Ustalık Hükümeti mi? - Dr. Burhan ÖZFATURA - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Ustalık Hükümeti mi? - Dr. Burhan ÖZFATURA
Tarih: 08.08.2011 > Kaç kez okundu? 2384

Paylaş


Yeni Kabine açıklandı. Hayırlı olsun. İnşallah, ülkeye güzel hizmetler verirler. Dürüstlükten sapmaz, tevazu elden bırakmazlar.

1-Yeni Kabineyi analiz etmeden önce; Sn.Vecdi Gönül’e (ülkesini seven bir vatandaş olarak) teşekkür ve tebriklerimi iletmek istiyorum. Niçin?...

-Bana göre, en zor bakanlık, Milli Savunma Bakanlığı’dır. Zira, ortada, demokrasiye uymayan bir tablo vardır;

a)Darbelere yalama edilmiş sistemimizde, Genelkurmay Başkanı’nın, doğrudan Başkana bağlı olması gibi bir garabet yaşanmaktadır. M.S.Bakanı, devamlı olarak devre dışı bırakılabilmektedir.

b)Ne yazık ki, (son dönemlere kadar) generallerimizin çoğu, asli görevini bırakmış, devamlı olarak darbe senaryoları hazırlamakla meşgul olmuşlardır. Balyoz planı gibi (medyaya akseden hali ile) insanlık dışı planlar üretebilmişlerdir.

c)Sivil otorite, Osmanlı dönemi de dahil olmak üzere, Silahlı Kuvvetler üzerinde otorite tesis edememiştir. Hiçbir açıdan denetim ve kontrol mekanizmasını çalıştıramamıştır. Eğitimde/yargıda/ücret ve emeklilik sistemlerinde ayrıcalığa göz yummuş, prim vermiştir. TBMM’ye bağlılığı ve saygıyı sağlayamamıştır.

d)Özellikle 27 Mayıs faciasından sonra; herşey dejenere edilmiş, Silahlı Kuvvetlerimiz NATO’nun (daha doğrusu ABD ve İsrail’in) güdümüne sokulmuştur. Darbeler bile, bu mihrakların talimatı ve desteği ile gerçekleştirilmiştir.

e)Son dönemde, yargının aktif duruma gelmesine kadar, her şeye göz yumulmuştur. Silahlı kuvvetler de, kendi içinde temizlik yapmamış, suçluları tasfiye etmemiştir. (Deniz Harp Okulu’nun fuhuş yuvası haline getirildiği iddiaları. Sayısız seks kaseti ve şantaj olayı. PKK ile işbirliği yapanlar, Heron ihaneti. Yabancılara verilen sırlar. Karakol baskınlarındaki vahim hatalar. İsrail ve ABD’ye akıtılan milyar dolarlar. İnançlı kesimin devamlı olarak fişlenmesi, potansiyel suçlu sayılması. Devamlı olarak, politikaya müdahale edilmesi, her işe karışılması. Halktan tamamen kopuk bir düzenin kurulması. Derme çatma karakollarda, evlatlarımız telef olurken; süper lüks orduevi-lojman-kamp saltanatı. Genelkurmay Başkanının emrini bile dinlemeyen, Çetin Doğan benzeri tiplerin ön plana çıkması. Yargı önündeki, çok sayıda provokasyon vs. vs.)

Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Şüphesiz, burada, devamlı olarak darbe teşvikçiliği ve destekçiliği yapan, kartel medyasının/holding patronlarının/kendi kendini entel ve sanatçı ilan etmiş, halkı küçük gören, demokrasiye düşman tiplerin CHP’nin/sendikaların-YÖK’ün ve rektörlerin/(son dönemlere kadar) Yüksek Yargının /ADD-TMMOB-ÇAYED gibi derneklerin, verdiği desteklerin etkisini de belirtmemiz gerekir. Uydurdukları yalanlar, iftiralar, baskı ve şantaj senaryoları ile veballeri büyüktür.

İşte, Sn.Vecdi Gönül böylesine (Sn.Hilmi Özkök’ün bile evinden yemek getirme ihtiyacı duyduğu) anormal bir ortamda görev yapmıştır. Vekarından taviz vermemiştir. Savunma sanayinde, milli payı arttırmıştır. Birçok israfı, hatalı yatırımı önlemiştir. Cenab-ı Hak, kendinden razı olsun. Mütevazi yapısı ile, yaptıklarını dile getirmese bile, yaptıkları boşa gitmeyecektir.

2-Yeni Hükümeti, çok önemli problemler beklemektedir:

a)Terör, en önemli problemdir. PKK/KCK/BDP gemi azıya almıştır. Hergün şehit vermekteyiz. Ve BDP’nin haddini bilmez temsilcileri, İmralı’daki katilin köleleri, tam anlamı ile şımarmışlardır. Bölgede, Devlet otoritesi, bir an önce kurulmalıdır. (Yıllardır iddia ediyorum. Bölgede, Devlet otoritesini sağlamanın, huzuru ve kalkınmayı gerçekleştirmenin en güçlü yolu, tüm Askeri eğitim birimlerinin, bölgeye taşınmasından geçmektedir.)

b)Kağıt üzerinde, 2011 yılının ilk çeyreğinde, kalkınmada, Dünya rekoru kırdık. Ama, nedense, biraz iktisat bilen herkes endişelidir. Sn.Güngör Uras Hocamız, “hormonlu büyümeye devam, ucuz ithalata selam” demektedir. Zira, bu hormonlu büyümenin arkasında, “ucuz döviz ve sıcak para” vardır. İmalat ve istihdam yoktur. İthalat ve tüketim artışı etkilidir. Cari açık, astronomik boyutlara ulaşmıştır.

c)Sn.Hayati Yazıcı, aynı göreve devam edecektir. Peki, bu muazzam Gümrük kaçakçılarına, ne zaman el atılacaktır? Devlet, ne zaman varlığını gösterecektir?

-Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanımız, “yılda 10 milyar dolarlık kaçak tarım ve gıda ürününün girdiğini” söylemektedir.

-Peki; uyuşturucu/silah/sigara/çay/şeker/hayvan ve et/akaryakıt/vs. tutarları nedir? Bu işi kimler yapmakta, Devlet niçin göz yummaktadır?

-Araç sayısının 1,3 milyon adet arttığı, ancak akaryakıt satışlarının düştüğü haberi, manşetlerden düşmemektedir.

-Maliye Bakanlığı, Hesap Uzmanları KURULU; Kayıt dışılığın ikiye katlandığın %40 aştığını, sadece KDV kaybının 104 milyar TL’ye ulaştığını, açıklamaktadır.

-Tekrar göreve gelen, Sn. Maliye Bakanı, bütçenin fazla vermesi ile övünmektedir. (Şüphesiz, Af Kanunu ile sağlanan 7,9 milyar TL. bu artışın kaynağını göstermektedir.) Ancak,vergi gelirlerinin %85’i endirekt vergilerdir. (Gelir v.stopajı dahil.)

-2010’da tarım ürünü ve gıda ithalatı, 20 milyar doları geçmiştir. (Bu arada, ilk 4 ayda, 11, 9 milyar dolarlık, kedi ve köpek maması ithal edilmiştir.)

-Türkiye’de yoksulluk sınırında yaşayan çocuk sayısı %24.6’dır. Maalesef çocuk ölümünde birinciyiz. (Binde 21. Halbuki OECD ortalaması, binde 3’tür.)

-Tarımda en fazla destek alan il Diyarbakır olmuştur. Sn.Bakan, herhalde bunun için, tekrar aynı göreve uygun bulunmuştur. (Bu arada, elektrik kayıp kaçağında; Ş.Urfa/Diyarbakır ve Mardin, 73 ile bedeldir. Onlar kaçırsın, biz ödeyelim. Her türlü tavizi verin, kaynağı aktarın, ama ihanetler sürüp gitsin.)

-Yeşil kart uygulaması tam bir facia ve ihanettir.

Önümüzdeki 4 yılda, 20 bin kişi daha dolar milyoneri olacaktır. 2020’de milyoner sayımız (zengini daha zengin, fakiri de daha fakir yapan politikalar sayesinde) 301 bine ulaşacaktır. Bu zenginlerin 2010 yılında 193 milyar dolara olan servetleri, 2014’te 358 milyar dolara çıkacaktır.) Bunların ne vergi ödediğini soran yoktur.)

-Gümrük Birliği anlaşması, ülkemize büyük zararlar vermektedir. Mutlaka tekrar ele alınmalıdır.

-Resmi rakamlara göre, 9,4 milyon çalışanın sosyal güvencesi yoktur. (Tekstilde 2 milyon çalışan vardır. 400 bini sigortalıdır.) (Özellikle,yabancı işçiler, tam anlamı ile köle durumundadırlar.)

Velhasıl, Hükümetin gerçekten çok çalışması ve başarılı olması gerekmektedir. Şahsen; Zafer Çağlayan/E. Bayraktar/İdris Naim Şahin/A.Davudoğlu/E.Günay/B.Yıldırım/Ömer Dinçerler/V.Eroğlu isimlerinden daha ümitliyim.

İnşallah, hepsi başarılı olur da, sıkıntılarımız sona erer. Huzura ve refaha kavuşuruz.

Yorumlar


Aktif Ziyaretçi 14
Dün Tekil 1108
Bugün Tekil 751
Toplam Tekil 2458159
IP 184.73.14.222


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

20 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu