Osmanlı’nın 710. Kuruluş Yıldönümü - Abdullah Karahisarlı - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Osmanlı’nın 710. Kuruluş Yıldönümü - Abdullah Karahisarlı
Tarih: 30.01.2009 > Kaç kez okundu? 3342

Paylaş


Bugün, Osmanlı İmparatorluğu’nun 710. kuruluş yıldönümü. Osmanlı İmparatorluğu 1299 yılında Oğuz’un Kayı boyundan gelen Ertuğrul Gazi’nin küçük oğlu Osman Gazi tarafından Söğüt’te kuruldu. Kısa sürede güçlenerek ve Anadolu’da dağınık halde bulunan Anadolu Beyliklerini toplayarak büyüdü. Fatih Sultan Mehmed’in İstnabul’u fethedip, Bizans’ı yıkmasıyla Avrupa’ya doğru açıldı. Yavuz Sultan Selim’in Doğu’ya, Kanuni Sultan Süleyman’ın Batı’ya yaptıkları seferlerle üç kıtaya hâkim bir imparatorluk haline geldi. Devlet otoritesinin zayıflaması, ekonomik nedenler, kapitülasyonlar, imparatorluk içindeki tebaaların bağımsızlık mücadeleleri gibi nedenlerle yıkıldı.

Osmanlı İmparatorluğu yetmişiki milleti dostluk ve barış içinde 623 sene idare etmiştir. Bu durum şu anki dünyada özlemle anılan bir durumdur. Osmanlı İmparartorluğu’nun zayıflayarak kaybettiği topraklarda hâlâ o zaman ki günler özlenmektedir. Zira şu anda bu topraklar ve insanları savaşa, işgala hatta soykırıma maruz kalmaktadırlar. İşte bu durum Osmanlı’nın ne kadar büyük bir hoşgörüye sahip olduğunun kanıtıdır.

Osmanlı İmparatorluğu dünyanın en büyük imparatorluklarında birisi idi. Türklerin asil kanında bulunan büyük devlet kurma kabiyetinin en büyük eserinden biri olan Osmanlı İmparatorluğu düyada barış, kardeşlik, özgürlük gibi kavramların en büyük temsilcisi idi. O zaman ki Hıristiyan ülkelerinde yaşayanlara bile “ülkemde papaz külahı göreceğime Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederim” dedirtecek kadar hoşgörüye sahip olması üzerinde düşünelecek şeylerdir.

Aynı zaman da Müslümanların ve Müslüman devletlerin hamiliğini de yapan Osmanlı, İslâmiyet’e çok büyük hizmetler etmiş ve İslâmiyet’in yayılmasını sağlamıştır.

İlay-ı Kelimetullah neferi olan padişahları ile büyük seferler yapmış ve bir çok ülkenin insalarına yardımlar etmiş olan Osmanlı İmparatorluğu, İslâmiyet’in o çağda yüz akı olmuş ve dünyaya adalet ne demek öğretmiştir.

Osmanlı’nın kim olduğunu büyük vatan şairi Namık Kemal, “Vatan Şarkısı” şiirinde şöyle açıklar:Âmâlimiz efkârımız ikbâl-i vatandır

Serhadimize kal’a bizim hâk-i bendedir

Osmanlılarız ziynetimiz kanlı kefendir

Gavgâda şehdetle bütün kâm alırız biz

Osmanlılarız can verir nâm alırız bizKan ile kılıçtır görünen bayrağımızda

Can korkusu geçmez ovamızda dağımızda

Her gûşede bir şir yatar toprağımızda

Gavgâda şehdetle bütün kâm alırız biz

Osmanlılarız can verir nâm alırız bizTop patlasın ateşleri etrafa saçılsın

Cennet kapusu can veren ihvâna açılsın

Dünyada ne bulduk ki ölümden de kaçılsın

Gavgâda şehdetle bütün kâm alırız biz

Osmanlılarız can verir nâm alırız bizBüyük şair Yahya Kemal Beyatlı’nın da “Ben de bir varisin olmakla bugün mağrurum” dizesinde ifade ettiği gibi dünyaya 623 sene hükmetmiş, adaleti, hoşgörüyü, inasaniyeti öğretmiş olan Osmanlı’nın torunları olmakla bizde çok gururluyuz.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 19
Dün Tekil 1228
Bugün Tekil 611
Toplam Tekil 2564904
IP 107.23.37.199


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Vatan ne Türkiyedir Türklere ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu