Türk Denizciliği Nereye Koşuyor - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Türk Denizciliği Nereye Koşuyor - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 17.11.2011 > Kaç kez okundu? 2699

Paylaş


Geçen hafta sonu İstanbul’da 2005 yılında başlatılan ve geçen yıllar içinde “Denizciliğin Oskarı” olarak nitelendirilen Uluslararası Altın Çıpa Denizcilik Başarı Ödülleri törenine katıldım.

Uzun yıllar deniz taşımacılığı ile uğraşan bir denizci olarak katıldığım bu törende hem dünyanın hem de Türkiye’nin ileri gelen denizcileri ile tanışma olanağı buldum.

2004 yılında Annan Planı görüşmelerinde Denizcilik ve Deniz Taşımacılığı Komisyonunda KKTC heyeti Başkanı olduğum yılda tanıştığım Birleşmiş Milletler Denizcilik Örgütü Genel Sekreteri Efthimios Mitropoulos ve denizciliğin diğer uluslararası bilinilirliğe sahip ünlü kişileri ile tekrar görüşme ve konuşma fırsatını yakaladım.

Törenin benim için en güzel ve en keyifli tarafı uzun yıllar önce İzmir’e yerleşmiş Kıbrıslı bir Türk olan Muhsin Emirsoy Kaptanımızın eşi Dilek hanımla birlikte 25 yıl önce hayata geçirdikleri Konvoy Denizcilik Ltd. şirketinin 2011 Altın Çıpa ödülüne layık görülmesiydi.

Bizdeki tabirle dört köşe oldum Kıbrıslı bir Türk’ün böylesi bir başarıya ulaşmasından.

Gurur duydum…

Sonra da bütün gece bunun keyfini yaşadım.

Şirketin yönetim kadrosundaki yöneticiler ortalama son 12 veya 13 senedir şirkette çalışmakta olan kişiler. Yöneticilerle birlikte personelde de müthiş bir aile kavramı var. Her personel kendini şirketin değil, Konvoy Denizcilik ailesinin bir ferdi olarak görüyor. Bu aidiyet beraberinde başarıyı getirmiş.

Sanırım tüm işletmecilerin ve yöneticilerin örnek alması gereken bir uygulama, insan çalıştırma ve şirket yönetme yöntemi.

Törene iyi ki katılmışım.

Bu güzel gecede Türkiye’nin denizcilik sektörünü gördüm ve denizciliği yöneten siyasileri yakından tanıma fırsatım oldu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın Kasım 2002 tarihinden beri aralıksız olarak başında bulunduğu Bakanlığın, Denizcilik sektörünü nereden alıp nereye taşıdığını rakamsal olarak gördüm. Bakan Binali Yıldırım’ın İsveç’te Deniz Ulaştırması üzerinde Master yaptığını da bu törende öğrendim.

Türk bayrağı taşıyan gemilerin 5 yıl gibi kısa bir zaman dilimi içinde dünya denizciliğinin “Süper Ligi” olan tanımlanan “Beyaz Liste”ye girmesinde bu eğitimin ve vizyonun direkt etkisi olduğu kesin. Belli ki Sayın Bakan, yıllar içinde denizcilik sektörünün önünü açmış.

Tören gecesi edindiğim bilgiler de inanılmazdı.

Kulaklarımla duyduklarıma ve gözlerimle de dijital sunularda gördüklerine inanamadım.

Türkiye Cumhuriyetinin Denizcilik sektörünün bu denli büyük ve gelişmiş olduğunu ilk defa gerçek rakamlarla bu törende öğrenebildim.

Beni şirketlerin büyüklükleri de çok etkiledi.

KKTC’nin bütçesinden daha büyük bütçe ve harcamalara sahip Türk denizcilik şirketleri var.

Sadece mevcut bir limanı alıp adam etmek için 500 milyon Dolar harcayan, Akdeniz’in önemli konteyner dağıtım merkezlerinden birisi olan Malta limanına ortak girmek için 200 milyon Euro’luk hisse alan Türk şirketleri var.

Bırakın tüm Türk Denizcilik şirketlerinin sahibi oldukları gemilerin toplam Gros Tonajını, sadece Muhsin Kaptanımızın sahibi olduğu şirketin gemilerinin Gros Tonaj toplamı, KKTC Gemi Siciline kayıtlı gemilerin tümünden daha fazla. Hem de çok çok çok daha fazla.

Kaptan, Çarkçı ve Güverte Personeli yetiştirmek için açılan Denizcilik Fakültesine 1 milyon TL bağış yapan kişiler ve şirketler var.

Dökme yük tahliyesinde kullanılan kepçe imalatını yapan Türk şirketi dünya ikincisi konumunda. Dünya birincisine de kepçe satıyor üstelik.

Hangi şirketin hangi başarısını yazacağımı gerçekten bilemiyorum.

Türk Denizcilik sektörü, gemi inşasından, gemi işletmeciliğine, kuru yük taşımacılığından kimyasal yük taşımacılığına, liman yapımından liman işletmeciliğine kadar tüm sektörlerde akıl almaz bir gelişme ve büyüme içinde.

Türk Denizcilik sektörünün büyüklüğünün boyutları, benim düşünce sınırlarımın çok ötesine geçmiş bile.

Türkiye Bölge Lideri mi diye sorarsanız;

Tek kelimeyle “Evet”

Prof. Dr. Ata ATUN

ata.atun@atun.com

http://www.ataatun.com

18 Kasım 2011Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 25
Dün Tekil 1401
Bugün Tekil 571
Toplam Tekil 2603217
IP 3.226.251.81


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:23 Zi'l-Hicce 1440
Ağustos 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Asil yetimler anadan babadan değil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır. (HZ. ALİ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.106 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu