Dünya’daki Türk Okulları - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Dünya’daki Türk Okulları - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 15.06.2012 > Kaç kez okundu? 2750

Paylaş


Geçtiğimiz günlerde Dünya üzerindeki 135 ülkede faaliyet gösteren Türk Okulları ile tanışmak fırsatı buldum.

Çok etkilendiğimi söylemeliyim…

Kıbrıs Türk İş Adamları Konseyi (KTİAK) Başkanı Sayın İlker Züğürt’ün daveti ile hafta sonunda İzmir’e ve Manisa’ya gittik.

Gittik diyorum, çünkü toplamda 7 basın mensubunun da içinde yer aldığı küçük bir grupla yaptık bu ziyaretleri…

İlker beyin karınca gibi çalıştığını ve Kıbrıslı Türk işadamlarının dünya ile tanışması için olağan üstü bir gayret gösterdiğini gözlemledim.

KTİAK 2008 yılında kurulmuş. 70 üyesi var.

Sık sık dış ziyaretler ve Türkiye’nin bölgesel ihracatçı birlikleri ile işbirliği yapıyorlar.

Bizde hastalıktır. Başarılı olamayan benzer kuruluşlar eleştiri yapacakları zaman dillerinin ayarını bilmezler ama iş icraata gelince, sonuç sıfır…

Nitekim öyle olmuş ve anlı şanlı odalarımız KTİAK’ı eleştirme ve önünü kesmek uğraşısı içine girmişler. Bal yapmayan arı olmak kendi bilecekleri iş.

Önce Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İş Adamları Federasyonu (ESİDEF) ile tanıştık. Bizim gittiğimiz gün ESİDEF’i Meksika’lı, Ruanda’lı ve Liberya’lı iş adamları ziyaret etmiş. Yapılan görüşmelerden sonra ihracat bağlantısı gerçekleştirilmiş. Egeli iş adamları ve sanayicilerinin Türkiye’nin güvenilir ve tanınmış adı altında Meksika’ya, Ruanda’ya ve Liberya’ya dış satım yapacak olması beni gerçekten de etkiledi.

ESİDEF’in 39 üye derneği var ve toplamda da 8100 üyesi.

2011 yılında 71 ülkeyi, 2100 iş adamı ile ziyaret etmişler. Bilinmeyen ülkeleri, alternatif pazarları ihracatı geliştirmek için tercih ediyorlar.

Bu sene hedef olarak Doğu Afrika’nın ticaret merkezi Kenya’yı, Batı Afrika’nın ticaret merkezi Senegal’i ve Balkanların ticaret Merkezi Belgrad’ı seçmişler.

“Paralı askerlerle savaş kazanılmaz” şeklinde beni çok etkileyen ve çokta güzel bir sloganları var. Üyelerin ve yöneticilerin hepsi de içten gelerek karınca gibi çalışıyorlar, ihracat yapabilmek, Türkiye’ye bir şeyler kazandırabilmek ve Türkiye’nin adını uzaklara duyurabilmek için.

ESİDEF’in üyesi olduğu Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye’deki 7 ayrı bölgesel iş dünyası federasyonundan oluşmakta ve bünyesinde, Türkiye genelinde, 80 ilde 172 işadamı derneği faaliyet gösteriyor. Geçen yılki ihracatı tüm Türkiye’nin ihracatının yarısından biraz fazla.

Ve ihracattan da öteye bir çalışmaları daha var.

Yabancı ülkelerde Türk Okulları açmak ve Türkçe Olimpiyatları düzenlemek gibi...

Müthiş organize çalışıyorlar. Son 15 yıl içinde 135 ülkede Türk okulları açmışlar.

Türk okulları konusu aklıma hemen 1908 yılında Tarsus’da Amerikalılar tarafından açılan Tarsus Amerikan Kolejini, benzeri Alman Lisesini, Avusturya Lisesini, Sen Benoit Fransız Lisesini, Galatasaray Lisesini ve diğerlerini getirdi hemen. Avrupalılar kültürlerini ve dillerini Türkiye’ye yüz sene evvel sokmayı başarmışlar.

Türkiye 2023 yılında, yani yeni baştan doğuşunun 100. yılında dünya üzerinde etkili ilk 10 devletin içine girmeyi hedeflemiş. Bunun için de dış satımını 1 trilyon dolara, enerji üretimini de bu imalatı karşılayacak düzeye çıkarmaya çalışırken, Türkçenin dünya üzerinde yaygınlaşması ve Türkiye’nin fahri temsilcilerinin dünya üzerindeki tüm ülkelerde bulunabilmesi için Türk okulları açılmasına destek vermiş, önünü açmış.

Aslında Türk okulları devlet eliyle gerçekleştirilmeyen en büyük proje. Bu sayede Türkçe dünya üzerinde giderek yaygınlaşıyor, öğreniliyor ve öğretiliyor.

Benim için yepyeni bir dünyayı görmekle eş değer oldu bu “Araştırma” gezisi. Ara ara bu gezide öğrendiklerimi ve izlenimlerimi sevgili okuyucularıma aktarmaya devam edeceğim.

Gerçekten de çok etkilendim.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 30
Dün Tekil 1071
Bugün Tekil 1020
Toplam Tekil 2524921
IP 3.85.10.62


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:15 Sevval 1440
Haziran 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.821 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu