ARAP AYAKLANMALARININ SENARİSTİ KİM? - Mehmet KAYA - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

ARAP AYAKLANMALARININ SENARİSTİ KİM? - Mehmet KAYA
Tarih: 15.05.2011 > Kaç kez okundu? 3036

Paylaş


Arap ülkelerinin tarihlerin de, eşine pek rastlanmayacak, aslında pekte bu millete uygun olmayan, bir dizi ‘’ ayaklanma ‘’ senaryosu seyrediyoruz ve anlaşılan dizinin son bölümü de değil.

Peki senaryoyu anladık ama ‘’ senarist ‘’ kim bunu merak ediyoruz ?

Tarifine isyan, ayaklanma, demokrasi arayışı, devrim, diktatörlere başkaldırış yada Ortadoğu’nun yeni tuzağı yani ismine ne derseniz deyin, herkes ayrı bir şey söylese de, ortada ciddi bir senaryonun olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Yani herkes kendi çıkarlarına uygun bir isimle hitap ediyor olaylara. Ama şunu bilmeliyiz ki olayların tek bir senaristi yok, herkesin bildiğinin ve dillendirdiğinin aksine, ABD olaylara sonradan dahil oldu. Olayların kontrolünden çıktığını ve otoritesini tehdit ettiğini anlayınca, mecburi olaylara dahil oldu ve istifade etmeye çalıştı diyebiliriz.

Olaylar sadece Tunus’da başta Fransa ve İngiltere olmak üzere Avrupa destekli küçük ‘’ provakasyonların ‘’ yanında , genel olarak gelişmişti ve bazı usta senaristlere, bu konu üzerinden reytingi yüksek bir film çekilebileceği ile ilgili ilham oluşturmuştu, bu film sonradan farklı ortak ve rakiplerin de katılımı ile istemeden de olsa dizi filme dönüştürüldü diyebiliriz.

Peki senaristler kimler ? ;

Kısa dönem önce organizatörü belli kadife devrimlerini en güçlü olduğu ülkeler de yaşayan bunun ABD’ye karşı misillemesini yapan ‘’ Rusya ‘’, dünyanın ambargosu karşısında tüm batıyıı aynı anda cezalandırmak isteyen ve etrafında oluşan ABD destekli Arap tehdidini bozmak isteyen ‘’ İran ‘’, Türkiye’yi tek geçilmek üzere olduğu bölgede, tüm çalışmalarını boşa çıkarabilecek kadar büyük bir sınava tabi tutmak isteyen, ABD ile son dönemlerde iyice ayyuka çıkan stratejik fikir ayrılıklarının bedelini ödetmek ve tekrar koltuğunu eskisi kadar sağlam görmek isteyen isteyen ‘’ İsrail ‘’, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin aleyhinde, son dönemde ABD ve Avrupa ile yapılan enerji antlaşmalarının, devam etmemesine yönelik bir şok yaşatmak isteyen ‘’ ÇİN ‘’, olaylar patlak verdikten sonra tek tek düşen ABD kalelerine karşılık olarak, olayları sahiplenmeye çalışan ve otoritesini kaybetmemek için, hiçbir uluslararası arenada ‘’ masasına dahi oturmadığı Avrupa ülkelerinin gölgesinde ‘’ kalmayı kabul ederek, NATO üzerinden Libya’ya orantısız güç kullanan ‘’ ABD ‘’.

Evet senaristler bu kadar fazla ama, biz yine Libya hariç ‘’ başrollerde İran ve Rusya ‘’ var diyebiliriz. Ve bu olayları tek parça olarak değil Libya yapılan ABD ve Avrupa, Bahreyn’e yapılan İran, Suriye’ye yapılan İsrail ve Suudi Arabistan diye birkaçını açıklayabiliriz.

Güç yarışlarının yapılmasının yanında ; Mısır’da yaşanan olayların sonrası , olası bir İslami hareketin yönetime gelmesiyle İsrail’in güvenliğini ciddi olarak tehdit edecek olmasından dolayı, Suriye operasyonunu başlatması. Suudi Arabistan’ın güvenliğini ciddi oranda tehdit edecek İran’ın Bahreyn müdahalesinin karşılığı olarak, Suriye operasyonunu desteklemesi.Tunus’taki olaylarda provakasyonu ispatlanan Avrupa ülkelerine karşılık, ABD’nin Libya operasyonunu başlatması gibi birkaç genel başlıkla da konuyu biraz daha açmış olabiliriz.

Herkesin bildiğinin aksine, senarist ABD yada İsrail olmuş olsaydı bu ayaklanmalar yıllardır provası yapılan, ‘’İran veya Suriye ’’den başlamış olurdu ve herkesin bölündüğü istikrarsızlaştırıldığı süreçte Filistin gibi bir Hamas – El Fetih birleşmesiyle istikrarlaşma adımla atmış olmazdı. Ve her ayrı olayda Türkiye’de dahil, tüm dünyadan ne kadar ayrı ses çıktığına da dikkat edilirse, senaristin bir ülke olmadığı açıkça gözükecektir. Özellikle ABD ve İsrail’de olayları kontrol altına almaya çalışmaktan ve sükûnete kavuşturmaya çalışmaktan başka bir pozisyonu bulunmuyor ve Türkiye ile birlikte en fazla zarar gören ülkeler diyebiliriz.

ABD kesinlikle açık düşmanları dururken, has adamlarını harcamakla işe başlamazdı. İsrail’de etrafında hiçbir çıkarı olmadan, ateşten bir top oluşturmaya çalışmazdı. En önemlisi de bu olaylar bu kadar kansız ve kolay bir şekilde sonuçlanmazdı.

Olayların analizine bakarsak, ‘’ Suriye sonrasında yeni ülke, Yemen veya Ürdün’’ olacaktır. Ancak bu operasyonların büyüklüğü , Suriye’nin ne kadar başarıya ulaştığına göre netlik kazanacaktır.

Olayları takip ederken de iki çok dikkatle takip edilmesi gereken ülke var ; ‘’ İran ve Suudi Arabistan ’’. İhtimali çok çok düşük ama, olası bu ülkeler de benzer olaylar görmeye başlanır ise, dünya eşini görmediği bir kriz, Ortadoğu’da tarihin de yaşamadığı şiddette bir ateş topuna dönecektir.

Hep birlikte bu senaryo daha ne kadar sürecek ? dikkatle takip etmeye devam edeceğiz.Mehmet KAYA

kayameh_tr@hotmail.comYorumlar

Aktif Ziyaretçi 14
Dün Tekil 762
Bugün Tekil 158
Toplam Tekil 2458328
IP 3.80.128.196


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

21 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse; Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu