TADF BAŞKANı ÇıNAR, FRANSA'DA DÜZENLENEN İNSAN HAKLARı KONUSUNDAKİ PANELE KONUŞMACı OLARAK KATıLDı. - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

TADF BAŞKANı ÇıNAR, FRANSA'DA DÜZENLENEN İNSAN HAKLARı KONUSUNDAKİ PANELE KONUŞMACı OLARAK KATıLDı.
Tarih: 13.10.2012 > Kaç kez okundu? 2147

Paylaş


Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, Avrupa Konseyi'nin merkezinin de bulunduğu Strazburg'da " Uluslarası İnsan Hakları Hareketi" kuruluşunun organize ettiği konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Amerika'daki Türk Toplumu'nun TADF Başkanı Çınar tarafından temsil edildiği konferansın açılış törenine; Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ,Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukovych başta olmak üzere birçok devlet başkanın göndermiş olduğu tebrik ve başarı dilek mesajları ile başlandı. Çok sayıda üst düzey bakan ve sivil toplum liderinin katıldığı konferansın teması dünyada artan ırkçılık olurken, ırkçılık ile ilgili sorunlar ve çözümleri 2 günlük bir panelde ele alındı.

Panelde konuşma yapan TADF Başkanı Çınar, TADF'yi kısaca tanıttıktan sonra, insanların birbirini anlaması ve hoşgörülü olması için birlikte çalışmanın önemli olduğunu dile getirdi. Başkan Çınar, etnik grupların ortak sosyal, kültürel ve grassroot çalışmaları ile ırkçılık, din ve etnik kimlik bazlı ayrımcılık gibi sorunları çözmek için daha çok çaba sarfmesi gerektiğini belirtti. Çınar, nefret ve kin ile hicbirseyin çözülemeyeceğini belirterek, dünya barışını zedeleyen ve masum insanların hayatını alan tüm grup ve devlet politikalarına karşı olduklarını söyledi.

Amerika'da günümüzde Avrupa'daki nitelikte bir ırkçılığın olmadığını belirten Çınar, 11 Eylül'de yaşanan terör saldırısının aynı zamanda bir nefret suçu ve toplumları bölmeye yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. Yahudi, Müslüman, Budist, Hristiyan olmak üzere birçok farklı kökenden kişinin bu elim olayda hayatını kaybettiğini hatırlatan Çınar; terörün dini ve kimliği yok dedi. Amerika'da gizli ırkçılığın hala devam ettiğini belirten Çınar,öte yandan birçok sivil toplum kuruluşunun bu konudaki hassasiyeti ve kamuoyu baskısının da takdire değer olduğunu söyledi.

TADF Başkanı Çınar " Ermeniler Nefret Politikası Üretiyor"

TADF Başkanı Çınar, Ermeni terör örgütü ASALA tarafından öldürülen Türk diplomatlarını hatırlatarak, ırkçılıkla yoğrulmuş teröre duyarsız kalan tek taraflı ve art niyetli çevrelerin sözde soykırım yalanları ve nefret dolu politikaları ile de dünya barışına zarar verdiklerini söyledi. 1973 ile 1987 arasında, ASALA'nin 170 saldırı gerçekleştirdiğini ve bunun sonucunda 31 Türk diplomatının şehit olduğunu dile getiren Çınar: 39 sivil vatandaşımızın da hayatını kaybettiği bu nefret saldırılarında, konuşması sırasında bulundukları Fransada da Türk diplomatlarının Ermeni teröristler tarafından şehit edilmiş olduklarını belirtti.

Ermeni Diasporası'nin Amerika'da hiçbir şekilde diyalog kurmadan Türkiye'yi karalamaya çalıştığını belirterek, oysa Ermenistan'in dünya sıralamasında en fakir ülkeler arasında olduğunu hatırlatarak, bu enerjiyi kendi iç sorunlarını çözmede kullanmalarını önerdi.

Türkiye, Dinlerin Biraraya Geldiği Yer

Türkiye'nin birçok etnik topluluğu ve dini biraraya getirdiğini belirten Çınar, Osmanlı döneminde Musevilere kucak açan ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu söyledi. Coca Cola CEOsu Muhtar Kent'in babasının Fransa'da diplomat olduğu dönemde, Musevileri Nazi dönemi baskısından kurtarmak için, onlara Türk pasaportu verildiğini hatırlatarak, toplumların nerden ve nasıl geldiğimizi unutmaması gerektiğini hatırlattı.

Çınar, Türkiye'nin İnsan Hakları konusunda hassas olduğunu belirterek; Birleşmiş Milletler nezdinde de barıştan yana, ayrımcılığa ırkçılığa ve nefrete karşıtı birçok önder adımlar attığını belirtti .Çınar sözlerine, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu olarak da uluslarası alanda kardeş kuruluşlar ile ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirterek devam ederken, her türlü somut ve kalıcı projeyi değerlendirmeye açık olduklarını söyledi.

Toplantıya, Amerika Birleşik Devletleri'nden ADL, JCRC gibi Musevi kuruluşlarının yani sıra Asyalı-Amerikalı ve Afrikalı-Amerikalı kuruluşları temsil eden sivil toplum liderleri de katıldı.

Başarı ile sonuçlanan konferans sonunda TADF başkanı Ali Çınar'in organizasyonun Amerika Komite Üyeliği'ne seçildiği öğrenildi.

Başkan Çınar, Fransa'da bulunduğu süre içerisinde bazı Türk toplumu temsilcileri ve resmi yetkililerle de görüştü.

- Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu-

" Halkimizin Sesi ve Yüreği"821 UN Plaza,2ci KatNew York NY 10017

Tel: 212-682-7688Faks: 646-290-6171www.tadf.org24 Saat Acil Telefon Vatandaş Hattı : 1-888-352-9886

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 18
Dün Tekil 1315
Bugün Tekil 408
Toplam Tekil 2535338
IP 100.25.214.89


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:24 Sevval 1440
Haziran 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Hepiniz birer Türk Bayrağısınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.406 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu