Dünya Malı Dünyada Kalır - Aziz Dolu Atabey - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Dünya Malı Dünyada Kalır - Aziz Dolu Atabey
Tarih: 06.05.2009 > Kaç kez okundu? 2707

Paylaş


Bu dünya, inancımız gereği diğer tarafın tarlasıdır. İnsan, bu dünyada ne ekerse, öbür dünyada hasadını alacaktır. Üstelik bu dünyanın üç beş yılla sınırlı oluşu da düşünülürse, sınırlardan münezzeh diğer tarafın insan aklı ile anlatılması mümkün olamamaktadır. Ayet ve hadisler ise merakımızı gidermek şöyle dursun; sonsuzluğa daha bir meftun olmamıza yol açmaktadır. Hatta verilen küçük ipuçları, Necip Fazıl Bey’in harika benzetmesi (teşbih) ile ‘sonsuzluk kervanı peşinde üç ayakla seken topal köpeğe’ dönmemize sebep olmaktadır.

Bu dünya için aç-susuz, uykusuz kalırız. Türlü sıkıntılar çekeriz. Af buyurun, taşıdığı yükün hayrını görmeyen eşek misali… Ya öbür dünya? Bizim için, hiç de zor olmayan şartları yerine getirmemizi ister sadece. Bunlar da ruh ve beden sağlığımız, toplumsal huzurumuz için elzem olan şartlardır. Sonuçta dünya nimetleri birer kirli çaput eskisidir. Ama bunun idrak edilmesidir mesele… Kabuğun çatlamasını, ışığa kavuşacağı günlerin özlemini yüreğinde hisseden bir civciv gibi; ten kafesin içinde debelenip duran insanoğlu, hayat dediği şu hengâmenin aslında bir uyku hali, daha doğrusu bir düş (rüya) olduğunu bir anlayabilse… Bu beceri kazanıldığı takdirde, insan belleği bir yük olmaktan çıkıp, insanoğlunu kurtuluşa erdirecek olan sonsuzluk kapılarını açan birer anahtar işlevi görecektir.

Şeyhülislam Efendinin verdiği fetvalarla gömülmek isteyen Kanuni’den tutun da; atıyla, avradıyla gömülen ilk çağ insanlarına varıncaya kadar sayısız misaller de göstermektedir ki ‘Ben öldükten sonra ne olacak?’ kaygısı kişioğlunu her zaman meşgul etmiştir. Hatta dini inançlar bile bir var oluş-yok oluş meselesi olarak kabul edilebilir. İnsanlık, Firavun mumyalarından; bir Türk tiğinine (tekin, prens) ait altın elbiseli cesede kadar hayli zaman bu sıkıntıları çekmiştir. Ta ki İslâm dini, son peygamber Hz. Muhammed (Allah’ın selamı üzerine olsun.) vasıtasıyla indirilene kadar. Bu sayede iki dünya arasında bir denge kurulmuş; hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için çalışan insanoğlu, yarın ölecekmiş gibi de diğer tarafın hesabını tutmuştur. Haliyle insanoğlunun dünya hayatını bir karabasana çeviren gelecek korkusu da bertaraf edilmiştir. Yine hesabını iyi tutanlara vaat edilen cennet hayatının, meselenin çözüme kavuşturulmasını büyük ölçüde kolaylaştırdığı da ortadadır.

Mesele Hazreti Peygamberin ‘Mutû ente kalbemûtü’ yani ‘Ölmeden önce ölünüz’ buyruğuna uyup; ölebilmek ve bu sayede, öldükten sonra sağ kalabilme becerisini gösterebilmektir. Âdemoğlu, Agâh Efendinin “Zengin yer sütlaç, fakir yer bulamaç / Sabah olunca o da aç, o da aç.” diyerek yaptığı harikulade tahlile kulak verip; bir nevî uyku hali olduğu bizzat Kur’an-ı Kerim tarafından bildirilen ‘ölüm’den uyandığında ne bulacağının kaygısını yüreğinde hissetmedikçe ebedi saadete (sonsuz mutluluk) erişemeyecektir. Kalemle halvetimizi ‘Akıncılar’, ‘Endülüs’te Raks’ ve daha birçok muhteşem şiirin müellifi olan, ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı Bey’in bir dizesi ile sona erdirelim cancağızlar.

“Ölmek değildir ömrümüzün en feci işi,

Müşkül budur ki, ölmeden evvel ölür kişi.”

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 19
Dün Tekil 1174
Bugün Tekil 786
Toplam Tekil 2562702
IP 54.81.69.220


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:16 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu