Müzakereler 2013’e Kaldı - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Müzakereler 2013’e Kaldı - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 17.10.2011 > Kaç kez okundu? 2567

Paylaş


15 Eylül 2010 tarihli, yani bundan 13 ay önce yayınlanan yazımda müzakerelerin gidişatını ve bu gidişat içinde de Rumların, daha doğrusu Rum lider Hristofyas’ın müzakere stratejisini değerlendirmişim ve yazımı “….. geriye tek bir seçenek kalıyor Hristofyas için. Şöyle veya böyle, 17 Şubat 2013’e kadar müzakereleri çıkmaza sokmadan, zoraki olarak sürdürmek ve sonra da aday olmamak.” şeklinde bir öngörüyle sonlandırmışım.

Öngörüm doğru mu doğru çıktı.

Daha o günlerde, ne ekonomik kriz vardı, ne de deniz üssünde patlama olmuştu.

Ne Halk Hristofyas’a karşı ayaklanmıştı ne de Hristofyas da bu denli popülaritesini kaybetmişti.

Belli ki gözüken köy kılavuz istememiş.

Rum halkını ve siyasileri çok iyi tanımam ve düşünce tarzlarını iyi bilmem, doğru sonuca götürmüş beni.

O yazıdan bir hafta sonra, 22 Eylül 2010’da yayınlanan “Çözüme Hazır Olmayan Kim” başlıklı yazımda da, Hristofyas’ın New York havaalanında basına söylediklerini değerlendirip bu yazımın da son paragrafını “….. bu müzakereleri, sudan sebeplerle 17 Şubat 2013’e kadar sürdürecek, sonra da aday olmayacak” cümlesi ile sonlandırmışım.

Aslında bu öngörümü ilk kez 2009 yılında dile getirmişim, biraz da üstü kapaklı olarak. Sonra da emin olunca yukarıda bahsettiğim yazımda açık ve net olarak yazmışım.

Dün Rum tarafında yayınlanan Politis gazetesi açık ve net olarak müzakerelerin 2013’e kadar süreceğini yazdı.

Tarih koymadı ama bu tarihin adını ben koyabilirim.

Müzakereler 17 Şubat 2013’de yapılacak Rum Cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki hafta kalana kadar devam edecek ve sonra da yeni seçilecek olan Rum Lider masaya oturacak.

Sonrası da Rumlar için “-Kutsal Ruh, Baba ve Oğul- Kerim” yani “Allah Kerim”.

Gerçekte Politis Gazetesi, her ne kadar AKEL’in sesi değilim diyorsa da, Hristofyas’ın ağzından konuşuyor ve bununla ilgili ilk sinyallerini veriyor.

Zaten daha başından Hristofyas’ın müzakereleri 2011 yılı sonuna kadar bitirmek istemediği belliydi. Niyeti 1 Temmuz 2012’ye kadar müzakereleri sudan gerekçelerle uzatmak, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu suçlayarak sorun yaratmak, Kıbrıs Rum tarafı AB dönem Başkanı olunca da, Başkanlığın gücünü kullanarak gerek Türkiye, gerekse de Kıbrıslı Türkler üzerinde yoğun baskılar yaratarak müzakereleri lehine çevirmek ve istediği sonuca ulaşmaktı.

Ama ne belirlediği strateji doğru çıktı ne de yaptığı plan uygulanabilir oldu.

Rum tarafında yaşanan Ekonomik sıkıntı, Florakis deniz üssündeki patlamayla birleşince, Rum lider Hristofyas istenmeyen Başkan oldu.

Dün Rum tarafında “Symmetron Market Research” isimli şirketin Yunanistan’da günlük ve Kıbrıs Rum tarafında da haftalık yayınlanan “Kathimerini” gazetesi için yapmış olduğu ankette, herhangi bir seçenek sunulmadan “Bir sonraki Başkan’ın hangi siyasi olmasını isterdiniz?” sorusuna, ankete katılan Rumların yüzde 34’ünün “hiç kimse” yanıtını vermesi ve sadece yüzde 12’sinin Hristofyas’ı tekrar seçeceğini beyan etmesi, müzakerelerin sonuca doğru gittiğinin iddia edildiği bu dönemde, Hristofyas’ın politik konumunun ve güvenilirliğinin ne kadar vahim bir durumda olduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Müzakerelerin bu koşullarda gidebileceği hiçbir yer yoktur.

Rum tarafındaki gazeteler müzakerelerin 2013’de de devam edeceğinden bahsediyorsa, önümüzde oyalama taktikleri ile geçecek uzunca bir dönem bizi bekliyor demektir.

Türkiye Cumhuriyeti ağırlığını koymalı ve 2011 sonuna kadar Müzakerelerden hiçbir sonuç alınamazsa, “Müzakereler Ebediyete Kadar Devam Edemez” savını taraflara bildirerek, Birleşik Krallık (İngiltere)'nin eski Dışişleri Bakanı, Jack Straw’ın ''Kıbrıs sorununda herhangi bir ilerlemenin yokluğunda, uluslararası toplum adada bölünmeye destek vermeli” önerisine benzer alternatif bir çözüm yolu ortaya koymalıdır.Prof. Dr. Ata ATUN

http://www.ataatun.com

17 Ekim 2011

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 38
Dün Tekil 1337
Bugün Tekil 1021
Toplam Tekil 2495232
IP 54.226.4.91


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:22 Ramazan 1440
Mayıs 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Hepiniz birer Türk Bayrağısınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu