Hristofyas Çözümden Kaçıyor - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Hristofyas Çözümden Kaçıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 08.11.2011 > Kaç kez okundu? 2553

Paylaş


Görüşmeler sona doğru yaklaştıkça ve de Kıbrıs Türk tarafı ile Türkiye’nin de her politik platformda “Müzakereler sonsuza kadar devam edemez” uyarıları dikkat çekip taraftar buldukça, Rum tarafı olumsuzluğunu ve isteksizliğini belirgin bir şekilde ortaya koymaya başladı.

Rum liderliği, New York zirvesiyle birlikte müzakerelerde belirleyici bir sürece girilen bu günlerde, müzakereleri biran evvel sonuçlandırmak doğrultusunda gayret göstereceğine, tam tersine olumsuz ve gerçekleri çarpıtan açıklamalar yapmayı tercih etti.

Korkunun ecele faydası olmadığı gibi Hristofyas’ın müzakereleri uzatmak için olumsuz davranışlar içine girmesi de sonucu pek değiştirmeyecek.

Ecel kapıya dayandı.

Hristofyas Bundan kurtulmak için bir mucize bekliyor.

Öyle bir olay olsun ki müzakereler kendisi suçlanmadan kopsun düşüncesinde Rum lider.

Bu nedenle de müzakerelerin havasını elden geldiğince bozmaya çalışıyor.

Ama düşündüğü, arzuladığı pek olmayacak görünüşe göre.

“Türkler Çözüme İsteksiz” suçlamasıyla topu Türklere atıp gidişatı kötülemeye, müzakereleri de çıkmaza sokmaya çalışsa da istediği sonucu alamayacak.

Kendisinden ve baryalarından (dostlarından) başka inanan yok bu sözlere.

Bir taraftan kendisi, diğer taraftan da sözcüsü Stefanu aynı havayı çalıp, aynı türküyü söylüyorlar ama artık pek dinleyici bulamıyorlar.

Ne de olsa son 43 yıldır Rumların söylemiş oldukları yalanlar, yapmış oldukları takiyyeler var akıllarda.

Her başları sıkıştığında “Türkleri suçlayıp masadan kalkmalarından” bıktı artık tüm ilgili taraflar.

Bu defa bu taktiğin sökmediği gün gibi aşikar. Türkleri suçlayıp masadan kalkamayacaklar.

İllaki masaya oturmak ve sonuna kadar müzakereleri sürdürmek zorunda olduklarının farkında Rumlar.

Bu nedenle de bahanenin biri bin para. Her dala asılıyor Hristofyas.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un New York’ta gerçekleştirilen dördüncü Üçlü Liderler Zirvesi sonrası yapmış olduğu açıklamanın tamamen tersini bile söylemeyi denedi Hristofyas ayağının tozuyla New York’tan dönünce.

New York’ta dile getirmeye cesaret edemediklerini Kıbrıs’ta söyleyebildi Hristofyas aynen “her horoz kendi çöplüğünde öter” deyimini teyit edercesine.

Kıbrıs sorununun çözüm parametrelerini bile net bir şekilde çarpıtmayı göze aldı bu uğurda.

Gerçekte müzakere sürecinin başından bu yana Rum tarafının bu parametreleri yok sayan tutumunun müzakere sürecinin önünü tıkadığını, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la birlikte Mısır’daki sağır sultan bile duymuş ve biliyor artık.

Hristofyas’ın New York zirvesine ilişkin olumsuz bir tablo çizmesi Rum tarafının aslında bu süreçte içine düştüğü sıkıntıyı ve aczi göstermekte.

Ne politik geleceği kaldı, ne de saygınlığı.

Bunun üstüne bir de batı dünyasının uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından Kıbrıs Rum tarafının kredi notunun iki puan birden kırılması eklenince Hristofyas’ın ipi de çekilmiş oldu.

Rum Muhalefeti ve Ulusal Konsey açıkça kendisini çarmıha germeye hazırlanıyor.

Eroğlu 2010 Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığında Hristofyas ellerini ovuşturmuş, “Eroğlu anlaşma istemeyen birisidir, bu iş burada bitti. Eroğlu birkaç toplantı sonra masadan kalkar, bizde bu baskılardan kurtuluruz” demişti ama o günden beridir de Cumhurbaşkanı Eroğlu ve müzakere ekibinin karşısında elle tutulur bir başarı elde edemedi bir türlü ve düşündüklerinin tam tersine de Eroğlu’nu küçümsemesinin cezasını da fena halde çekmeye başladı.

Kıbrıs Türk tarafı 2012 yılının Ocak ayında yapılacak olan beşinci Üçlü Liderler Zirvesi’ne Kıbrıs sorununa çözüm getirmek doğrultusunda gerekli ilerlemenin sağlanması için her tür girişim ve önerinin çalışmasını yaparken, Rum tarafının hem içte hem de dışta yaşanan politik ve ekonomik sıkıntılardan dolayı süreci belirsiz bir tarihe ertelemek için elinden geleni yapacağı da artık kesin gibi.Prof. Dr. Ata ATUN

Ata.atun@atun.com

http://www.ataatun.com

9 Kasım 2011Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 25
Dün Tekil 1071
Bugün Tekil 1055
Toplam Tekil 2524956
IP 3.85.10.62


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:15 Sevval 1440
Haziran 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.775 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu