Atalarımızın Türkiye’deki İlk Durağı (2) - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Atalarımızın Türkiye’deki İlk Durağı (2) - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 01.02.2012 > Kaç kez okundu? 2780

Paylaş


Yeniköy’ün sadece adı “köy” olarak kalmış. Kendisi bir Belediye, hem de kocaman bir belediye.

Gidiş ve geliş yolları çift şeritli olan ana caddesi, parkları, heykelleri ve gerekli tüm devlet binaları ile pırıl pırıl bir belde. Binalar ortalama 5 kat yükseklikte. Araya araya zorla bir tek ev bulabildim 1934-35-36 yıllarında inşa edilip Kıbrıslı göçmenlere verilmiş olan.

Diğerleri zaman içinde yıkılmış ve yerlerini apartmanlar, işyerleri, dükkanlar, mağazalar almış.

Antalya Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanı, sevgili dostum Hüseyin Laptalı, nam-ı diğer “Erenköy Sürüngeni” Antalya’da 5 bin Kıbrıslı Türkün yaşadığını söyledi bana.

Hüseyin ağabey bir Erenköy Mücahidi. Erenköy mücadelesi ve savaşı ile ilgili kitapları var. Tabut tahtalarını söktükten sonra mevzisinde bir oyuk kazıp içine tahtaları dizip üzerinde yattığı için kendisini “Erenköy Sürüngeni” olarak tanımlayan Hüseyin ağabey bundan gurur duyuyor.

Gurur duymakta da haklı. Kim olsa gurur duyardı Kıbrıs Türkünün varoluş mücadelesinde bir dönüm noktasını oluşturan, makus talihimizi kıran böylesi gurur verici bir mücadelede/savaşta yer aldığı için.

Erenköy mücahitlerine ne kadar teşekkür etsek az. Türkiye’nin 1960 anlaşmalarında var olan etkin garantisi ilk defa fiili garantiye Erenköy’de dönüştü ve sonra da hiç eksilmeden devam etti.

Antalya’daki Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Hüseyin ağabeyin ve yanındaki ekibin sayesinde müthiş etkin çalışıyor. Bence bu dernek, turizm ve tanıtma faaliyetleri için de görevlendirilse çok güzel sonuçlar alınabilir. Çünkü hem orada ikamet etmelerinden dolayı yöreyi tanıyorlar, hem de kim kimdir çok iyi biliyorlar.

Antalya Kıbrıs Türk Kültür Derneği 27 Ocak gecesi, Antalya Uygulama Otelinde KKTC’nin Bağımsızlık Günü etkinliklerinin devamı olarak bir toplantı düzenledi. Bu toplantıya ben de katıldım. Salon hıncahınç doluydu ve katılımcılar her zamanki gibi “Kıbrıs Sevdalıları” ilan edildi.

Salonda Kıbrıslılarımızla birlikte, Kıbrıs’ta görev yapmış ve şimdi emekli olmuş memurlar, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları da vardı. Hasret giderdim hepsiyle, ortak arkadaşlarımızı konuştuk, hatıraları yad ettik.

Toplantının başlangıcında 27-28 Ocak 1958 şehitlerimizi ve Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş’ı anma töreni yapıldı, tüm şehitlerimize ve Denktaş’ımıza Tanrıdan rahmet dilendi. Hüseyin ağabey çok güzel bir konuşma yaptı. Milli mücadele tarihimizi özetledi konuşmasında. Sonra da ben hitap ettim “Kıbrıs Sevdalıları”na.

Kıbrıs’tan Antalya’ya göç eden Kıbrıslı Türklerin arasında kıymetli, saygın ve başarılar kazanmış insanlar olduğunu gördüm ve onlarla tek tek tanıştım. Gurur duydum insanlarımızla.

“Eski Dostlar”, “İbibikler Öter Ötmez Ordayım” gibi artık klasik olmuş Türk Sanat Müziği eserlerinin bestecisi ve güftecisi Gültekin Çeki, Limasol doğumlu bir Kıbrıslı Türk.

Damadı ise Antalya Büyükşehir Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen.

Antalya Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin girişimleri ve masrafların bir kısmına ortak olmasıyla Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, şehrin en merkezi yerine bir “Kıbrıs Türk Şehitleri Parkı” yapmış. Yemyeşil ve son derece bakımlı bir park. Giriş yerinde ve caddenin neredeyse üzerinde “Kıbrıs Türk Şehitleri Abidesi” dikilmiş. Abide yaklaşık 12 metre yükseklikte, kare kesitli ve kaidesinden tepe kısmına doğru gittikçe daralan bir formda.

Bu parkta hayatımın sürprizini ve şokunu yaşadım desem yalan olmaz.

Şehitler Abidesinin 50 metre arkasında Lefkoşa’nın neredeyse 445 yıllık simgesi “Girne Kapısı” duruyordu. Gözlerime inanamadım.

Yarı boyut ve yapıda. Her şeyiyle tıpa tıp aynısı. Tuğrasına kadar tüm detayları da tamam ve eksiksiz bir vaziyette.

(Youtube’da videosu var. http://www.youtube.com/watch?v=VbQCns38zHg)

“Erenköy Sürüngeni” Hüseyin ağabey, meğer hiç üşenmemiş almış eline metreyi, Lefkoşa’ya gitmiş, “Girne Kapısı”nı ölçmüş, biçmiş, kağıda dökmüş, resimlerini çekmiş. Sonrada Belediye Başkanı ile “Şehitler parkı” içine aynısını inşa etmişler.

Bu sevgiye, bu bağa hayran kalmamak elde değil.Prof. Dr. Ata ATUN

ata.atun@atun.com

http://www.ataatun.com

http://twitter.com@ataatun

1 Şubat 2012Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 25
Dün Tekil 1167
Bugün Tekil 674
Toplam Tekil 2598491
IP 18.232.171.18


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:19 Zi'l-Hicce 1440
Ağustos 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu