Rumlardaki Türk Alerjisi - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Rumlardaki Türk Alerjisi - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 19.10.2011 > Kaç kez okundu? 2571

Paylaş


Asırlardır Kıbrıs adasında Rumlarla yan yana yaşamaktayız.

Ama anlaşılıyor ki Rumlar, bir türlü Türk adadaşlarının, “kendileri ile eşit haklara sahip Kıbrıslılar” olduklarını hala daha kabul edememiş.

Adada Barış istiyoruz diye şov yapan bu millet, Kıbrıslı Türklere karşı da her ortamda kin kusuyorlar.

Kendileri Kıbrıslı Türklere, insanlık dışı izolasyonların uygulanması ve Kıbrıslı Türkler pes edene kadar sürdürülmesi için her yolu denerken, Türkiye’nin Rum bandıralı uçak ve gemilere limanlarını kapatması kabahat. Kendi yaptıklarını görmeyen Rum milleti sütten çıkma ak kaşıkmışcasına “Türkiye’nin uyguladığı İzolasyondan büyük zararlar ediyoruz” iddiası ile yaygarayı koparıp, her yere başvuruyorlar.

Rum Dışişleri Bakanı Bayan Erato Kozaku Markulli’nin Kıbrıslı Türklerin aleyhine hiç durmadan yaptığı girişimler ve ettiği şikayetler artık Müzakereleri de zehirlemeye başladı.

Belli ki Rumların Kıbrıslı Türklerle Kıbrıs adasında ortak bir yaşam sürdürmeye pek bir niyetleri yok. Gerçi bu biliniyordu ama artık ete kemiğe büründü, elle tutulur, gözle görünür oldu.

Dün “Ezeli Türk Düşmanı” Kara Cira lakaplı Dışişleri bakanı Markulli, Koca Pirî Reis ve Norveç’e ait Bergen Surveyor isimli araştırma gemilerinin Doğu Akdeniz’deki hareketliliğinden dolayı BM nezdinde girişimlerde bulundu.

Ama haklı, ama haksız.

Şikayet olsun, başvuru olsun, etrafa Türk düşmanlığı saçılsın da, ne isterse olsun mantığı ile davranıyor Kara Cira.

Şimdi de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yasalarına göre, KKTC sınırları içinde suç işleyen eski bir Rum Bakanın serbest bırakılması için DİSİ’li Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Eleni Theoharus başvuru yaptı.

Avrupa Parlamentosunda Milletvekili olan Eleni Theoharus, Rumların eski ekonomi bakanı Mihalis Sarris’in, KKTC’de, “yasadışı bir şekilde tutuklandığını” ileri sürerek Avrupa Komisyonu’ndan konuya müdahale etmesini talep etti.

Bununla da kalmayan bu sözde ve bizleri temsil etmeyen Milletvekili, “Kıbrıslı Türk makamlarının Türkiye’nin boyunduruğu altında olduğu” ve bu nedenle de Komisyonun Türkiye’ye baskı yapmasını talep etti.

Hiç utanma ve sıkılma yok bu insanlarda…

Hala adanın tümünün kendi yönetimleri altında olduğunu zannediyorlar.

Kıbrıslı Türkler Rum tarafına geçtikleri vakit, otomobillerinin lastikleri kesildiğinde, arabalarına kasten zarar verildiğinde ve kendilerine durup dururken küfredilip darp edildiklerinde ve bıçaklandıklarında ortada hiçbir suç ve suçlu yok.

Kıbrıslı Rumlara göre, Kıbrıslı Türklere karşı bu tür davranışlar Kıbrıslı Rumların en doğal hakları.

Kıbrıslı Türklere söverler de, döverler de, bıçaklarlar da, arabalarına taşla ezip camlarını kırarlar da.

Anlaşılıyor ki Rum tarafında geçerli olan AB ve mevcut Rum hükümetinin yasalarına göre bu tür eylemler suç olarak belirtilmesine rağmen, Kıbrıslı Türkleri karşı işlendiğinde suç olmaktan çıkmakta veya da Rum yöneticiler tarafından kasten çıkarılmakta.

Bu nedenle de bu tür olaylarda Rum polisi aniden yetersiz kalmakta ve suçlular yer yarılıp içine girdiğinden dolayı da bir türlü bulunamamakta.

Ben kapıların açıldığı 24 Nisan 2003 tarihinden beri, Rum tarafında Kıbrıslı Türklere karşı suç işlemiş bir Rum’un tutuklandığını ve de bu davranışından dolayı ceza almış olduğunu ne gördüm, ne duydum ne de Rum tarafında yayınlanan gazetelerde okudum.

Kıbrıslı Rumlar, adanın Kuzeyinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diye devletin olduğunu, bu devletin yasaları bulunduğunu ve bu yasalara karşı davranışlar içine girildiğinde de suçluların tutuklanıp, yargılanacaklarını ve KKTC yasalarına göre de cezalandırılacaklarını beğenseler de, beğenmeseler de kabul etmek zorundalar. Bundan kaçışları yok ve hiçbir zaman da olmayacak.

Prof. Dr. Ata ATUN

ata.atun@atun.com

http://www.ataatun.com

19 Ekim 2011

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 15
Dün Tekil 1315
Bugün Tekil 736
Toplam Tekil 2535666
IP 35.175.179.52


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:24 Sevval 1440
Haziran 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Hepiniz birer Türk Bayrağısınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.106 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu