Rumlar Filistin’i Sattı - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Rumlar Filistin’i Sattı - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 31.08.2011 > Kaç kez okundu? 2710

Paylaş


Makarios’un, Bin Dokuz Yüz Ellili ve Altmışlı yıllarda, dünya üzerinde Demir Perde Ülkelerine ve Batı Blokuna bağlı olmayan ve genelde özgürlüklerini yeni kazanmış ülkelerin oluşturduğu Bağımsızlar Grubunun liderliğine oynaması, güya da emperyalist ülkelere karşı mücadele veriyor havasını yaratması, Kıbrıslı Rumlarla Filistin’lileri birbirine yaklaştırmıştı.

Filistin halkı arasındaki adı “Abu Amar” olan Rahmetlik Yaser Arafat, Makarios’un kendisine destek verdiğini sandığından arkadaşlıkları yıllar içinde ilerlemiş, pekişmişti.

Politik çıkarlara dayalı olan bu yapay destek nedeni ile de başta Mısır olmak üzere İslam Ülkeleri de Kıbrıs konusunda, Rumlara destek verir olmuşlardı.

1964 yılında Mısır, Türklere karşı kullanılmak üzere Rumlara zırhlı araç, silah ve cephane dahi göndermişti.

Başta Arap ülkeleri olmak üzere birçok Müslüman ülke Kıbrıs konusunda soykırıma uğrayan Kıbrıslı Türklere destek vereceklerine Hristiyan Ortodoks Rumlara destek vermişlerdi.

Gerekçe hep, Rumların Filistin halkına ve Filistin davasına destek veriyor havasını yaratmalarıydı.

Nihayet oyun bitti ve Rumların gerçek yüzü ortaya çıktı.

Doğalgaz aranması ve çıkarılması karşılığında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kıbrıs Rum yönetiminin Eylül ayında BM\'de Filistinlilerin devlet olarak tanınmasına destek vermemesini istedi.

İster istemez Hristofyas Yönetimi de bu isteğe evet diyerek açıkça Filistin’i doğalgaz uğruna sattı.

Elbette bunun bedeli Rumlar için ağır olacak.

Zaten Rumların İsrail ile işbirliği yapmaları İslam ülkelerini gocundurmaya başlamıştı, bunun üstüne bir de BM’de Filistin’in tanınma istemesi oylamasında “hayır” oyu kullanmaları veya da oylamaya katılmamaları iyice ipleri koparacak.

Filistin Yönetimi BM Genel Kurulu\'nda Eylül ayında yapılacak oylamada, İsrail\'in engelleme çabalarına rağmen 1967 sınırları temelinde bir Filistin devletinin tanınması için lobi faaliyeti yürütüyor. Şu ana kadar 120 ülkenin desteğini alan Filistinli yetkililer, 193 üye ülkenin üçte ikisinin oylarıyla çoğunluğu toplamayı amaçlıyor. Filistin Devleti gerekli olan 100 oyu alabilirse, BM Güvenlik Konseyine rağmen BM üyesi olan tanınmış bir devlet statüsüne yükselecek.

BM Güvenlik Konseyi üyesi Çin, daha işin başında Filistin Devleti oylamasında “evet” oyu kullanacağını açıkladı.

ABD ise tam tersine, Filistin Devleti BM Genel Kuruluna Oylama için ısrarlı olursa, Filistin’e her yıl yaptığı 350 milyon Dolar tutarındaki yardımı keseceği uyarısında bulundu.

Rusya şimdilik kesin kararını açıklamış değil. Genel de ABD İsrail’i destekliyorsa, Rusya’nın da Filistin’i desteklemesi çok doğal bir sonuç olacak.

Fransa ve İngiltere, ABD’nin dümen suyunda gitmelerine rağmen büyük bir olasılıkla oylamaya katılmayacaklar veya çekimser oy kullanacaklar.

Görünen o ki, Eylül ayında BM Genel Kurulunda yapılacak Filistin Devletinin tanınması oylaması, orta Doğuda, yıllardır kemikleşmiş birçok dengeyi kökünden bozacak ve yeni bloklaşmalar ile yeni dengeler yaratacak.

Bu sefer gerek İsrail, gerekse de Rum-Yunan ikilisi, Türkiye’nin bölgesel gücü ve politik liderliği altında ezilecek.

Filistin’in bu girişimi ve BM’de açtığı bu yeni kapı başarılı olduğu takdirde, Kıbrıs sorununa çözüm yollarının içine bir yenisini daha ekleyecek.

Bu güne değin 1968 yılından beri süregelmekte olan çözüm müzakereleri başarısızlıkla sonuçlanırsa, alternatif çözüm olarak 541 (1983) ve 550 (1984) numaralı BM Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen KKTC’nin de bir gün BM genel Kuruluna tanınmak için başvuru yapması da gündeme gelebilecektir.Prof. Dr. Ata ATUN

http://www.ataatun.com

31 Ağustos 2011

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 29
Dün Tekil 1151
Bugün Tekil 498
Toplam Tekil 2600589
IP 34.236.38.146


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:21 Zi'l-Hicce 1440
Ağustos 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu