Kutsal İttifaka Hazır Olun - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Kutsal İttifaka Hazır Olun - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 06.09.2011 > Kaç kez okundu? 2489

Paylaş


Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, İsrail komandolarının Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda gerçekleştirdikleri saldırı ile ilgili olarak BM tarafından hazırlanan raporun New York Times gazetesine sızdırılması sonrasında yaptığı açıklama gerçekten de politika dünyasında bir şok yarattı.

Hem de güçlü bir şok.

Şok şimdi yavaş yavaş geçiyor.

İsrail, Türkiye’ye karşı kendi elini güçlendirmek için çevrede dostlar arıyor.

Bulabileceği dostları, Türkiye’nin düşmanları, veya da Türkiye’den kuyruk acısı olanlar olabilir ancak.

Dönemin Rum Meclisi Başkanı ve EDEK partisinin kurucusu Dr. Vassos Lissaridis, 70’li yılların sonunda Trodos dağlarında ASALA militanlarının eğitilmesi için kamp açmıştı. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra da PKK teröristlerini eğitmek için aynı bölgede bir kamp daha açtı.

Türkiye’ye karşı faaliyetlerini geliştirip, PKK ve ASALA’ya gönderilen silahların transit ve evrak değiştirme merkezini de Limasol Limanı yapmıştı.

PKK teröristlerinin başı Apo’ya da Mavros Lazaros adına C015918 numaralı Kıbrıs Rum Cumhuriyeti pasaportunu bizzat kendisi hazırlatmış ve diplomatik kurye ile elden kendisine göndermişti.

Rumların Kürt terör Örgütü PKK ve Ermeni terör Örgütü ASALA ile sıkı ilişkileri, “Düşmanımın düşmanı benim dostumdur” felsefesi ile 70’li yıllarda başlamıştı.

Şimdi bu Kutsal İttifak’ın içine İsrail’de ister istemez, bölgede Türkiye ile tek başına karşı karşıya kalmamak için girmek zorunda.

Yunanistan, Ermenistan, Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail ve PKK’ın bundan sonra Türkiye’ye karşı güçlü bir ittifak oluşturacakları kesin.

Amerika’da güçlü bir konumda olan Yahudi Lobisi, aynı konumda olan Ermeni Lobisi ve Helen Lobisi ile işbirliği içine girecek ve gerek Temsilciler Meclisinden, gerekse de Senato’dan arka arkaya Türkiye aleyhine hep birlikte çalışarak kararlar çıkartacaklar.

İlk çıkartacakları karar sözde Ermeni soykırımının ABD senatosundan geçirilmesi olacak. Aslında bu karar ABD senatosu ve Temsilciler Meclisini de gülünç duruma sokacak. Çünkü aynı Senato ve Temsilciler Meclisi Türkiye’nin Kurtuluş Savaşından sonraki yıllarda yaptığı bir toplantıda böylesi bir olayın yaşanmadığı kararını almıştı.

Her ne kadar Amerika artık batağa doğru sürükleniyorsa da ve Temsilciler Meclisi ile Senatosunda alacağı kararların pek bir Kıymet-i Harbiyyesi yani değeri olmayacaksa da bunları hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Bölgesel çıkarların Politikayı nasıl çirkin bir şekilde acımasızca kullandığını ibretle izleyeceğiz.

Yunanistan her ne kadar içine düştüğü bataktan kurtulmak ve bütçesinde 500 milyon Euro’luk kısıtlama yapabilmek için Yunan kara kuvvetlerini oluşturan 5 ordu biriminden 1 tanesini, 10 tümenden 5 tanesini ve 24 tugaydan 11 tanesini iptal kararı almışsa da İsrail ile savunma işbirliği protokolü imzaladı.

İsrail, Türkiye’nin güney doğusunda süregelmekte olan terörün kaynağı olan PKK ve de Kuzey Irak’taki Barzani ile de Irak’ın işgalinden sonra işbirliği içine girmişti. Şimdi bunu daha da pekiştirecek. Peşmergelere eğitim verecek, silahla donatacak ve bütün gücü ile Türkiye’ye karşı kullanacak.

Hedefi Türkiye Hükümetlerine, güney doğuda çıkaracağı sorunlarla nefes aldırmamak, askeri ve ekonomik yönden gelişmesini baltalamak olacak.

ABD’nin Avrupa Birliği’nin bu gelişmeler karşısındaki tavrı 21. Yüzyılın tarihinin yazılmasında çok önemli bir rol oynayacaktır.

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın, “AB ile ilişkilerimizi dondururuz” sözünü ABD ve AB blöf olarak değerlendirip, en güçlü dayanağı, müttefiki Türkiye’yi kaybetmeyi göze alırsa, tarih kendilerini asla affetmeyecek ve her ikisi de dağılma sürecine girecektir.

Prof. Dr. Ata ATUN

ata.atun@atun.com

http://www.ataatun.com

7 Eylül 2011Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 24
Dün Tekil 1123
Bugün Tekil 1114
Toplam Tekil 2561856
IP 34.229.24.100


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:15 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu