Bir Kuyu Daha Açılıyor - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Bir Kuyu Daha Açılıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 13.06.2012 > Kaç kez okundu? 2626

Paylaş


Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) KKTC’ye yönelik girişim ve yatırımlarının yelpazesini genişletmeye başladı.

Hedefleri büyük.

2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin, adına “Cari Açık” denilen ve yıllık Dış Alımı (İthalatı) ile Dış Satımı (İhracatı) arasındaki farktan oluşan parasal açığın kapatılmasına yönelik yatırımlara soyunuyor.

Bulacakları petrol ve doğalgaz ile günümüzde neredeyse cari açığın dörtte üçünü oluşturan enerji alımını sıfırlamayı hedefliyor.

Büyük düşünce, büyük adım.

Bu büyük hedefteki öncelikli adım Doğu Akdeniz bölgesinin jeolojik haritasını çıkarmak. Bunun için de yapılacak işlerden birisi denizi tabanını analiz edebilmek için “Sismik Araştırma Gemisi” yapmak veya satın almak, diğeri de her iki yakada, yani hem Türkiye’nin güney kıyılarında hem de KKTC’de karada kuyular açmak.

Bu kuyulara “İstikşafi Kuyu” deniyor petrol lisanında. Yani “Araştırma Kuyusu”

Karadakinin maliyeti, kuyunun açılacağı yerin nerede olduğuna ve jeolojik yapısına göre yaklaşık 10 ile 15 milyon Dolar arasında.

Denizde açılacak kuyunun maliyeti ise 100 ile 150 milyon dolar arasında.

Denizde sismik araştırma yapmak ve bulguları somutlaştırmak için istikşafi kuyu açmanın maliyeti ise 250 ile 400 milyon dolar arasında.

Denizdeki Sismik Araştırmayı başlatabilmek için TPAO, adını “Barbaros Hayrettin Paşa” koyacağı bir Sismik Araştırma gemisini (Türk tersanelerinde) inşa etmek için düğmeye bastı.

Barbaros Hayrettin Paşa ile öncelikli olarak Türkiye ile KKTC arasında kalan deniz iyice taranacak, iki boyutlu ve üç boyutlu sismik harita çıkarılarak, petrol ve doğalgaz bölgeleri tespit edilecek.

Antalya Körfezi ile Koruçam Burnu arasındaki bölge, Mısır’ın Nil deltasında yoğun bir şekilde petrol içeren ve deniz tabanını kaplayan volkanik dağları andıran kuleler ile dolu. Bu kuleler petrolün varlığını işaret ediyor.

Zaten KKTC hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında, bu gerekçe ile 21 Eylül 2011 tarihinde “KKTC Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması” da imzalandı, TPAO’na da bu nedenle KKTC’nin münhasır ekonomik bölgesi içinde araştırma yetkisi verildi.

Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi tam donanımlı olarak suya inene dek TPAO araştırmalarını kara da yürütecek, sonra da topladığı jeolojik bilgileri denizdeki sismik verilerle birleştirerek bölgenin enerji rezervuarı haritasını çıkarak sondajlara başlayacak. Büyük bir olasılıkla da, yılların deneyimi ve bilgi birikimi ile nokta atışı yaparak ilk birkaç kuyuda petrol veya doğalgaza ulaşacak.

TPAO şimdi KKTC’de ikinci kuyusunu açmanın hazırlıklarını başlattı.

Yerini koordinatlarına kadar bilsemde şimdilik belirtmeyeceğim.

Geçen defa, aynen şimdiki gibi yoğun bir araştırma sonrası bulmayı başardığım ve yerini tespit ettiğim “Türk Yurdu Kuyusu-1”in yerini Köşe Yazı’mda belirtmiş, noktasına kadar tarif etmiştim.

Yerli günlük gazetelerimizden bir tanesinin uyanık bir muhabiri, 8 Ocak günü yayınlanan gazetede, kendi imzası ile sanki araştırmış ve kendisi bulmuş gibi, benim 4 Ocak Çarşamba günü yayınlanan yazımda kuyunun yerini belirtiğim cümleleri aynen almış ve başına “……’ın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, TPAO’nun KKTC’de karada yapacağı sondaj çalışmasının” kelimelerini ekleyerek, masa başında oturup, hayali bir araştırma ile haber yapmıştı.

Bu defa bu tür bir bilgi hırsızlığını ve okuyucuların yanıltılmasını önlemek için yerini tarif etmeyeceğim ama kuyunun da KKTC’nin batı kısımlarında bir yerde açılacağının müjdesini de vereceğim tüm okurlarıma.

Hem karada hem de denizlerde açılacak bu kuyularda petrol be doğalgaz bulunmasını tüm kalbimle temenni ediyorum. Umarım bu başarı, bölgeye uzun vadede barışı da beraberinde getirir.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 29
Dün Tekil 1179
Bugün Tekil 703
Toplam Tekil 2523533
IP 54.209.227.199


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:14 Sevval 1440
Haziran 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu