Yunanistan Seçimleri ve Kıbrıs - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Yunanistan Seçimleri ve Kıbrıs - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 04.05.2012 > Kaç kez okundu? 2652

Paylaş


Öbür gün yani 6 Mayıs Pazar günü Yunanistan’da seçim var. Arka arkaya yapılan erken seçimlerin en sonuncusu bu. Tabii şimdilik…

Euro Bölgesi’ndeki ekonomik krizle birlikte büyük bir mali sıkıntı yaşayan Yunanistan son birkaç yıldır arka arkaya genel seçimlere gidiyor.

Tabii Yunanistan Euro Bölgesi’ndeki ekonomik krizden dolayı mı mali sıkıntıda yoksa Yunanistan’ın ekonomik olarak batmasından dolayı mı Euro Bölgesi’nde ekonomik kriz çıktı, çokta belli değil.

Yunanistan Anayasası ve Avrupa Birliği Müktesebatına göre siyasilerin radikal ve insan haklarını kısıtlayıcı kararlar alması olanaksız. Bu nedenle de, yapılacak bu seçimlerden sonra başa geçecek siyasiler nedeni ile Yunanistan’ın ekonomisinin düzelmesi veya Yunanistan’ın Gayri Safi Milli hasılasının birkaç misli olan borçlarının bir gecede temizlenmesi mümkün değil.

Zaten seçilecek olanlar Yunanistan’ı kerhen ve laf ola yöneten kişiler olacaklar. Asıl idare AB’nin Yunanistan’a verdiği borçlara karşılık kurduğu komitenin elinde. Personel alımlarına veya durdurmalarına, yatırımlara ve silahlanmaya ne kadar para harcanacağına bu komite karar veriyor.

Yunanistan’ın günümüzdeki en büyük siyasi partisi Evangelos Venizelos’un başkanı olduğu Panhelenik Sosyalist Hareket, PASOK, Sosyalist ve Mecliste 129 Milletvekili bulunuyor.

Diğerleri de sıra ile Antonis Samaras’ın Başkanı olduğu Yeni Demokrasi Partisi (ND) Merkez sağda. Milletvekili sayısı 72, Aleka Papariga’nın Yunanistan Komünist Partisi (KKE), Milletvekili sayısı 21, Yorgo Karatzaferis’in Ortodoks Halk Partisi (LAOS), Milletvekili sayısı 16, Alexis Tsipras’ın Sol İttifak’ı (SYRIZA), Milletvekili sayısı 11, Panos Kammenos’un Bağımsız Yunanlılar (ANEL), Milletvekili sayısı 11, Fotis Kouvelis’in Demokratik Sol’u (DIMAR), Milletvekili sayısı 10, Louka Katseli’nin Sosyal Anlaşma (KOISY), Milletvekili sayısı 8 ve Dora Bakoyannis’in Demokratik İttifak (DISY), Milletvekili sayısı 4.

Altın Şafak (Hrisi Avgi) bu seçimlerin yükselen yıldızı.

Politik ve ekonomik durum Altın Şafak’ın yükselmesine çok uygun. Yaşanan ağır ekonomik koşullar, Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi Yunanistan’da da aşırı sağın su yüzüne çıkmasına yol açtı.

Günümüzde Yunanistan’daki ortam, aynen Hitlerin NAZİ partisinin 1930’lu yıllarda Almanya’da yükseliş ve iktidara gelme süreci ile çok benzeşiyor. Slogan ve inanışları “Yunanlılar diğer ırklardan üstündür” olan bu partiler aynen Hitler’in Nazi partisinin “Deutschland Über Alles” yani “Almanya Diğerlerinin Üstündedir” inanışı ile birebir örtüşüyor.

Altın Şafak’ın lideri Nikos Mihalolikas, Yunan İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) eski bir üyesi. Örgüt içindeki takma adı veya lakabı “Führer”. Parti üyeleri kendisine kayıtsız ve koşulsuz itaat ediyorlar. “Vurun” dediğini vuruyorlar, “Islatın” dediğini hastanelik edene kadar dövüyorlar. Eski Yardımcısı boşboğazlık edince kendini hastanede buldu ve kapı dışarı edildi.

Yabancılardan nefret ediyorlar. Arnavut, Kürt, Makedon ve Müslüman mahallelerini basarak sopa ve zincirlerle “Helen Ruhu”nu aşılıyorlar. Türkleri Şiro, yani Domuz olarak tanımlıyorlar. Solcuları ise en aşağılık insanlar olarak görüyorlar ve kıstırdıkları zaman meydan dayağı çekiyorlar.

Altın Şafak (Hrisi Avgi) yaşanan ekonomik krizde tepki oylarının dikkate değer bir bölümüne ilaveten Yunanistan’daki yabancı kaçak göçmenlere karşı duyulan öfke oylarının da önemli bir kısmını alacak gibi gözüküyor. Zaten bu uğurda deli gibi mücadele ediyorlar. 32 siyasi partinin yarıştığı bu seçimde Yunan Meclisine, PASOK ve ND’ye ilaveten 8-9 tane küçük partinin de girmesi büyük olasılık.

Ünlü politikacı Mitsotakis’in kızı ve Atina’nın ilk kadın Belediye Başkanı olan Dora Bakoyanni’nin başkanı olduğu DISY, seçimlerden sonra hükümetin küçük ortaklarından birisi olması büyük bir olasılık.

En akla yakın olasılık Yeni Demokrasi Partisi’nin (ND) liderliğinde diğer sağ partilerin de katılımıyla oluşturulacak ortak bir koalisyon hükümetinin kurulacağı veya da ND-PASOK ortaklığı, PASOK’un dıştan desteği ile ND hükümeti veya da ND-PASOK Koalisyonu.

Hrisi Avgi’nin aldığı oylar yüzdelik olarak iki haneli olursa kapıda gene erken seçim var demektir.

Özetle, Yunanistan yaşayacağı politik istikrarsızlıktan dolayı bir müddet daha Kıbrıs konusu ile derinden ilgilenemeyecek gibi görülüyor.Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 23
Dün Tekil 1167
Bugün Tekil 723
Toplam Tekil 2598540
IP 18.232.171.18


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:19 Zi'l-Hicce 1440
Ağustos 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu