,13 ve 14 ncü sayfalarda yeralıyor. Buradan iki dörtlük alarak yola devam edelim:Yalancı dünyanın düzeni bozuk,

Kalmadı kimsede ar babacığım!..

Gafil, çaktım sanır dünyaya kazık,

Kabrin gelir sana dar babacığım.Gece yarısında rüyama girsen,

Muhabbet bağından goncalar dersen..

O gülden yüzünü önüme sersen

Sensiz ne kadar zor babacığım.Baba konulu yarışmada, babayla ilgili şiirlerin ortaya konuluşu, baba sevgisinin bir kez daha gündeme gelişini, hatırlanışını ve gerekliliğini gözlerimiz önüne sermesi bakımından önem taşımaktadır. Zaten, antolojinin adının “Baba Şiir Antolojisi” olarak konulup, kitap halinde yayınlanması da buradan kaynaklanmaktadır.

Nihat Malkoç’dan sonra. Gülşen Şenderenin’de birincilik almış. Yani iki ayrı birincilik verilmiş. “Babam 82 yaşında” adlı 10 ayrı beşlikten meydana gelen Gülşen Şenderin şiirinden bir beşlik:İlk hayalin kurgusu! Dediğim aslan babam,

Canımdan çok sevdiğim, tapdığım eşsiz adam,

Neydi o gençlik çağın, neydi o ongun zaman,

İlk bebeğin olarak, müjde sunarken anam,

Adımı Gülşen koydun, şenle bezeli dünyam.GÜNÜN SÖZLERİ:

Büyük felaketler karşısında büyük cesaretler doğar. (Regnard)

Kendi kendinin efendisi olmayan bir kimse özgür değildir. (A. Calaudius)

İnsanların elinden hayalleri alınacak olursa, başka ne zevkleri kalır? (Foostenelle)

Bir arkadaşlığı korumanın yolu, asla borç vermemek ve asla bir şeyi ödünç almamaktır. (Paul de Kock)

Erdoğan Aslıyüce’den :

Şehir şehir Türk Kurultayları

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Erdoğan Aslıyüce, dergiciliği, kitap yayınları, araştırmalarıyla dikkat çeken isim ve imzalarımızdan biri. Bu isimlerin başında geleni…

İstanbul’dan seslenen Erdoğan Aslıyüce’nin Yesevi Yayıncılık yayınları arasında Günyüzü gören bir kitabı geldi.. Haddizatında bu kitap geleli bir hayli zaman oldu, zaman geçti aradan.

Sayfalarında yeni gezme fırsatı bulabildiğim 290 sayfalık kitap, Fethiye Antalya, İzmir, Çeşme, Bursa, Ankara, İstanbul, Denizli, Samsun, İznik adlı yerleşim birimlerimizdeki Türk Kurultaylarıyla ilgili bilgiler veriyor, getiriyor.

Erdoğan Aslıyüce’nin biyografisi ve yayınlarının isimlerinin yer aldığı bilgi sayfalarıyla başlıyor elimizdeki kitap.

Üç sayfalık bir önsöz Erdoğan Aslıyüce imzalı. Buranın bir yerinde: “Adım adım Türkiyem çalışmalarımın 13. kitabı ‘Şehir şehir Türk Kurultayları’da Türk milletinin asırlarca birbirini görmeyen, kökleri bir olduğu halde 1990’lı yıllara kadar pranga altında tutulan kardeşlerimizin 1993 yılında birbirleriyle kucaklaşmasından dolayı Kurultaylar Şehri” dedim deniliyor.

Fethiye II. Türk Kültür Kurultayıyla başlanıyor. Halk Kültürü Araştırmaları Kurumunun Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu’nun ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın açılış konuşmalarıyla başlanıyor Kurultay.

Sonra öteki Kurultaylarla ilgili bilgiler veriliyor. Fotoğraflar var bol bol sayfalara aktarılmış, sayfaların zenginleştirilişini sağlamış.

8.Samsun Kurultayı hakkındaki bilgiler 229 ncu sayfada başlıyor. Üsküp’ten Samsun’a ara başlığı altında, Samsunlu Aşık Kemali Bülbül’ün hediye olarak verdiği “Cumhuriyet Güzellemesi” adlı kitabından iki dörtlük aktarılıyor 240’ncı sayfaya. Bu dörtlükler:Süzüldü Boğazdan Karadeniz’e,

O’nu Bandırma’da görür gibiyim.

Allah kurtarıcı gönderdi bize,

Üç günde Samsun’a varır gibiyim.Ondokuz Mayıs’ın müjdeci günü,

Buna bağlamıştı herkes gönlünü,

Bağrına basınca Atatürk’ünü,

Saygıyla selama durur gibiyim.Erdoğan Aslıyüce’nin yayınları önemlilik içindedir. Mutlaka geçmişle bugünün, bugünle yarının köprüleştirilmesi görevlerinin yerine getirildiği görülür. Tebriklerimi sunuyorum efendim.GÜNÜN SÖZLERİ:

Büyük felaketler karşısında büyük cesaretler doğar. (Regnard)

Kendi kendinin efendisi olmayan bir kimse özgür değildir. (A. Calaudius)

İnsanların elinden hayalleri alınacak olursa, başka ne zevkleri kalır? (Foostenelle)

Bir arkadaşlığı korumanın yolu, asla borç vermemek ve asla bir şeyi ödünç almamaktır. (Paul de Kock)Nazilli’den ‘Adalet’ Gazetesi ve Kerim Özbekler

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Bugün sütunumda, Nazilli’de günlük yayınlanan ‘Adalet’ Gazetesinden ve arkasından, Nazilli’nin kültür elçisi, şair, yazar ve araştırmacı Kerim Özbekler’le ilgili Nazilli ‘Havadis Gazetesi”nin 04 Temmuz 2012 tarihli sayısında Sabahattin Burhan imzasıyla yazılan ‘Kerim Özbekler’ başlıklı bir yazıdan bazı cümle örnekleri vereceğim.

ADALET GAZETESİ

Aydın ilimize bağlı, Nazilli ilçemizde günlük olarak 12 sayfayla, ilk sayfası renkli basımlı ‘Adalet’ Gazetesinin 1767. sayısı masamda. Önce Adalet’in kimliğine bakmak istiyorum:

Sahibi: Mehmet Akgül, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Emine Akgül. Tlf:0256 3121343 Adelet Gazetesinin elimde, masamda bulunan 1767. sayısındaki haberlere, bakmak istiyorum.

1- Nazilli’ye su, 100 yıl sorunsuz gelecek: Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, 2011 yılında bakımına başlanan ve başta Nazilli’deki evlere giden çeşme suyu olmak üzere Nazlı Su Fabrikasına giden kaynakları basın mensuplarına ve Kızılcabölük Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu’ya gezdirdi.

2- Nazilli’de 8 saatte 2500 m2 yola asfalt yapıldı/Nazilli Romanlar destek istiyor/Danbalaz Barajına tarım engeli/Tembel hırsız 10 dönüm tarlayı kül etti/Nazilli’de ilk kez Kore Gazisi törenle defnedildi/Beylerlispor’da şampiyonluk yemeği vd.

3- Satış Gelirlerinin bir özelliği de bunların yıldan yıla artmasıdır. (Nevzat Laleli)

NAZİLLİ’DE BİR KÜLTÜR ELÇİSİ: KERİM ÖZBEKLER

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi, Nazilli Havadis Gazetesinin 04 Temmuz 2012 tarih ve 30 sayılı nüshasında Sabahattin Burhan imzası “Nazilli’de bir kültür elçisi: Kerim Özbekler” başlığıyla yazılan ve Kerim Özbekler tarafından bana gönderilen yazıdan bazı alıntılar yapmak istiyorum:

Kerim Özbekler’i zannediyorum, Nazilli’de tanımayan yoktur. O, Yahya Kemal’in şiirlerinde anlattığı ‘Rind’çe bir yarışa sahiptir. Lüksü, gösterişi asla sevmez. Herkese yardım etmeye çalışır. Ömrü, sanatla, uğraşmakla geçmektedir.

Kerim Özbekler, pek çok gizli değerin elinden tutmuş, gün yüzüne çıkarmıştır. Nazillimizin tanıtılması için büyük gayretleri olmuştur. Kendince şiirler yazar, şiir okumayı sever. Gezmeyi daha çok sever. Bu yönüyle Nazillimizin ‘Seyyah-ı Fakir Evliye Çelebisi’dir.

Gazeteci, şair yazar olan Kerim Özbekler, 01 Kasım 1951 tarihinde Nazilli’de dünyaya gelmiştir. Değişik ajans ve gazetelerin Nazilli muhabirliğini yapmıştır. Nazilli Sümerbank Bez Fabrikasında işçi olarak çalıştı. Pek çok dergi ve gazetenin yayımını gerçekleştirdi. Kurduğu Derneklerin Başkanlığını yapan Kerim Özbekler, değişik konularda pek çok kitap yayınladı. ‘Cevher’ mahlasını kullanan Özbekler, 81 il hakkında turizm rehberi hazırlıyor.GÜNÜN SÖZLERİ:

Büyük felaketler karşısında büyük cesaretler doğar. (Regnard)

Kendi kendinin efendisi olmayan bir kimse özgür değildir. (A. Calaudius)

İnsanların elinden hayalleri alınacak olursa, başka ne zevkleri kalır? (Foostenelle)

Bir arkadaşlığı korumanın yolu, asla borç vermemek ve asla bir şeyi ödünç almamaktır. (Paul de Kock)

Mustafa Özçelik’in

dört ayrı kitabı

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Merkezi İstanbul’da bulunan Nar Yayınları arasında çıkan Mustafa Özçelik’in beş ayrı kitabı var masamda. Bu kitaplar sırasıyla:

ŞEHİTLER TEPESİ

Nar Yayınlarının çocuk serisinde, ödüllü 4. baskısı yapılan hikâyelerden oluşan bir kitap Şehitler Tepesi.

17 ayrı anlatım, 17 ayrı hikâye var kitap içerisinde. Bunlardan birincisi, Yalnız Hasan, sonuncusu Emanet ve güllerin kokusu, adlarının taşıyıcıları olarak karşımıza çıkıyorlar.

İlk hikayenin girişi: Ahmet Bey, bu şehre öğrenim için gelmişti. Girdiği okul başarıyla bitirmiş ve öğretmen olmuştu, şeklinde başlıyor.

AYBÜKE’NİN ÇİÇEKLERİ

Nar Yayınlarının çocuk serisinde Günyüzü görmüş, 80 sayfalık masal kitabı. Mustafa Özçelik imzasının taşıyıcısı.

Uzunca 4 masal var. Bunların isimleri: Ay güzeli, Aybüke’nin çiçekleri, Ayşecik ve serçecik, Ihlamur ağacı.

Sayfa 7 de başlayan Ay Güzeli’nin girişi: Karanlık bir geceydi. Yatağında uyuyamayan Dilek yerinden kalkıp pencereye yöneldi. Perdeyi hafifçe araladı. Önce hiçbir şey göremedi. Karanlık bir duvar vardı sanki dışarıda. Biraz daha dikkatli bakınca bir takım şekiller gördü.

GÜLÜN SIRRI

Mustafa Özçelik imzalı, Nar Yayınlarının çocuk serisinde yayınlanan 3. baskısı yapılan masal kitabı. 9 ayrı anlatım, masal var kitap içerisinde.

Çizme resimlerin kıtabın zenginliğini sağladığını ifade edelim. İlk masalın adı: Dedem ve Ben, son masalın adı: Yunus’un Gül Bahçesinden, adlarıyla karşımıza çıkıyor. İlk masalın girişi: Dedemi çok seviyorum. Ben henüz on yaşında bir çocuğum. O ise, yetmişini aşmış bir ihtiyar. Yani aramızda büyük bir yaş, bilgi, görgü ve tecrübe farkı bulunuyor.

MEHMET AKİF VE SAFAHAT

Nar Yayınlarının gençlik serisi içerisinde yeralan, Mustafa Özçelik imzalı bir araştırma inceleme. Kitabın tam adı: Gençler için Mehmet Akif ve Sahafat. 2. baskısı yapılan kitabın 256 sayfayla okurlarının karşısına çıktığını, çıkarıldığını ifade edelim.

Mustafa Özçelik imzalı önsözün bir yerinde: “Safahat bütünüyle eşsiz bir kitap. Şairi de öyle. Çok müstesna bir şahsiyet. Bu yüzden şairini her yaştan insan çok iyi tanımalı ve eserini de başucu kitaplarından biri yapmalı” deniyor.GÜNÜN SÖZLERİ:

Büyük felaketler karşısında büyük cesaretler doğar. (Regnard)

Kendi kendinin efendisi olmayan bir kimse özgür değildir. (A. Calaudius)

İnsanların elinden hayalleri alınacak olursa, başka ne zevkleri kalır? (Foostenelle)

Bir arkadaşlığı korumanın yolu, asla borç vermemek ve asla bir şeyi ödünç almamaktır. (Paul de Kock)İstanbul, Nar Yayınlarından üç kitap

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Merkezi İstanbul’da bulunan Nar Yayınlarından üç kitap var masamda. Bunlar sırasıyla şu isim ve imzalardan oluşuyor:

KALBİMİN KANAT SESLERİ

Hüseyin Emin Öztürk imzalı Yediharf’in şiir serisinde Günyüzü görmüş. 112 sayfalık şiir kitabının 4 ayrı bölümden oluştuğunu görüyoruz. Yeryüzünün bütün çocuklarına armağan edilen “Kalbimin Kanat Sesleri” adlı kitabın 2. bölümü olan Hasret Türküleri ‘Bu sevdanın uğruna’ adlı, başlıklı şiirle başlıyor. Anılan şiir 5 ayrı dörtlükten oluşturulmuş. Bir dörtlüğü bu şiirin:

Gözyaşıyla elimi açtım da semalara,

Bu sevda ateşiyle kurudu dudaklarım.

Yükledim hasretimi seherde dualara,

Dualar ki içinde ne sırları saklarım.

Hüseyin Emin Öztürk, beyitlerden oluşan şiirleriyle, hecevezni tarzındaki şiirleriyle ve serbest tarzdaki şiirleriyle dikkat çeken şairlerimizden biri. Kutluyorum.

GÜL AĞACI

Dr. Hüseyin Emin Öztürk imzalı Gül Ağacı adlı kitap, Nar yayınlarının hikaye serisinin 43. kitabı. Türkiye Yazarlar Birliği 1988 yılı “Çocuk Edebiyatı Dalında Yılın Yazarı” ödülü verilmiş.

Kitap içinde, 9 ayrı hikaye yeralıyor. Bunlardan Küçük Serçe ilk hikaye. Kitabın adı olan Gül Ağacı son hikaye. Biz kitabın adı olan hikayenin satırlarına dönelim:

Rahmi Bey, torunu Elif’i canından çok severdi. Ona çeşit çeşit oyuncaklar alır, onu güldürmek için akla hayale gelmedik oyunlar icat ederdi.

Hikaye böyle başlıyor, sürüp gidiyor. Tebriklerimi sunuyorum.

KINALI KUZU

Hüseyin Emin Öztürk’ün bir başka hikaye kitabı. Nar Yayınları arasında 72 sayfayla Günyüzü görmüş.

Ödüllü kitap, 5. baskısı yapılmış. 9 ayrı hikayeden meydana gelen kitap, çizme resimlerle de zenginleştirilmiş. İlk hikaye Derviş Dere adıyla karşımıza çıkarken, 2. hikaye kitabın adı olan ‘Kınalı Kızı’ adının taşıyıcısı.

Kınalı Kuzu adlı hikaye kitabın 13. sayfasında başlıyor. Girişi şöyle:

Bir zamanlar, Anadolu’nun şirin bir köyünde, bir dedenin üç tane torunu varmış. En büyükleri Mustafa, ortanca İbrahim ve en küçüğü Öksüz Ahmet’miş.

Mustafa ile İbrahim bir kardeş, Öksüz Ahmet de onların amcasının oğluymuş. Öksüz Ahmet ile İbrahim İlkokul üçe, Mustafa da beşinci sınıfa gidiyormuş. Her sene mayıs ayı gelip de okulları tatil olunca, dedeleri onları alır, yaylaya götürürmüş. Yine böyle bir göç ayında Toros Dağlarının yemyeşil yaylalarından birine göçmüşler.GÜNÜN SÖZLERİ:

Aklın başına gelince, sakın pişman olacağın bir iş yapma. (Mevlana)

Kendi dertlerini unutmak isteyenler, başkalarının dertlerine yardımcı olmaya çalışmalıdır. (Cemil Sena)

Siyaset, başkalarına sezdirmeden değişme sanatıdır. (Andre Malraux)

Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar insanın içinden gelir ve her zaman oradadırlar. (Sigmund Freud)Burdur-Gölhisar’dan

‘Pınar’ Gazetesi

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Anadolu Basın içerisinde yeralan, bana ulaşan gazetelerin sayfalarındaki gezintimi sürdürürken, bugün Burdur İlimizin Gölhisar ilçesinde haftalık 8 sayfalık, normal boyutlu, sevimli görünümüyle okurlarının karşısına çıkan, çıkarılan ‘Pınar’ Gazetesi sütun konuğum.

İlk sayfası renkli basımlı olarak bize ulaşmaya başlayan Pınar Gazetesi 12. yayın yılı içerisinde.

Masamda 624,25,26,27,ve 628. sayıları bulunan Pınar Gazetesinin önce kimliğine bakalım:

Sahibi: Faruk Dumlupınar, Hukuk Danışmanı: Av.Zeki Aksoy, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Duygu Dumlupanır, Muhabir: Nursel Kanyücel, Sayfa Editörü: Serdar Ertilav, Tlf:0248–4113780.

Pınar Gazetesinde yazı ve şiirleriyle imzaları görünenler var. Yazarlar; Prof. Dr. İsa Kayacan, Zekeriya Başgün, Lütfi Karaaslan, Mehmet Şener, şeklinde sıralanırken, Şairler, Mustafa Avcı, Zekeriya Başgün olarak görülüyor.

Bu isim ve imzaların yazı ve şiirlerinden bazı bölümler alarak devam edelim:

1- Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kültür köprülerinin temellerinin atıcısı, köprülerin hayata geçirilmesinden büyük emekleri, gayretleri bulunan Doç. Dr. Tamilla Abbashanlı hocadan bir mektup ve ekinde bir kitap aldım (İsa Kayacan)

2- Biz bilirdik ki, bu memleketin kurumları da bizim dağları-ovaları da bizim, şehirleri-köyleri de bizi, tapusu da bizim, sokakları da. Ancak son yıllarda bir şey değişmeye başladı (Lütfi Karaaslan)

3- Babaların varlığı insana güven verir. Babaların olması, insanın güçlü olduğunu anlatır. Babaların eğitim ve öğretimdeki yerini inkar edemeyiz (Mehmet Şener)

4- Gölhisar yayla, dağda yaylalar var/Muğla, Antalya, Denizli komşular? Sıcaklarda komşular serin yer arar? Gel Gölhisar’a, bak ne yaylalar var (Mustafa Avcı)

5- Askerlik çağı gelince, onu yolcu etmiştik/Beraber davul zurnalarla halay çekmiştik/Vatana kurban olsun diye asker etmiştik/Amansız bir kurşuna kurban gittik şehidim (Zekeriya Başgün).

Şimdi, Pınar Gazetesinin, masamızda bulunan sayılarında yeralan, siyasi olmayan sosyal içerikli haber başlıklarından bazı örnekler verelim:

- İlimiz Valisi Süleyman Tapsız, Altınyayla’da incelemelerde bulundu/Gölhisar Devlet Hastanesi ‘Yangın söndürme ve hastane tahliye tatbikatı senaryosu’

- Teke Yöresi 3. Altın Sipsi yarışması Pırnaz’da kaldı/İlçemizde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu bilgilendirme toplantısı yapıldı,

- Kibyra Antik Kenti kazı çalışmaları devam ediyor/Foto iz grubu Gölhisar’da/Kaymakamlar toplantısı yapıldı/Kaymakam Kırkbıyık’a, Gölhisar Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından plaket verildi,

- ARO Dergisinde Gölhisar Kibyra tanıtıldı/Gölhisar Devlet Hastanesinde gerçekleştirilen tatbikat gerçeğini aratmadı,

- Üroloji uzmanı görevini başladı/Başhekim koca görevine başladı/Kültür Mantarının borsasını Altınyayla belirliyor vd.Yozgat’tan ‘Sorgun Postası’ Gazetesi

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Gazetelerimizin sayfalarındaki gezintimi, bir düzen ve bir sıralama içerisinde sürdürüyorum. Bugün sütun konuğum gazete, Yozgat ilimizin Sorgun ilçesinde günlük yayınlanan 32. yayın yılı içerisindeki “Sorgun Postası” Gazetesi.

Altı Normal sayfalık ‘Sorgun Postası’ Gazetesinin bir özelliği var: Belirli zaman dilimindeki sayılarında, çoğunluğu Ankara çıkışlı onlarca makale yazarının, köşelerinden yaptıkları seslenmelerle, merhabalaşmalarla başlayan bir zenginlik ortaya koyuyorlar. Böyle bir birliktelik, bir araya gelişin, Türkiye’de başka gazete veya gazetelerde olduğunu hatırlamıyorum! Bu nedenle öncelikle bu organizasyonun baş mimari Salım Taşcı hocayı kutlamak istiyorum. Bu güzelliğin hayata geçirilmesini sağlayan Doğan Özmen hocamızı da kutlamak, alkışlamak istiyorum. Sorgun postası gazetesinin, Kültür koleksiyonu, makale yazarlarının oluşturduğu koalisyon görünümlü, 2 bin 965, 2 bin 983 ve 2 bin 989. sayıları var masamda. Bu üç ayrı sayıda makaleleriyle okurlarının karşısına çıkan, kültür koleksiyonunu oluşturan isim ve imzalardan sözetmeden önce, Sorgun Postası Gazetesinin kimliğine bakıyorum:

Sahibi ve kurucusu: Doğan Özmen, Yayın yönetmeni: Şahin Özmen, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Özlem Başer, Sayfa Editörü: Oğuzhan Saydım; Muhabir: Tekin Taştekin, Tlf: 0354-415 1707.

Şimdi, maşallah diyerek, Sorgun Postası Gazetesinin makale yazarlarının isim sıralamasıyla devam edelim: İsmet Solak, Yekta Güngör Özden, Prof.Dr.Uğur Büget, Ercan Deva, Gürkan Hacir, Ali Demirdağ, Mevlüt Uluğtekin Yılmaz, Haydar Ahi, Yahya Aksoy, Salim Taşçı, Dursun Erkılıç, Prof.Dr. İsa Kayacan, Salim Savcı, Ahmet Sargın, Dr.Ata Soyer, Ahmet Dirican, Nahit Duru.

Bu isim ve imzalardan, birkaçının makalelerindeki cümlelerden kısa alıntılarla devam edelim:

1- Kimi gösterişli toplumsal etkinliklerden sonra ülkenin gündemine, Ege-Akdeniz yörelerinden duyulan depremi oturtanlar yanında, siyasal olayların önceliğini savunanlar çoğunluğu oluşturmaktadır (Yekta Güngör Özden)

2- Elbette, tanıtım ihtiyacı fazla tanınmamaktan kaynaklanmaktadır. Nasıl olmasın ki, Yozgat’ın tarihi değerleri tam gün yüzüne çıkmış değildir. Çıkmış olanlar da iyi tanıtımdan bu zamana kadar yoksun bırakılmıştır. (Salim Taşcı)

3- Yozgat’ın tarihine, doğasına, kültürel ve folklorik özelliklerine her haliyle yer verilen Tanıtım Günleri’nin baş kahramanı hiç kuşkusuz Ankara’daki Yozgatlı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Koç idi (Dursun Erkılıç)

Bir haber: Yıllardan beri köşe yazılarıyla gazetemize büyük katkılar sağlayan değerli insan Dr.Turhan Temuçin’i kaybettik. Doktorluğunun yanı sıra, çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazıları yazan Dr. Turhan Temuçin, bir yıla yakın süredir tedavi görmekteydi.GÜNÜN SÖZLERİ:

Aklın başına gelince, sakın pişman olacağın bir iş yapma. (Mevlana)

Kendi dertlerini unutmak isteyenler, başkalarının dertlerine yardımcı olmaya çalışmalıdır. (Cemil Sena)

Siyaset, başkalarına sezdirmeden değişme sanatıdır. (Andre Malraux)

Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar insanın içinden gelir ve her zaman oradadırlar. (Sigmund Freud)

İstanbul ‘Nar Yayınları’ndan

beş ayrı kitap

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Merkezi İstanbul’da bulunan ‘Nar Yayınları’nın beş ayrı kitabı var masamda. Bunlar değişik yazarlara ait. Anılan kitap sırasıyla:

ZÜMRÜDÜANKAYI ARAYAN ÇOCUK

Ahmet Efe imzalı 64 sayfalık, çocuklara yönelik bir kitap. İç sayfalardaki çizme resimlerle de zenginleştirildiğini görüyoruz anılan yayının.

Çocuklara yazılan şiirler “Şiir ve çocuk” başlıklı bir sunuşla başlıyor. Buranın bir yerinde: “Şiir ve çocuk ayrılmaz iki dosttur. Her zaman birbirlerini arar ve bulurlar. Kopmaz bağlar vardır aralarında, kucaklaşmış iki kardeş gibidirler” deniyor.

İNTEROĞLAN ZAMANDA KAYBOLUŞ

Mehmet Esen imzalı, Nar Yayınlarının 300. kitabı 64 sayfayla şekillendirilmiş. İç sayfalardaki çizme resimlerle zenginleştirilme sağlanmış. İçindekilerin başlıkları: İnteroğlan ile Kaya tay, İnteroğlan Çin Seddinde, İnteroğlan Cebelitarık Boğazı’nda, İnteroğlan ile Afrikalı Beyaz çocuk, şeklinde sıralanıyor.

Anlatımın başlığı ilk sayfadan: Kara Tay, yanıma gel oğlum. İstediğin yayı yaptım. Kara Tay bir Kızıldereli çocuktu. Babasının çok sevdiği arkadaşı öldüğü gün o dünya ya gelmişti.

ÖZÜRLÜĞÜ SATIN ALANLAR

Nar Yayınlarının çocuk serisinde yeralan Vedat Sağlam imzalı 112 sayfalık 2. baskısı yapılan, Tarihte geleceğin izlerinin 4. olarak yayınlanan kitap.

İç kapakta, Ebediyen anlatılacak destan Çanakkale’nin kahramanlarından sözediliyor. Nar yayınlarının 245.kitabı. İçindekiler altındaki başlıklar: Tenedos Müftüsü, Doktor baba ve yaralı oğul, Mehmetçiğin vicdanı, Dostluk köprüsü: Çanakkale, Osmanlı anası, 57. Alay Kumandanı, Yarbay Hüseyin Avni beyin oğlu, Tekin Arıburun Paşa, şeklinde sıralanıyor.

111. sayfadaki şiirle noktamızı koyalım: Yarılmış toprak suya, su buluta emanet/Yusuf kuyuya, Mısır Yusuf’a emanet/Hak Nebi mağaraya, Medine Hak Nebi’ye emanet/İbrahim ateşe, İsmail bıçağa emanet/Ne bıçak, ne ateş, ne kuyu, ne de mağara etti ihanet/Mehmetçiğim, senin vazife şuurun, söyle, kime emanet?..

SANTRANÇLA ÖRÜLEN DÜNYA

Reşat Gürel imzalı, Nar Çocuk-Roman serisinde, tarihte geleceğin izleri 3 olarak 2. baskısı yapılan, Nar Yayınlarının 272. kitabı olarak 78 sayfayla Günyüzü görmüş.

Şiirsel bir anlatım var kitapta. 7. sayfadaki ilk anlatımın giriş bölümü şöyle:

Bir varmış, bir yokmuş/Evvel zaman içinde/Tam beş yüz yıl öncesinde/Hazar Denizi çevresinde/Tebriz isminde/Güzel bir şehir varmış.

ŞAHİN BEY

Nar Yayınların çocuk serisinde, Tiyatro dizisinde Reşat Gürel imzasıyla yayınlanan 90 sayfalık Nar Yayınlarının 271. kitabı olarak Günyüzü görmüş.

Oyunda rol alanların sıralaması yapılmış ilk iki sayfada. Birinci sahne:’Perde kapalıdır. Gençler sahnenin önünde basketbol oynamaktadır. Oradan geçmekte olan Fehmi ‘ye seslenirler” girişinden sonra; Barış, Fehmi, Faruk, Tanzer, karşılıklı ve bir düzen içerisinde konuşmaya başlıyorlar.Bestami Yazgan’dan: 4 kitap

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Eğitimci, şair, yazar ve araştırmacı Bestami Yazgan hocanın, merkezi İstanbul’da bulunan Nar Yayınları arasında Günyüzü görmüş dört ayrı kitabı var masamda. Bunlar sırasıyla:

SEVGİ ÇİÇEĞİ

Nar Yayınlarının çocuk serisinde 4. baskısı yapılan 64 sayfalık çocuklara yönelik anlatımların yeraldığı mini, sevimli görünümlü kitap. Kitabın adı olan Güzellik Çiçekleri, Bilgi bahçesinin gülü, Doğanın kalbi, Mutluluk Çiçekleri, Kınalı kuzu gibi başlıklar altındaki anlatımlarda, yaşamanın güzelliği var, sevgi ve hoşgörü gibi vazgeçilmez hasletler var.

Birer mektup türünde yazılanların altına imzalar konulmuş, imza seni çok seven annen, imza seni çok seven baban, imza size doyamayan öğretmeniniz gibi.

YILDIZLARA ASTIK YÜREĞİMİZİ

Bestami Yazgan hocanın bir başka kitabı. Nar yayınlarının şiir serisinde 128 sayfayla Günyüzü görmüş. Gül soylu aşk, Yiğit töresi, Sabır türküsü gibi üç ayrı bölümden meydana gelmiş, şekillenmiş.

9. sayfada başlayan “Dost yüreğin geniş olsun” başlıklı dört ayrı dörtlükten meydana gelen şiirin ilk dörtlüğü efendim:Bağrı yanık dağlar gelir,

Dost yüreğin geniş olsun.

Gözü yaşlı çağlar gelir,

Dost yüreğin geniş olsun.Bestami Yazgan hocanın bir başka dört yanım sevgi dizisinden 3. baskısı yapılan çocuk şiirlerinden oluşan kitabı:

GÖKKUŞAĞI SEVİNCİ

80 sayfalık çocuklara yönelik şiirlerin yeraldığı sevimli görünümlü kitap. Gerek bu, gerekse öteki kitaplar, çocuklara yönelik sevgi çizimlerinin yeraldığı kapak ve sayfalarla karşımıza çıkıyor. Mitabın 9. sayfada yeralan ilk şiiri ‘Bayrak Goncası’ adıyla üç ayrı dörtlükle karşımıza çıkıyor. Bu şiirin ilk dörtlüğü:

Güzel yurt beşiğinde/Mışıl mışıl uyur da/Yanağının alından/Bayrak örer bu yurda.

ŞİMDİ SEVDA YÜRÜSÜN

128 sayfalık, Nar Yayınlarının şiir serisinde yayınlanmış, Bestami Yazgan hocanın bir başka kitabı. Sevgiyle besleyip büyüttüm aşkı, Sevgi diyen çağlar aşar, Gönül güzeli, İsminin elifiyle, başlıklarıyla ayrılmış bölümlerden oluşuyor kitap. 7. sayfada beş ayrı dörtlükle karşımıza çıkan, çıkarılan “O günden beri” adlı, başlıklı şiirden bir dörtlük:Yörüngene girdi yorgun yüreğim,

Bir türlü kendime dönemiyorum.

Derin gözlerine vurgun yüreğim,

Bir türlü kendime dönemiyorum.Burdur’dan ‘Gölhisar Gündem’ Gazetesi

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Bana ulaşan gazetelerin sayfalarındaki gezintilerimi, değerlendirmelerimi sürdürürken, bugün sütun konuğum gazete, Burdur ilimize bağlı Gölhisar ilçemiz merkezinde haftalık yayınlanan 6. yayın yılı içerisindeki “Gündemin içinde, gündemin peşinde” sloganıyla okurlarının karşısına çıkan, çıkarılan ‘Gölhisar Gündem’ Gazetesi.

12 normal sayfayla yayınlanan Gölhisar Gündem gazetesinin 331,32,33 ve 334. sayıları var masamda. 05 Şubat 2006 tarihinde kurulan, kurucusu İbrahim Nanecioğlu olan Gölhisar Gündem Gazetesinin imtiyaz sahibi: Bülent Okunakol, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: İbrahim Erbay, Hukuk sorumluları: Av.Mustafa Demirörs, Av. Yusuf Kemal Öztürk, Sayfa Editörü: Aylin Kılınç, Muhabir: Rıza Şenol, Matbaa ustası: Recep Özcan, Antalya temsilcisi: İsmail Yağcı, Ankara Temsilcisi: Kamil Irmak, Çavdır temsilcisi: Osman Oral, Dirmil temsilcisi: Muzaffer Şimşek. Tlf:9248 411 28 12.

Gölhisar Gündem Gazetesinde, makaleleriyle okurlarının karşısına çıkanlar (elimizdeki sayılar itibariyle); Bekir Hasyavuz, İsmail Yağcı, Kudret Harmanda, Bülent Okunakol, Osman Akkoç (yöresel bulmaca ve araştırma yazıları).

Şimdi makale yazarlarının cümlelerinden alıntılar yapalım ve aşağıda verelim:

1- Biz büyük ilçeyiz, biz abi ilçeyiz, bizim nüfusumuz daha yüksek mavallarıyla kendilerini kaf dağında görenler (!?) Çavdır Adliyesinin Tefenni’ye bağlanmasından sonra bir kayaya tosladıklarını anladılar mı acaba? (Bülent Okunakol)

2- Her köyde, ilçede, kasabada yada ilde yapılan kavgalar, bizim ilçemizde de yaşanmış, ama bizimki yıllarca devam ettikten sonra bazı şeylerin değişmesiyle, yada bitme noktasına gelmiştir (Osman Akkoç)

3- Dayanışma bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanması demektir (İsmail Yağcı)

4- Tarım sektörü; gıda güvenliği, kırsal kalkınma, yapısal uyum, gelir ve çevre hedeflerine yönelik çok fonksiyonlu genel yapısıyla sosyal ve ekonomik açıdan stratejik öneme sahip sektör olarak değerlendirilmektedir (Kudret Harmanda).

Buradan sonra, Gölhisar Gündem Gazatesinin sayfalarında yeralan, siyasi olmayan sosyal içerikli haberlerden bazı başlıklar verelim:

-Burdur Valisi Süleyman Tapsız Dirmil’de incelemelerde bulundu/Gölhisar Devlet Hastanesi yeni Başhekimi göreve başladı/

-2012 yılı Kibyra Antik Kenti kazı çalışmaları /3. Altın Sipsi Yarışması Pırnaz’da yapıldı/Göcek-Gürsu-Pırnaz yayla yürüyüşünün onuncusu yapıldı,

-Konak Mahallesi Demokrasi Caddesi sakinlerinin talepleri var/Gölhisar Köyleri Hizmet Götürme Birliği toplantısı yapıldı,

-Sevgiyi hazmedeceksin/Gölhisar, Antalya Rehberler Odası Dergisinde tanıtıldı/ Gölhisar’da birkaç yerde 18.madde uygulaması yapılmalı. (Bekir Hasyavuz Makalesinden).GÜNÜN SÖZLERİ:

Aklın başına gelince, sakın pişman olacağın bir iş yapma. (Mevlana)

Kendi dertlerini unutmak isteyenler, başkalarının dertlerine yardımcı olmaya çalışmalıdır. (Cemil Sena)

Siyaset, başkalarına sezdirmeden değişme sanatıdır. (Andre Malraux)

Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar insanın içinden gelir ve her zaman oradadırlar. (Sigmund Freud)

Burdur’dan ‘Gazete Detay’

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Gazeteler, gazetelerimiz. Masamda yer alanlar, bunların içinden seçip, sırayla sayfalarında gezme fırsatı bulduklarım. Bugün sütun konuğum gazte, Burdur ilimiz merkezinde 16 normal sayfayla haftalık olarak okurlarının karşısına çıkan “Gazete Detay”.

İkinci yayın yılı içerisinde olan ve masamda, 129,130,131 ve 132. sayıları bulunan ‘Gazete Detay’ın kimliğine bakıyorum önce:

Sahibi: Abdurrahman Kızılkaya.. Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü: Abdurrahman Kızılkaya. Görsel Yönetmen: Hatice Demirol, Muhabir: Ramazan Ercan. Tlf:0248 234 57 87.

Gazete Detay’ın sayfalarında makaleleriyle okurlarının karşısına çıkanlar: Mustafa Önder, Hasan Kırcı olarak görülüyor. Hasan Kırcı “Detay Karikatür’ü şekillendiriyor, ilgili sayfadan okurlarıyla selamlaşıyor.

Mustafa Önder’in “Sahte Türkçeciler” başlıklı makalesinin bir yerinde:

-“Bilerek, kasten, özellikle dilimize saldıranlar, elbet bir gün bunun hesabını vereceklerdir. Gazeteleri, televizyonları abuk-sabuk yabancı isim ve sözcüklerle dolduran, medya maydanozları, matbaa görmemiş, viski düşkünü köşe yazarları önce dönüp kendilerine baksınlar” denildiği görülüyordu.

Şimdi, Gazete Detay’ın masamda bulunan dört ayrı sayısında yeralan, siyasi olmayan, sosyal içerikli haberlerden, başlıkları ve bu haberlerden kısa cümleler alarak bir değerlendirme sunuş yapmak istiyorum:

1- Bedesten Çarşı inşaatı tam gaz devam ediyor: Eski, Peynir-Zeytin Pazarının bulunduğu alana yapılmaya başlayan yer altı otoparkı ve Bedesten Çarşısı inşaatı hızla devam ederek, kısa sürede büyük aşamalar kaydetti.

2- Burdur’daki Somalililere İl Müftülüğü’nden yardım paketi: İl Müftüsü Osman Artan’ın Bozkurt Mahallesi Memur Lojmanlarında ikamet eden Somali uyruklu mültecilere yardım kampanyası konusundaki personeli yapmış olduğu çağrı sonucunda bir dizi yardım faaliyeti başlatıldı,

3- Park Bahçeler’den gece mesaisi: Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri Orta refüj ve kavşaklardaki peyzaj düzenlemelerine devam ediyor,

4- Sagalassos Türkiye’deki dostlarıyla buluştu: Sagalossos’un tanıtımı için EPOS 7 Derneği, İstanbul Arkeoloji Sevenler Derneği ile organize ettiği 04 Haziran 2012 tarihinde ve Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret tarafından verilen bir konserle tanıtımı yapılan Sagalassos Gecesi’nden sonra bu muhteşem konseri internet sitesinden de duyurdu.

5- Tarkan’dan Burdur Gölü duyarlılığı: Tarkan, Doğa Derneği’nin Burdur Gölü’nü Kurtarma Projesi’nin çalışmalarını yerinde görmek için, Burdur’u ziyaret etti. Doğa Derneği yetkilileri ile birlikte gölün etrafını gezen ve uygulama alanlarını ziyaret ederek, yapılan çalışmaları tanıyan Tarkan Burdur Gölü’nün kurumaması için Burdur’u sevenlerle birlikte mücadele sözü verdi.

GÜNÜN SÖZLERİ:

Havlayan bir köpek, uyuyan bir aslandan daha çok işe yarar. (Washington Irving)

Büyük işler başarmak için üstün yetenekli olmak gerekmez. İnsanüstü değil, ama insanların içinde onlarla birlikte olmak gerekir. (Montesquieu)

Planlama birçok kişi tarafından, harekete geçiş ise bir kişi tarafından yapılır. (Charles De Gaulle)

Bulunduğunuz odadaki en önemli kişi, bir sonraki adımın ne olduğunu bilendir. (James L. Webb)

Yusufelili Aşık Pervani

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Değerli dostum, şair, yazar, araştırmacı Aydın Karasüleymanoğlu aracılığıyla bana ulaşan kitaplardan biri: Yusufelili Aşık Pervani Hayatı ve Şiirleri. 320 sayfalık kitap Nurten Önder (Çelik) ve Mustafa Önder’in düzenlemeleriyle hazırlanmış, Günyüzü görmüş.

Perihan Çelik ve Aydın Karasüleymanoğlu imzalı ikişer sayfalık sunuş ve önsöz mahiyetinde yazılanlar var. Perihan Çelik: “Babamız, yıllardır sadece babamızdı. Tatili bile olmayan fırıncılık mesleğini uzun yıllar sürdürdü. Davet edildiğinde Aşıklar bayramına katılırdı. Ne bağlamasını, ne de şiirlerini bizimle paylaşmazdı” diyor.

Aydın Karasüleymanoğlu ise, Aşık Pervani’nin Çoruh vadisi ozanları içindeki yerinden sözediyor, bir yerinde de; “Aşık Pervani, Yusufeli gibi çetin bir doğada bulunmuş, genç yaşta yetim kalarak, yaşamın zorluklarıyla yüzleşmiştir. Şiirlerini güçlü kılan, karşılaştığı önemli ozanları zora sokan yeteneğiyle kendini kabul ettirmiş bir büyüğümüzdür” ifadeleriyle yorumluyor, özetliyor.

Sonraki sayfalarda, Aşık Pervani’nin hayatından kesitler sunuluyor. Arkasından şiirlerinden örnekler veriliyor. Aşık Pervani hakkında yazılan şiirler ve arkasından düşünceler var kitap içinde.

15. sayfaya dönelim, Aşık Pervani’nin hayatıyla ilgili birkaç cümle hakledelim: Asıl adı İsmail Çelik olan Aşık Pervani, 05 Marat 1931 tarihinde Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Okar (Havuzlu)köyünde dünyaya geldi. Şair Tellioğlu sülalesinden olup, Babası Ali Efendi, Annesi Ayşe hanımdır. Aşık Pervani, 19. yüzyıl badeli aşıklarından Aşık İkrari’nin torunudur.

Aşık Pervani’nin kitap içindeki şiirleri “Ben” adlı şiirle başlıyor. Bilmek isteyenlere bilgi veriyor. 8 ayrı dörtlükten meydana gelen bu şiirin bir dörtlüğü şöyle:Meşhur aşıklardan İkrari dedem,

Keşfi Baba, Aşık İzni muhterem,

İhzari, Şamilli, Zaloğlu Rüstem,

Kıymetli mücevher dürdaneyim ben.Aşık Pervani şiirlerinde, önce kendisiyle barışık, sonra çevresinde olupbitenlere karşı duyarlı. Kızgınlıkları, kırgınlıkları ve sitemleri var elbette. Bunlardan fazla sözetmiyor, hissettirmiyor ama diyeceklerini sayfalara dökmekten, sazın telleriyle nağmelendirmekten de geri kalmıyor. Bakınız; “Yoruldum” adlı, başlıklı altı dörtlükten meydana gelen şiirinin girişimde ne diyor, neler söylüyor:Öyle bir duygudur bu aşkı sevda,

Tatlı canım, üze üze yoruldum.

Derdim eksik olmaz, gittiğim yerde,

Seyyah oldum, geze geze yoruldum.Kitabın arka sayfasındaki, sazlı-sözlü “Bilmez” adlı şiirin ilk dörtlüğündeki Aşık Pervani duyguları:Cahile eylesen yüzbin nasihat,

İdrak edip, birin tutmayı bilmez,

Kişide yok ise aslı asalet,

Büyüğüne, hürmet etmeyi bilmez.

Burdur’dan ‘Tefenni’nin Sesi’ Gazetesi

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Burdur ilimize bağlı, Tefenni ilçemiz merkezinde haftalık yayınlanan, ‘Tefenni’nin Sesi’ Gazetesi, bugün sütunumun konuğu. 36. yayın yılında bulunan Tefenni’nin Sesi Gazetesinin kuruluş yıllarında, rahmetli Yunus Serttaş’ın yaşadığı zorlukları yakından bilen birisiyim.

Altı normal sayfayla haftalık yayınlanan 31 Ekim 1975 tarihinde Yunus Serttaş ve Nuriye Serttaş tarafından kurulan Tefenni’nin Sesi Gazetesinin 1936, 37, 38, 39,40 ve 1941. sayıları masamda. Öncelikle gazetenin kimliğine bakalım:

Sahibi: Özgür Batı, Yazı İşleri Müdürü: Esma Serttaş Ayaz, Sayfa Editörü: Önder Uysal, Muhabir: Ali İhsan Okunakol. Tlf: 0248 491 20 98.

Tefenni’nin Sesi Gazetesinde, makaleleriyle okurlarının karşısına çıkanlar: Prof. Dr. İsa Kayacan, Mustafa Ağrı, Kadir Ertaş (şiirlerle, yazılarla-Edebiyat köşesiyle). Şimdi bu isim ve imzalardan bazı cümleler alalım:

1- Burdur ilimizin en çalışkan insanlarının bulunduğu Bucak ilçemizdeki Atatürk İlköğretim Okulunun Müdür Yardımcısı Kadir Sak’ın bilgi notuyla bana ulaşan Pusula dergisi var elimde (Prof.Dr.İsa Kayacan)

2- Artık evlilikler üç-beş ayda biter oldu. Binbir zahmete katlanılarak, çeşitli meşakketler çekilerek kurulan yuvalar incir çekirdeğini doldurmayacak meselelerden yıkılıyor. Boşanma milletimiz tarihinde hiç olmadığı kadar fazlalaştı (Mustafa Ağrı)

3- Bence en büyük hastalık düşüncedir. İnsan düşündüğünü hayata geçiremiyorsa, bilin ki çaresizliğinden ve kendinden başkasına, kendini anlatamayışındandır (Kadir Ertaş).

Sıra, Tefenni’nin Sesi Gazetesinin elimdeki, masamdaki sayılarında yeralan, siyasi olmayan, sosyal içerikli haberlerde. Bazı haber başlıkları:

- Tefenni için elele/Namık Kemal İlköğretim Öğretmenleri, tatilde değil, tadilatta/Rastgele ateş açan zanlı tutuklandı,

- Yörükler yaylada buluştu/Kayısı üreticisi dertli/Sahte emekliler yakayı ele verdi,

- Karamanlı’da mermer ocağına yıldırım düştü/MAKÜ yeni Dekanı Odabaşoğlu görevine başladı,

- Göl kenarında şüpheli ölüm/İlimizde muhtemel depreme ve afete karşı hazırlıklar gözden geçirildi,

- Burdur Devlet Hastanesi örnek hastane seçildi/Osmanlı’dan kalma kütüphane ziyarete açılıyor,

- Libya askerleri Burdur’da eğitilecek/Artık teşvik belgesi almak için Ankara’ya gitmeye son/Besilik erkek sığır desteği başvuruları başladı vd.GÜNÜN SÖZLERİ:

Havlayan bir köpek, uyuyan bir aslandan daha çok işe yarar. (Washington Irving)

Büyük işler başarmak için üstün yetenekli olmak gerekmez. İnsanüstü değil, ama insanların içinde onlarla birlikte olmak gerekir. (Montesquieu)

Planlama birçok kişi tarafından, harekete geçiş ise bir kişi tarafından yapılır. (Charles De Gaulle)

Bulunduğunuz odadaki en önemli kişi, bir sonraki adımın ne olduğunu bilendir. (James L. Webb)Ahmet Çelik Hocadan:

Çanakkale Şiiri

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Aydın-Nazilli, Erkek İlköğretmen Okulundan mezun olmuş öğretmenlerimiz 19. buluşmasını Çanakkale ilimizde 29, 30,31 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleştirdiler. Bu öğretmenlerimizden biri de, eğitimci, şair ve yazar Ahmet Çelik’ti. Çanakkale gezilerinin sonunda, Ahmet Çelik hoca 10 ayrı beşlikten meydana gelen “Çanakkale” adlı bir şiir yazdı. Bu şiirin altı ayrı beşliğini aşağıya alıyorum efendim:ÇANAKKALE

Vatanıma kurdu hile,

Tek yoluydu Çanakkale,

Geldi düşman bile bile,

Gelin bakın bura hele,

Ders veriyor Çanakkale..Boğaz Önü gemi dolu,

Açamıyor hain yolu,

Mermi yağar dolu dolu,

Gelin bakın bura hele,

Ders veriyor Çanakkala.“Vatan” deyip yürek coştu,

Yaşlı-genci bura koştu,

Anadolu sanki boştu,

Gelin bakın bura hele,

Ders veriyor Çanakkale.Düşman milyon mermi attı,

Şehitlerim, yattı-kalktı,

Kafir gördü, şaştı-baktı,

Gelin bakın bura hele,

Ders veriyor Çanakkale.Çanakkale büyük anıt,

Dost-düşmana işte kanıt,

Bulamazsın buna yanıt,

Gelin bakın bura hele,

Ders veriyor Çanakkale.Cettim çekmiş çile zahmet,

Geldi gördü, Çelik Ahmet,

Ayşe, Fatma, Ali-Mehmet,

Gelin bakın bura hele,

Ders veriyor Çanakkale.

KONUK YAZAR:ÖNEMLİ BİR KİTAP:

“BURDUR’UN SAZ VE SÖZ USTALARI-2”Hayrettin İVGİN

Değerli dostum, gazeteci, yazar İsa Kayacan’ın beklenen kitabı çıktı. Burdur’un Saz ve Söz Ustaları adlı kitabın birincisi 2005 yılının ağustos ayı içinde 168 sayfa hacminde yayımlanmıştı. Bir üçüncüsü de olur mu? Bilemiyorum. İsa Kayacan dostumuz, üçüncü kitap için niyetli midir; değil midir? Onu da bilemiyorum ama ikinci kitap, uzun bir süre Burdur’un saz ve söz ustalarını tanıtmaya yetecektir. Bundan sonra Burdur’dan hiç mi saz ve söz ustası yetişmeyecek?

Hayır bunu söylemek istemiyorum. Tabiki Burdur genel kültürüyle, halk kültürüyle zengin bir ilimizdir. Şimdiye kadar çok değerli saz, söz ve bilim insanları yetiştirdi. Bundan sonra da yetiştirecek. Hem de sayısı giderek artan düzeylerde olacak. Ben şahsen inanıyorum.

Burdur kimleri yetiştirmedi ki? Ömer Rıza Doğrul, Prof. Dr. Fethi Çelikbaş, Prof. Dr. H. İbrahim Kafesoğlu, Prof. Dr. Ethem Ruhi Fıglalı, İbrahim Zeki Burdurlu, Fakir Baykurt, Dr. Yusuf Ekinci, Osman Oktay, Mustafa Balbay, İsa Kayacan, Güner Özkan gibi yüzlerce şair, yazar, bilim adamı ve söz ustaları Burdur ve Türk kültürüne hizmet ettiler.

Türk sanat ve halk müziği konusun da da önemli şahsiyetler yetişti. Ahmet Yamacı, Hamit Çine, Salih Urhan, Sümer Ezgü, Rahmi Uğur bunlarda sadece bir kaçıdır.

Türk basınının duayenlerinden olan İsa Kayacan tek başına bile Burdur’u temsil edecek seviyededir. Ama Burdur’da ilk matbaayı kuran Ali Rıza Taraşlı ve M. Kemal Taraşlı, Basın Şeref Kartı sahibi Osman Şan, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, gazeteci milletvekili Mustafa Balbay, M. Ercan Taraşlı, Kürşat Tuncel, Yunus Serttaş, gibi pek çok basın mensubunu Burdur yetiştirmiştir.

Burdur aşık ve halk şairleri de yetiştirmiştir. Âşık Vecaî, Âşık Hakî, Şemsi Baba, Kemalî Baba, Âşık Feryadî, Ozan İrşadî, Âşık Sarı, Âşık Ömer Erkan, Çörtenli Âşık Hüseyin, Âşık Revanî, Âşık Saim gibi şahsiyetleri sayabiliriz.

Burdur’un Saz ve Söz Ustaları – 2 adlı kitab, bir Burdur külliyatıdır. Onyedi bölümden ve 792 sayfadan oluşan kitapta neler yok ki? Burdur’un saz ve söz ustaları, gazetecileri, bilim adamları yanında; Burdur’a ilişkin önemli kitaplar, hikâyeleriyle Burdur türküleri, Burdur’un fıkraları, anılar, Çanakkale ve İstiklâl Savaşı kahramanları. Burdur basını, bazı ünlü yiyecekleri vs. gibi bilgiler de bulunuyor.

Ayrıca, İsa Kayacan’a verilen ödüller, onun Türkçe-İngilizce biyografisi, kendisiyle yapılan röportajlar, adına açılan Ece Köyü Kütüphanesi, bu kütüphaneye ilişkin haberler, kitapları, yazarların ve şairlerin sözü ile İsa Kayacan için kaleme alınan yazılar, İsa Kayacan’a yazılan şiirler, kendisine gönderilen bazı mektuplar, bazı yazışmaları, bestelenen şiirleri ve notaları, fotoğraflar, belgeler vb. dokümanlar da yer alıyor.

Kitabta üç “Önsöz” bulunuyor. Şimdiki Burdur Valisi Nurettin Yılmaz (1. Önsöz), bir önceki Burdur Valisi Süleyman Tapsız (2. Önsöz), Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır (3. Önsöz). İki de “Sunum” var: 1. Sunum: M.Ercan Taraşlı’ya ait (Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı), 2. Sunum İsa Kayacan’a ait.

Önsöz ve Sunuşlardan hemen sonra Burdur’un Saz ve Söz Ustaları-1 için yazılanlardan seçmeler 19-26. sayfalar arasında yer alıyor. Nail Tan, Yrd. Doç. Dr. Şevkiye Kazan, Nur Sümeyra, Osman Oktay, İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Vedat Fidanboy, Ahmet Tekeş ve Hayrettin İvgin’in yazıları bu sayfalarda bulunuyor.

Kitap; İsa Kayacan’ın 130. yayınıdır. Ve onun 70. yaşı anısına yayımlanmıştır.

Basım yeri Ankara, yılı 2012 (Agustos)’dır. Redaksiyonu Mehmet Tanır ile Alper Urhan yapmış. Tasarım, Peyda Yayıncılık’a ait. Baskı, Ankara’nın eski ve köklü matbaası Sistem Ofset’te gerçekleştirilmiş. Kitabın Burdur Valiliği İl Özel İdaresi baskı giderlerini karşılamış, Burdur Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü de baskıya hazırlamış. Bu kitabı edinmek isteyenler Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile yazışarak temin edebilirler.

Kitabın 1. Önsöz’ünde Burdur Valisi Nurettin Yılmaz şunları söylüyor:

“İsa Kayacan, Burdur’u Burdurlu’yu anlatan yüzlerce makalenin, araştırma ve yayının, Burdur çıkışlı pek çok kitabın sahibi oluşu nedeniyle, Türkiye’nin dikkatini Burdur’a çeken edebi bir şahsiyettir.”

Gerçekten de yazılarında 65.000 defa Burdur’dan ve Burdurludan söz etmiştir.

130 kitabın yanında 45 bin dolayındaki yazısı yerel ve ulusal 3 bin 600 gazete ve dergide yayımlanmıştır. Yazılarında 2 bin 500 şairin 11.500 şiirine yer vermiştir. Kendisine ait 26.000 kitabın ve derginin bir bölümünü Burdur İl Halk Kütüphanesine, bir bölümünü Tefenni İlçe Halk Kütüphanesi ile M.Akif Ersoy Üniversitesi Kütüphanesine bağışlamıştır. Adına Ece Köyünde, kitaplarını kendisinin sağladığı bir İsa Kayacan Kütüphanesi kurulmuştur. Daha pek çok kütüphaneye sayısını kendisinin bile hatırlamadığı kadar kitap bağışında bulunmuştur. O rekorların adamıdır. Ben inanıyorum ki “Guiness Rekoru”na da mutlaka girecektir.

Kitabın, hayırlı-uğurlu olmasını diliyoruz. İsa Kayacan dostumuzun bir an önce sağlığına kavuşarak bizi böyle güzel kitaplarla buluşturmasını bekliyoruz.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 20
Dün Tekil 1152
Bugün Tekil 1152
Toplam Tekil 2558338
IP 54.172.234.236


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:12 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.598 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu