AMERİKA VE İSRAİL, BARZANİ’Yİ GÜÇLENDİRİYOR… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org









AMERİKA VE İSRAİL, BARZANİ’Yİ GÜÇLENDİRİYOR… - Necdet SİVASLI
Tarih: 02.12.2012 > Kaç kez okundu? 2197

Paylaş


BAŞKENT GÜNLÜĞÜ / NECDET SİVASLI



e.mail: necdetes@mynet.com



AMERİKA VE İSRAİL, BARZANİ’Yİ



GÜÇLENDİRİYOR…



Bölgemizde BOP, Arap Baharı ve bunun getirdiği Suriye krizi ile çok önemli gelişmeler oluyor. Türkiye, adeta bu gelişmelerin ortasında giderek nefes alamayacak hale geliyor. Bunun tam olarak farkında mıyız bilemeyiz ama, gelecekte Türkiye’yi çok büyük tehlikelerin beklediğini ve bu tehlikeler karşısında çözümsüzlük içinde kalabileceğimizi de şimdiden görebiliyoruz. Komşularımızla sorumlu hale geldik, etrafımız da giderek çembere alınıyor.



Bazı gelişmeleri çok iyi ve dikkatli okumamız gerekiyor:



Dikkat ediniz, bu kargaşada en karlı çıkan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Lideri Peşmergebaşı Barzani’dir. Barzani’nin güçlenmesinde, silahlanmasından ve düzenli bir ordu kurmasında kendisine en büyük desteği Amerika ve İsrail veriyor. Yine dikkat ediniz, Barzani henüz resmi olmasa bile, bağımsız bir devletin lideri gibi davranıyor. Aldığı dış desteğin şımarıklılığı ile geçmişte Türkiye’yi bile tehdit etmedi mi?



ALANINI GENİŞLETİYOR



Barzani’nin en büyük hedefi, bölgedeki Kürtleri tek bir çatı altında toplamak, düzenli ordusunu kurmak, Bağımsız bir Kürt Devleti’ni de hayata geçirmektir. BOP çerçevesi içinde Amerika’nın planı da budur. Burada, Barzani bu iş için kullanılmaktadır. Kuzey Irak’ta, düzenli ordusunu kuran, eğiten ve bu konuda İsrail ile sıkı bir işbirliği içinde bulunan Barzani, şimdi de Suriye’deki Kürt gruplara el atmıştır. Bu şekilde alanını da genişletmektedir.



Barzani, PKK’nın Suriye’deki uzantılarından Demokratik Birlik Partisi ( PYD ) ,ve Halk Savunma Birlikleri’ne ( YPG ), Suriye’de bir Kürt ordusu kurulması için Erbil’e davet etmiş ve anlaşma yapmıştı. Şimdi ise Suriye’nin Güneyinde Kürt ordusu kurulması çalışmaları sürüyor. Her türlü desteği de Barzani veriyor. Hiç şüphe etmeyin, bu işin arkasında yine Amerika ve İsrail bulunuyor. Eğer, bu ülkeler Barzani’nin arkasında durmasalar, Peşmergebaşının bir adım bile atması mümkün olabilir mi?



PKK’nın uzantısı PYD, şu ana kadar Suriye-Türkiye sınırında 3 tugay kurmuş durumda bulunuyor. Bunların eğitimi, silahları ve diğer ihtiyaçları da Barzani tarafından karşılanıyor. Biz ise bu tehlikeyi görmüyoruz ve âdete seyrediyoruz.



TAVŞAN-TAZI OYUNU



Şimdi yine dikkat ediniz:



ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yine bir açıklama yaptı ve “Kürt Kartı”nı yeniden açarak Türkiye’ye “Küresel güç olacaksan, sorumluluk da alacaksın” dedi. Türkiye’ye sorumluluk yükleyeceklerini, bunun ayağı olarak da Suriye’yi Türkiye’den sorumlu tutacaklarının mesajını verdi. Daha sonra ne dedi biliyor musunuz?



“ Türkiye, Suriye’de hiçbir şey yapılmamasının ve özellikle PKK uzantısı olan Kürtleri güçlendirmesinden inanılmaz biçimde endişeli.”



Tam anlamı ile bir kışkırtma ve tam anlamı ile önümüze konulan şu tuzağı görebiliyor musunuz? Bugün, PKK’nın uzantılarının Barzani tarafından organize edilmesine destek vereceksiniz, bu tehlikeyi de bizim önümüze koyacaksınız ve Suriye üzerine bizi göndermeye çalışacaksınız. Tam bir tavşan-tazı oyunu değil mi? Bütün bunlar bizim için sürpriz değil, Amerika buna her zaman yapıyor.



Bölge kan gölüne dönmüş, Müslümanlar birbirini boğazlamış, Sünni-Şii mezhep çatışmaları çıkmış, bunların hiç biri dış güçlerin umurunda bile değil. Üstelik bunlardan keyif bile alıyorlar.



BOP HAYATA GEÇİRİLİYOR



Amerika’nın Eski Dışişleri Bakanı Rice’nin, dönemindeki şu sözlerini size anımsatalım:



“ Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde Türkiye de dahil, 22 ülkenin sınırı ve haritaları değişecektir. Ortadoğu’da bölünüş bitmek üzere. Suriye, son perdedir. Türkiye’deki Kürt meselesinin halli de bu çerçeve içinde yer alıyor. Türkiye’nin Suriye’deki savaşa çekilerek bu sorunun da ortadan kalkmış olacak.”



Her şey açıkca ortadadır. Amerika, bölgemizdeki projeyi yıllar önce çizmiş, hayata geçirmiş ve sonlandırmak üzeredir. Kendimizi hala niye kandırıyoruz? Niye gerçekleri görmemekte israr ediyoruz? Etrafımızda oynanan büyük oyunun sonunda neler yaşayacağımızı bizden başka herkes biliyor. Bu oyunun baş aktörleri de Amerika ve İsrail ikilisidir. Barzani ise bu işte kullanılan en büyük bölgesel aktör olarak ön plana çıkıyor.





Yorumlar









Aktif Ziyaretçi 17
Dün Tekil 1175
Bugün Tekil 8
Toplam Tekil 2558369
IP 54.172.234.236






TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:































































13 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar









Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu