Bay Burrowes Camiye de Bakacak mı - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Bay Burrowes Camiye de Bakacak mı - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 18.04.2012 > Kaç kez okundu? 2646

Paylaş


İngiliz Muhafazakâr Partili milletvekili ve İngiliz Parlamentosu Kıbrıs Grubu Başkanı David Burrowes, Kasım ayında KKTC’ye yaptığı ziyaret sırasında Hıristiyan kiliseleri ve özellikle mezarların durumunun kendisinde “tiksinme” yarattığını ve “kutsal yerlere yönelik saygısızlıktan” sarsıldığını söylemişti!

Şimdi Bu Sayın Milletvekiline sormak lazım; her zaman beleş tatil yaptığı Güney Kıbrıs’ta hiç Türk mezarlığına, camilere, Türk köylerine ve Türk yerleşim yerlerine gitti mi acaba?

Gerçekten de çok merak ediyorum gidip gitmediğini ama muhtemelen gitmediğini düşünüyorum zira gitmiş olsaydı, tiksinmeden öteye midesi bulanıp başı dönecekti.

Zaman zaman kendime de soruyorum “Biz 21. Yüzyılda farklı şekilde bir Haçlı seferi mi yaşıyoruz” diye.

Burrowes, 10 -11 Mayıs tarihlerinde KKTC’de aralarında Paşaköy (Asha), Gaziköy (Afanya), Gazimağusa ve Nergisli (Yenagra) köylerini ziyaret edip, Rum mezarlıkları ile kiliselerini temizleyecekmiş.

Hazır Gaziköy’e gitmişken Arpalık’a (Agios Sozomenoz) köyüne de uğrayıver Bay Barrows. Yolunun üstünde. Akıncıları geçtikten sonra sağda. Orası bir zamanlar, daha doğrusu bundan tam 48 yıl evvel bir Türk köyü idi. Şimdi yerinde yakılmış yıkılmış hayalet bir köy var.

Hazır oraya gitmişken bir sor sana zahmet, ne oldu bu köye ve Türk köylüler nerede diye.

Temizleyeceksen ve de onaracaksan, işe Arpalıktan başlarsan daha iyi olacak.

Eğer Kıbrıs’a Baf havaalanından geldiysen yolunun üstündeki Yağmuralan (Vroisha) köyüne uğrarsan çok makbule geçer.

48 yıl evvel canlı bir Türk köyü olan bu yerleşim yerine gidebilecek bir yol bulabilirsen şanslısın derim sana.

Hadi şansın yaver gitti ve yola benzer bir şey buldun ve yürüyerek bir zamanlar bir Türk köyünün bulunduğu bu yere ulaştın. İşte o zaman bana telefon et hemen geleyim ve sana bir ödül vereyim.

Orada ne bir köy var artık ne de bu köye giden bir yol.

Hadi yolu bulamadın diyelim, Baf’taki Camii Cedid’i sor bari hazır oraya gitmişken. Baf’ın merkezi yerindeki Türk bölgesi içinde kalan tarihi Türk hamamı ve yanındaki cami, maalesef kaşla göz arasında yıkılmış ve kalıntılar alelacele temizlenerek arazi, otopark haline getirilmişti. Nerden çıktı bu oto park diye sorarsan pek bir şey kaybetmezsin.

48 yıldır aklın neredeydi Bay Burrowes?

Bizler soykırıma uğrarken, yüzlercemiz öldürülürken, evlerimiz, tarlalarımız yakılıp, köylerimiz yıkılırken ne gelmedin Kıbrıs’a da şimdi gelmeyi planlıyorsun?

Geçmişle uğraşmak istemiyorsan, bari Limasol’a git ve bir zamanlar Türk mahallesi olan bölgede, Ankara sokakta bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisini ziyaret et.

Çok değil daha evvelki gün, bu Cami’nin girişi üzerine gazyağı dökülerek ateşe verildi. Bu kundaklama ile kemerli bölümün üst tavanındaki mertekler tamamen yandı. Kapı ve pencere ile kapının üstündeki tarihi kitabe zarar gördü.

Bu Müslüman ibadet yerlerine ve mezarlıklarına ne ilk ne de son saldırı.

Yolun Lefkoşa’ya düşecekse, bir zahmet antik adı Chitocatamia olan Lakadamya (Lakatameia)’dan geçerken durdur arabanı da Türk Mezarlığını sor o köyde yaşayan Rum yerleşiklere.

Eline al bir süpürge ve Türk mezarlığını bulabilirsen iyice temizlersin.

Türk mezarlığı ne vakit yok edildi biliyor musun? 2005 yılında.

Mayıs 2005 tarihinde Lefkoşa-Deftera arasındaki yolun yenilenmesi ve genişletilmesi amacı ile yapılan çalışmalar sırasında, Lakadamya köyü çıkışında yol kenarında yer alan tarihi Osmanlı Mezarlığına gelinince, tarihi Osmanlı Mezarlığında yol genişletme kapsamı içine girdiği görülmüş ve mezarlıkta kazı yapıldığı vatandaşlar ve de özellikle Türkler tarafından fark edilmesin diye etrafı paravanlar ve perdelerle kesilerek çalışmalara devam edilmişti.

Şimdi artık Türk mezarlığı diye bir yer yok o tarihi Türk köyünde.

Sen o vakit de neredeydin be Bay Burrowes, şimdi tam bir Helenofil (Yunan hayranı) kesildin de, KKTC’deki Hıristiyan kiliselerini ve mezarlıkları gezip ahkam keseceksin.

Önce git hayranı olduğun taraftaki Türk cami ve mezarlarını temizle veya yerine koy, sonra gelirsin bizim tarafa!Ata ATUN

ata.atun@atun.com

http://www.twitter.com/ataatun

http://www.ataatun.com

18 Nisan 2012

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 21
Dün Tekil 1155
Bugün Tekil 86
Toplam Tekil 2487085
IP 18.234.88.196


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:17 Ramazan 1440
Mayıs 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu