HAYALLER VE GERÇEKLEŞENLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

HAYALLER VE GERÇEKLEŞENLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
Tarih: 29.12.2011 > Kaç kez okundu? 2577

Paylaş


İnsanoğlunun geleceğe ait her şeyi bilmesi şart mıdır? Sanki bir kısmını bilmese ve tahmine yeltenmese olmaz mı? Olur-olmaz tahminde bulunanların ve işgüzarların, çok-bilmişlerin içine düştükleri tablo işte aşağıda… İbret alınır mı dersiniz?* Hz. İsa tarafından ‘yeryüzünün ebedi olarak cennet kılınacağına inanan’ ve uluslararası misyonerlik faaliyetleri ile ünlü olup pek çok ülkede faaliyet gösteren Yehova’nın Şahitleri mezhebi 1914 senesinde ‘dünyanın yok olacağı’ kehanetini ileri sürmüştü...

Yorum: O tarihte kıyamet kopmadığına göre, acaba sürçü lisan mı ettiler? Kastedilen tarih 2014 olmasın? Eğer öyleyse herkes hazırlansın, vakit yaklaşıyor!..* Albert Einstein, 1932 yılına şöyle demişti:

— Nükleer Enerji’nin bir gün elde edilebileceğine dair en ufak bir gösterge bile bulunmuyor. Bu, atomu istediğimiz gibi parçalayabileceğimiz anlamına gelirdi.

Yorum: Öyle mi oldu? Günümüzün ülkelerarası çatışma alanlarından biri Nükleer Enerji’ye sahip olmak ya da olmamak değil midir?* ABD Patent Dairesi Başkanı Charles H. Duell, 1899 yılında şöyle demişti:

— Artık yeni hiçbir şey yok. İcat edilebilecek her şey icat edildi

Yorum: Öyle mi oldu? Ya her gün yapılan yeni icatlara ne demeli?* Yazar H. G. Wells 1901 yılında şöyle bir kehanette bulunmuştu:

— Denizaltıların savaşta ne işe yarayabileceğini anlayamadım. En fazlasından mürettebatın boğularak ölmesine sebep olabilir.

Yorum: Öyle mi oldu? Günümüzün en sinsi silahı değil mi denizaltılar?* I. Dünya Savaşı'nda Başkomutan, Maresal Ferdinand Foch, 1911 yılında şu sözü söylemişti:

— Uçaklar hoş oyuncaklar… Ama askeri bir değerleri yok.

Yorum: Öyle mi oldu? Uçakların askeri hiçbir değeri yok mu? Amerika canisi vurduğu yerleri ne ile vuruyor? Kıtalararası yolculuklar ne ile yapılıyor?* Dünyaca ünlü Twenty Century Fox'un başkanı Daryik F. Zanuck, 1944 yılında şu kehanette (!) bulunmuştu:

— Televizyon en geç altı ay içinde piyasadan silinecektir. İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemez.

Yorum: Öyle mi oldu? Televizyonlar ortadan kalktı mı? Yoksa herkesin cebine girecek hale mi geldi?* Zamanın meşhur Cerrahı Dr. Ian G. McDonald, 1963 yılında şu ifadeyi kullanmıştı:

— İnsanların büyük çoğunluğu için tütün tüketimi gayet sıhhi bir şeydir.

Yorum: Öyle mi? Ya her gün yapılan bilimsel açıklamalar ne olacak? Tüm araştırmalar tütün ve mamullerinin kanser ve daha pek çok hastalığın temel sebebi olarak göstermesi nasıl izah edilecek?* Ünlü DE Corp.'un Başkanı Kenneth Olsen, 1977 yılında, bilgisayarlarla ilgili olarak şu kehanette bulunmuştu:

— İnsanların evlerinde bilgisayar bulundurmaları için herhangi bir neden göremiyorum.

Yorum: Öyle mi oldu? İmkânı olup da evinde bilgisayar olmayan kaldı mı? Ya her gün yapılan yeni icatlara ne demeli?* IBM Genel Müdürü Thomas J. Watson, 1943 yılında şu kehanette bulunuyordu:

— Sanırım dünya pazarı için 5 bilgisayar yeterli olacak.

Yorum: Öyle mi oldu? İmkânı olup da evinde bilgisayar olmayan var mı? Piyasadaki 250 ve 500 GB veya 1 TB’lık flaş bellekler niye var?* Hani, şu sürmesi 1000 yıl olarak tasarlanan, ancak 15 yıl bile süremeyen meşum, Ceburrut Rejim’in 28 Februar süreci günlerinde, Sâkârâ isimli bir diyârda, oranın Dâr’ül Ulûm Reisi ve Despoto Şefi ile Kıdemli Kurmay Yardımcısı, ‘eşi kamuda çalışan’ tüm mensuplarını bir araya toplamış, küçük dağları yaratan (!) tanrıcıklar gibi sahnede yerlerini almışlar ve çalışan eşlerin istifalarını istemişlerdi. Hatta yanlışlıkla eşi çalışmayanları bile ‘eşi çalıştığını’ sanarak, tehdit etmişlerdi. O toplantıda, artık ‘düzenin değiştiğini’ ve kendilerinin, yani Ceberut Rejim’in, borularının öteceğini söylemişler, verilen emirlere kesin olarak uymayanlar için gereğinin şiddetle yapılacağı ifade etmişlerdi…

Yorum: Sonra ne oldu? Artık o emir veren despoto şefleri, yardımcıları, yardakçıları, goygoycuları ve tüm ekibi, kuyruklarını iki bacakları arasına alıp sessizliğe gömülmediler mi? Şimdiki değerlerinin ölü fare değeri ya da sudan çıkmış balık hükmünde olduklarını acaba idrak ettiler mi?* AK Parti iktidara geldiğinde ve Abdullah Gül, Türkiye Cumhurbaşkanı seçildiğinde, belli kesimler avazları çıktığı kadar bağırıyorlardı:

— Zinde güçler hadi göreve! Rejim gidiyor, lâiklik elden gidiyor, ülke şeriata kayıyor, kara çarşaf hâkimiyeti bizi esir alacak, içki ve kumar yasaklanacak vs, vs, dediler. Dediler, dediler… Dediler de dediler…

Yorum: Sonra ne oldu peki? Kaç yıldır Cumhurbaşkanı orda ve lâiklik de bir yere gitmiyor. Aslında yıllar yılı lâikliği kullanan güçlerin gücü gidiyor. Eee, bağıracaklar tabi… Ama millet, artık yemiyor bunları… Yok, ülke bölünecek yok lâiklik elden gidecek, yok rejim değişecek; lâf, lâf, lâf... Korkmaya gerek yok… Lâikliği kovsanız da gitmez… Bu gün fikir olarak laikliğe karşı olanların bile laikliğin gitmesine büyük çoğunlukla rıza göstereceklerini sanmıyorum. Hayat devam ediyor…Yani diyorum ki: Ne Demişlerdi, Ne Oldu?Peki, şimdi ne olacak?

Daha neler söylenecek ve daha neler olacak?

Bekleyelim… Arayan bulur…

Mevlâ da, belâ da, ikbâl de zül de

Ancak aranarak bulunur!Söylenecek son söz:

Allah, herkese büyük lokma nasip etsin,

Ama

Büyük lâf söyletmesin…Yorumlar


Aktif Ziyaretçi 28
Dün Tekil 1193
Bugün Tekil 1200
Toplam Tekil 2456291
IP 54.82.119.116


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

18 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu