Ah sendikacılığım, vah sendikacılığım! - Ramazan DURMUŞ - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Ah sendikacılığım, vah sendikacılığım! - Ramazan DURMUŞ
Tarih: 03.12.2011 > Kaç kez okundu? 2445

Paylaş


Bu Pazar gününde bir sendika liderinin gözüyle bize yakışmayan Türk sendikacılığının durumunu gözler önüne sereceğim!

Kamuoyunun AKP iktidarının yandaşları arasında gösterdiği bir konfederasyonun, Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan Bey, sendikacılıktaki durumumuz ile ilgili çok net konuşuyor:

“- Bize yakışmıyor!”

Sayın Genel Başkanın ifadesiyle gerçekten Türkiye’de çalışma hayatı kapkaranlık! Ülke çapında 11 milyon sigortalı çalışan var ama bunların içinde sadece 800 bini sendikalı! Bunların da sadece 500 bininin toplu sözleşme hakkı var. Geri kalan 300 bin kişi sendikasız kölelerden farksız!

Hemen ifade edelim ki, galiba bu toplu sözleşme hakkı olanların çoğunluğunu da devlet işçileri ile belediye işçileri oluşturuyor.

Son dönemlerde giderek devlette de tırmanan taşeronlaşma özel sektörün de gözağrısı! Bilindiği gibi devlet kuruluşlarında taşeronlaşma yüzünden insanlar açlık sınırının altındaki ücretlerle çalıştırılıyor.

Başta sağlık olmak üzere birçok kamu kurumunda iş güvencesi, taşeronun iki dudağının arasında!

“- Kovdum” dedi mi artık açsın; öyleyse açlıktan ölmemek için çalışacaksın; sendika da neymiş efendim!

Mahmut Arslan Bey’in yukarıdaki sözleri bile Türk sendikacılığının ahlar, vahlar içinde yüzdüğünün açık göstergesi...

Yani; ah sendikacılığım, vah sendikacılığım!

Malumunuz olduğu üzere, kamudaki memur sendikacığında yandaşların zaferi sürüp gidiyor! Diğer kamu sendikaları ise üyelerinin baskıyla sendika değiştirmesinin kızgınlığında...

İş hayatımızdaki Türk-İş ve DİSK’in yanı sıra işçiler üzerinde söz sahibi Hak-İş var.

İşte Hak-İş’in Başkanı bence çok anlamlı şu ifadeleriyle dikkat çekiyor:

''...İşverenlerimize de seslenmek istiyorum; sendikasız, kayıt dışı, asgari ücretle çalıştırarak kazandığınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Bence testere gibi olmalıyız. Herkes kazanmalı. Nalıncı keseri gibi sadece kendine yontan, sadece kendi geleceğini ve çıkarlarını düşünen, çalıştırdığı emekçiyi ihmal eden, onu üretimin bir aracı olarak görmeyen anlayış, bilin ki kaybedecektir. Modern dünyada bunun karşılığı yoktur.”

11 milyon sigortalı çalışanın olduğu Türkiye’de sadece 800 bin işçinin sendikalı olduğu gerçeği bile Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesinin çok gerisinde olduğunun açık göstergesi değil midir?

Sayın Başkan’ın umutları da var! Bu konuda da şöyle diyor:

“...Sendikal hakları güvence altına alınmış yeni bir sendikal yapıyı birlikte inşa edeceğiz. Bu konuda büyük bir uzlaşma yakaladık ama adı işçi veya işveren kuruluşu olan bazı kesimler, 30 yıldır olduğu gibi ısrarla bu yasanın çıkmaması için ayak sürüyorlar. Bazıları lobi yapıyor.

Masanın önünde başka, arkasında başka konuşuyorlar. Bazen el sıkışıyoruz, besmeleyi çekip yürüyoruz, arkasından bakıyoruz ki, vazgeçilmiş. Bu zikzaklar 30 yıldır var.”

Bir başka ilginç gerçek de şudur ki;ülkemizde 28 iş kolunun 20'sinde tek sendika var! Mahmut Arslan Bey, bunun adını da açık yüreklilikle koyuyor ve ben de bu görüşüne katılıyorum:

“...O sendika tek sendika olmaktan öte, krallık oluşturmuştur. İş kolunda tek sendikayla sendikacılık yapılmıyor.”

İşte AKP ile muasır medeniyeti yakalayan Türkiye’nin sendikacılıktaki hali. Ne dersiniz Mardin Valisi haklı mı?

Bir hatıra ile yazımızı noktalayalım! Eskiden Türk basınında 8-9 gazetede toplu sözleşme olurdu; şimdi sendikalı çalışan kalmadı!

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 24
Dün Tekil 1149
Bugün Tekil 582
Toplam Tekil 2563647
IP 107.23.37.199


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:17 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 7.867 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu