ÇANKAYA KAVGASINDA KILIÇLAR ÇEKİLDİ… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org









ÇANKAYA KAVGASINDA KILIÇLAR ÇEKİLDİ… - Necdet SİVASLI
Tarih: 02.08.2012 > Kaç kez okundu? 2255

Paylaş


BAŞKENT GÜNLÜĞÜ / NECDET SİVASLI



e.mail: necdetes@mynet.com



ÇANKAYA KAVGASINDA



KILIÇLAR ÇEKİLDİ…



Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Basın Danışmanı Ahmet Sever’in “ Yeniden aday olmasının engellenmek istenmesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü çok üzmüştür. Kendisi de bu konuda kırgındır” açıklaması Çankaya kavgasının erken başladığını da gösteriyor. Çünkü uzun zamandır Başkanlık, ya da yarı başkanlık donatısı ile Çankaya’ya hazırlanan Başbakan Erdoğan için, bu açıklamalar hiç de iç açıcı görünmüyor.



Görünen o ki, Çankaya kavgası erken başladı. Bu kavga, en çok AKP’ye zarar verecek. Erdoğancılarla, Gülcüler arasındaki söz düellosunun daha da artması ile bazı cemaatler ile grupların da bu kavganın içinde yer alması kaçınılmaz görünüyor. Bunun sonuçlarını gelişmelere göre biz de köşemizde değerlendirmeye alacağız.



GÜL, JEST YAPACAK MI?



Burada özellikle vurgulamak istediğimiz şudur:



Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ile bir çatışma ortamına sürüklenmemek, ya da böyle bir görüntü vermemek için büyük çaba harcıyor. Kendisinin ikinci kez Cumhurbaşkanı seçilmesinin önünün kesilmesini de içine sindiremiyor. Bunları, Basın Danışması Sever aracılığı ile kamuoyu ile de paylaşmış bulunuyor. Gül asıl sitemini ise, Başbakan’ın etrafındaki bazı önemli isimlere gönderiyor.



Nitekim Başbakan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in bu konuda “Jest yapma sırası onda” diyerek Gül’ün 2014’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine katılmaması gerektiğini anımsatması, Köşk kavgasının iyice kızışabileceğini de gösteriyor.



Biz, Gül’e çok yakın bazı isimlerle görüştük. Söylediklerini özetleyelim:



“Bugün Gül için, jest yaptıklarını söyleyenler, hiç de jest yapmadılar. Gül’ün önünü ilk günden kesmeye çalıştılar. Başbakan Erdoğan bile Gül’ün cumhurbaşkanı olmasını istemiyordu. Eğer, O günleri anımsayabilirsek bunları görürüz. Gül, kendisini destekleyen ve o makama gelmesini isteyen gruplarca Cumhurbaşkanlığı makamına gelmiştir. Bugün, bakıyoruz, yine önü kesilmek isteniliyor. Yapılan çalışmalar, açıklamalar gösteriyor ki, Gül artık aday olmasın. Gül, yeniden aday olabilir ve bunun için de önünde hiçbir engel yoktur. AKP kurmayları eğer bu konuda hala ısrarcı ve baskıcı bir tutum içinde olurlarsa, bunun zararını temsil ettikleri parti görecektir.”



HER TÜRLÜ SÜRRİZ OLABİLİR



Daha sonra da şunu anımsatıyorlar:



“Başbakan açıklamalarında hizmet aşkı ile yanıp tutuştuğunu, makamda gözünün olmadığını söylüyor. Makama yapışıp kalanlara söylemedik söz bırakmıyor. O halde neden tam donanımla Çankaya’ya çıkmaya çalışıyor? Bu hareket, açıklamaları ile de çelişi yumağı oluşturmuyor mu?”



Bu söylenenlere bakılacak olursa, Gül cephesinden her türlü sürpriz gelebilir. Kısacası Gül, yeniden adaylığı koyabilir. Bu durumda Erdoğan’ın adaylığını koyup koymayacağı tartışılacaktır. Basın Danışmanı Ahmet Sever’in açıklamalarına sessiz kalan Gül, yine eskiden olduğu gibi Başbakan Erdoğan ile bir çatışma ortamına girmekten kaçınacaktır ama kolay kolay da Çankaya’yı bırakma adımını atmayacaktır. Gelişmeleri biz böyle görüyor ve okuyoruz.



KILIÇLAR ÇEKİLDİ AMA



Başbakan Erdoğan, hala doğrudan “Cumhurbaşkanlığı için adayım” demiyor. Ama kurmayları, Başbakan’ın 2014 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimine aday olacağını söylüyorlar. Gül’ün “Yeniden aday olabilirim” sözlerinin AKP’yi iyice karıştırdığını da gözlemliyoruz. AKP’li kurmaylar “Erdoğan’ın planı bozulacak” endişesi taşımaya başladılar.



Gül, yapılan açıklamalar karşısında “Söylenenler doğrudur, ben tekrar aday olmayacağım” demiyor. Çankaya’dan tam tersi açıklamalar geliyor. Üstelik AKP’li kurmaylardan gelen açıklamalardan da rahatsızlık duyduğunu söylüyor. Bu açıklamaların ardında doğrudan Erdoğan’ın olduğunu hissetse bile, bu konuda Erdoğan’ı hedef alan açıklamalardan her zaman olduğu gibi yine kaçınıyor.



Cumhurbaşkanı Gül’ün yeniden aday olmaması için, kendisine çeşitli alternatifler ve nitelikli görevlerin verilmesi de gündeme gelecek. Bu konuda AKP kurmayları çalışma yapıyor. Gül cephesinden edindiğimiz bilgilere göre, Gül, artık Çankaya’yı bıraktıktan sonra parti çatısı altında herhangi bir görevi kabul etmeyecek.



“Yeniden aday olabilirim” mesajları gönderen Gül, bu konuda ısrarcı olursa, hiç şüphesiz AKP içinde bölünme, hatta bölünmeler bile yaşanabilir. Bu konudaki görüşlerimizi ve yorumlarımızı da bir başka yazıda sizlerle paylaşacağız.





Yorumlar














Aktif Ziyaretçi 15
Dün Tekil 1242
Bugün Tekil 921
Toplam Tekil 2450161
IP 54.82.119.116






TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:





































































13 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar









Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 3.004 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu