GARİP PORTRELER: HEM, HEM DE… - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

GARİP PORTRELER: HEM, HEM DE… - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
Tarih: 03.06.2012 > Kaç kez okundu? 2408

Paylaş


— Hem ‘kel’, hem de ‘fodul’durlar.

— Hem gâfildir, hem de ’uyanık’ görünür.— Hem suçludurlar, hem de güçlüdürler.

— Hem riyakârdır hem de dürüst görünürler.— Hem haksızdır, hem de kabadayılık yaparlar.

— Hem bilmezler, hem de bildiklerini söylerler.— Hem ahlâksızdırlar, hem de ahlâklı görünürler.

— Hem anlamazlar, hem de anladıklarını söylerler.— Hem eleştirirler, hem de doğrusunu gösteremezler.

— Hem çalışmazlar, hem de fakirlikten şikâyet ederler.— Hem dûa ederler, hem de dûanın gücüne inanmazlar.

— Hem ceplerinde beş para yoktur, hem de Marlboro içerler.— Hem eleştirirler, hem de eleştirilere tahammül edemezler.

— Hem yavuz hırsızdırlar, hem de ev sahiplerini bastırırlar.— Hem derdini saklar ve söylemez, hem de derman ararlar.

— Hem hastadırlar, hem de hasta olduklarını kabullenmezler.— Hem seyirci koltuğundan sıkılırlar, hem de sahneye çıkmazlar.

— Hem kaz gelmesini beklerler, hem de tavuk vermekten sakınırlar.— Hem ‘bu hayattan bıktım’ derler, hem de ölmeye razı olmazlar.

— Hem oruç tutmazlar hem de “orucun problemlerini” tartışırlar.— Hem İslam’a karşıdırlar, hem de Müslümanlardan oy isterler.

— Hem kutsal değerlere inanmazlar, hem de inanıyor görünürler.— Hem sürekli yerler, içerler, hem de şişmanlıktan şikâyet ederler

— Hem ‘eşeklik’ yaparlar hem de kendilerine ‘eşek’ denilince kızarlar.— Hem hayvan hakları savunucudurlar, hem de insanları görmezler.

— Hem okuduklarını anlamazlar, hem de çok iyi anlamış gibi yaparlar.— Hem güzellik ve iyilik isterler, hem de bunların kıymetlerini bilmezler.

— Hem mütevazı görünürler, hem de gururlarından yanlarına varılmaz.— Hem ‘milyarlık araç’ alırlar, hem de ‘çok yakıyor’ diye tüp taktırırlar.

— Hem karınları açtır, nefesleri kokar hem de kuyruklarını dik tutarlar.— Hem ciddî ölçüde hastadırlar, hem de hasta olduklarını kabul etmezler.

— Hem yazmazlar/yazamazlar, hem de yazanları/yazabilenleri beğenmezler.— Hem zehirlenmişlerdir, hem de zehirlendiklerinin farkında değildirler.

— Hem yanan ateşe sürekli odun atarlar, hem de ateşin sönmesini beklerler.— Hem zalimce ve gaddarca davranırlar, hem de masum numarası yaparlar.

— Hem İslam’a karşıdırlar, hem de Müslümanların zekâtlarına talip olurlar.— Hem usulsüzlük yaparlar, hem haklılık taslarlar, hem de efelik yaparlar.

— Hem ‘vagon’ olmaktan şikâyet ederler, hem de ‘lokomotifliğe’ talip olmazlar.— Hem dostlarına ihanet ederler ve onları yolda bırakırlar, hem de eski dostlarının kendilerini ‘anlayışla’ karşılamalarını ve ‘kabullenmelerini’ beklerler.— Hem sürekli ‘dürüstlükten’ dem vururlar, hem de kendileri ‘dürüst’ davranmazlar.— Hem ‘ölümü sık sık düşününüz’ derler, hem de kendilerinin de bir gün öleceklerini hiç düşünmezler.— Hem sürekli olarak, insanımızın ‘eğitimsizliğinden’ bahsederler, hem de kendilerinin de eğitimsiz olabileceklerinden habersizdirler.— Hem israfın ‘haram’ olduğunu söylerler, hem de aşırı akla hayale gelmez ‘gösteriş harcamaları’ yaparlar.— Hem ‘tûl-ü (uzun emel) emel etmeyiniz’ diye nasihatte bulunurlar, hem de kendileri hiç ölmeyecekmiş gibi biriktirirler de biriktirirler.— Hem ‘kurban ibadetini’ kabul etmezler, hem de kurban derilerine talip olurlar.— Hem namaz kılmazlar, hem de ‘kutuplarda namazın nasıl kılınacağını’ tartışırlar.— Hem varlıklıdır, maddi hiçbir şeye ihtiyaçları yoktur, hem de etrafa ‘yoksul ve sefil biriymiş’ gibi hava verirler.— Hem ‘paranın önemi yok, mühim olan insanlık’ derler, hem de para- perest olur.—Hem her türlü huzursuzluğa kaynak olurlar, hem de huzursuzluktan şikâyet ederler.— Hem bilgisayar kullanmasını bilmezler, hem de kartvizitlerine e-posta adresi yazarlar.— Hem herkesten ciddî davranmalarını isterler, hem de kendileri gayri ciddîdirler.— Hem sağlığında adama ‘kör herif’ derler, hem de ölünce arkasından ‘badem gözlüydü’ diye methiyeler düzerler.—Hem yönetilmekten şikâyetleri ve talepleri yoktur; hem de yönetmeye talipmiş gibi hava verirler.

Hâsılı Vel Kelâm:Allah,

İki veya çok yüzlü

Varlıklardan

Ve

Mahlûkattan

İnsanımızı

Ve

İnsanları korusun!Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 20
Dün Tekil 1149
Bugün Tekil 589
Toplam Tekil 2563654
IP 107.23.37.199


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:17 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu