2.Ankara Türk Dünyası Öğrenci Kurultayı Sonuç Bildirgesi - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

2.Ankara Türk Dünyası Öğrenci Kurultayı Sonuç Bildirgesi
Tarih: 18.05.2009 > Kaç kez okundu? 3417

Paylaş


Kurultayımız,

1) Türk devlet ve topluluklarında yüksek öğrenimine devam eden öğrenciler arasında kültürel yakınlaşmayı arttıracak ve akademik bilgi paylaşımını kuvvetlendirecek bir “Öğrenci Değişim Programı” başlatılmasının önemine dikkat çeker ve ilgili kurumları bu konuda göreve davet eder.

2)

• Ankara’daki üniversitelerde Avrasya-Türk Dünyası konularında faaliyet gösteren öğrenci topluluklarının ve Türk devlet ve topluluklarından gelen öğrenci gruplarının arasında iş birliğinin arttırılmasına yönelik faaliyetlerin önemine dikkat çeker.

• Ankara üniversitelerinde Avrasya-Türk Dünyası konusunda faaliyette bulunan öğrenci topluluklarının kültürel yakınlaşma ve ortak şuur oluşturma yolunda oynadığı etkin role dikkat çeker ve bu toplulukların okul yönetimlerince desteklenmesini ve gerekli çalışmaların başlatılmasını talep eder.

3) Türk halkları temsilcilerinin öğrenim gördükleri üniversitelerdeki Avrasya-Türk Dünyası ile ilgili öğrenci topluluklarına yönelmesinin önemine dikkat çeker. Ayrıca, hal-i hazırda bu doğrultuda topluluklara sahip olmayan üniversitelerde kurultay delegelerimizin öncülüğünde Avrasya-Türk Dünyası eksenli öğrenci toplulukları kurulmasını önerir.

4) İstanbul, İzmir ve diğer şehirlerdeki aynı amaçlı topluluklarla daha sıkı iletişime geçilmesinin önemini vurgular. Ulusal Öğrenci Konseyi çatısı altında Avrasya-Türk Dünyası’na yönelik çalışma yapan öğrenci topluluklarının bir araya gelebileceği bir çalışma grubu oluşturulmasının gerekliliğini vurgular.

5) “Büyük Öğrenci Projesi” kapsamında Türk devlet ve topluluklarından gelerek Türkiye’de öğrenimlerini sürdüren öğrencilere verilen burs miktarlarının yetersizliğine dikkat çeker. Buna göre, yemek, ulaşım, kırtasiye ve okul masrafları gibi temel ihtiyaçların maliyeti göz önüne alınarak burs miktarlarının tekrar gözden geçirilmesini talep eder. Ayrıca YÖS ve “Büyük Öğrenci Projesi”ile gelen öğrencilere yönelik yüksek lisans ve doktora kontenjanlarının artırılmasını ve bu öğrencilere burs imkanları sağlanmasını önerir.

6) Yabancı Öğrenci Sınavı’yla ülkemize Türk devlet ve topluluklarından gelen öğrencilere,

• 2006’ya kadar sağlanan Başbakanlık bursunun yerine burs sağlanmasını,

• Bu öğrencilere sağlanan öğrenim harçları indiriminin yerine ulaşıp ulaşmadığının denetlenmesini,

• Üniversitelerdeki sağlık merkezlerinden ücretsiz faydalanmalarının sağlanmasını talep eder.

7) Büyük Öğrenci Projesi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk Dünyası’na yönelik olarak hazırladığı en önemli projelerden birisi olduğuna kanaat getirir ve bu projenin geliştirilerek devam ettirilmesinin önemine dikkat çeker.

8) Yeterli sayıda öğrencinin gelmediği devlet ve topluluklarının kontenjanlarının arttırılması ve kontenjanla ilgili sorunların giderilmesi ve de ayrılan bu kontenjanların denetlenmesine dikkat edilmesini talep eder.

9) Kurultayımız Büyük Öğrenci Projesi dahilinde aşağıdaki ek hususların da kabul edilmesini ilgili makamlardan rica eder.

2000-2001 eğitim öğretim yılı sonuna kadar verilmiş olan ücretsiz ulaşım kartının tekrar verilmesinin gerekliliğine dikkat çekeriz.

3+1 barajının kaldırılması veya koşullarının iyileştirilmesinin önemine vurgu yaparız.

T.C. vatandaşı olmayan öğrencilerin yurtlardan hafta içi de izin alabilmelerinin kolaylaştırılmasını talep ederiz.

10) Türk Dünyası’ndan gelen öğrencilerin kendi ülkeleri için önem arz eden günlerde düzenlenecek her türlü faaliyete ortak katılım sağlanmasını, bu faaliyetlere karşı gerçekleşmesi olası engellemelere karşı ortak demokratik tepkinin ortaya konulmasını teklif eder.

11) Türk devlet ve topluluklarından gelerek Türkiye’de öğrenimlerini sürdüren öğrenci arkadaşlarımızın düzenledikleri faaliyetlerin kamu kurumları ve özel kuruluşlarca maddi ve manevi her yönden desteklenmesini arzu eder.

12) Türk devlet ve topluluklarından gelecek öğrencilerin üniversite ve bölüm seçeneklerinin artırılması ve kendi ülkelerindeki bölüm ve diploma denkliği sağlanması konusunda gerekli girişimlerde bulunulmasını teklif eder. KKTC’ye uygulanan özel statü gereğince, bu ülkeden gelen öğrencilerin ÖSS sonrası süreçte yaşadıkları vatandaşlık sorununun giderilmesine yönelik yeni bir uygulama başlatılmasını önerir.

13) Ankara Türk Dünyası Öğrenci Kurultaylarının her yıl devam ettirilmesini ve öğrenci topluluklarının yanında Türk dünyasından gelen öğrencilerin de içinde yer alacağı bir kurultay komisyonu kurulmasını teklif eder.

• Mustafa Yenigüç-KKTC

• Fethi Kurtiy Şahin-Kırım

• Gülnaz İsakova-Kırgızistan

• Muhammed Allo-Türkmeneli

• Hüseyin Binbaşı-Batı Trakya

• Pena Toylıyev-Türkmenistan

• Meyircan Jumamuratov-Kazakistan

• Mehlika Almıla Aydın-Hacettepe Üniversitesi

• Hülya Yıldırım-Hacettepe Üniversitesi

14) Sonuç bildirgesini yetkili kurum ve şahıslara ulaştıracak ve bu şahıslarla görüşecek bir temsilci heyetinin belirlenmesini teklif eder.

• Muhammed Allo-Türkmeneli (Heyet Başkanı)

• Mustafa Yenigüç-KKTC

• Sultan Murad Muradov-Türkmenistan

• Reşat Örnek-Kırım

• Özlem Özen-Ufuk Üniversitesi

• Berkay Genç-Ufuk Üniversitesi

• Pena Toylıyev-Gazi Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu Başkanı

• Mahmut Buğra Doğan-ODTÜ Avrasya Topluluğu Başkanı

• Özgür Cihan Özcan- Bilkent Üniversitesi TÜDAT Başkanı15) Sonuç bildirgesinde belirlenen maddeler uyarınca yapılacak çalışmalarda üniversite yönetimleri, Türk dünyası ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve Ulusal Öğrenci Konseyi gibi oluşumların da desteğini bekler.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 27
Dün Tekil 1258
Bugün Tekil 1106
Toplam Tekil 2560725
IP 54.162.151.77


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:14 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 7.867 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu