İngiliz Okulundaki Kutlama - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

İngiliz Okulundaki Kutlama - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 12.04.2011 > Kaç kez okundu? 2760

Paylaş


Lefkoşa’nın Rum tarafında bir okul var adı da İngiliz Okulu.

Asırlık bir okul.

1963 Rum saldırılarının öncesinde Kıbrıslı Türklerin saygın insanlarının bir çoğu bu okuldan mezun olmuş.

Mezunların arasında Kurucu cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş da var.

21 Aralık 1963 tarihinde Kıbrıslı Rumların adanın tümünü ele geçirmek ve adayı Türklerden temizlemek için Kıbrıslı Türklere karşı başlattıkları saldırılardan sonra okula devam etmek olanağını bulamayan ve hayatta kalmayı başaran Kıbrıslı Türk öğrenciler, Türk kesimindeki Ortaokul ve Liselerine aktarılarak eğitimlerine devam ettiler.

Bu ayrılık neredeyse 40 yıl sürdü.

2003 yılında Rum kesimi ile Türk kesimi arasındaki barikatların kalkması ve bazı geçiş kapılarının karşılıklı geçişe açılmasından sonra, özellikle de 24 Nisan 2004 Annan Planı referandumundan sonra bir kısım Kıbrıslı Türkler çocuklarını bu okula göndermeye başladı.

Gönderenlerin arasında Rum hayranı Milletvekilleri ve kamu görevlileri olduğu gibi, AKEL ile gönül bağı olan bir siyasi partinin başkanı da var.

Bunların arasında özellikle karı - koca KKTC devletinde çalışan ve her ay sonu KKTC maliyesinden maaş çekip, çocuklarını İngiliz Okuluna gönderen kamu görevlileri de bulunmakta.

Üstelik bu kişiler o denli pişkin ki, Kıbrıs’ı Türklerden arındırmak için Akritas Planının hazırlayan eski Rum Cumhurbaşkanı Tassos Papadopulos’un daha hayattayken kurduğu vakfa başvurarak çocukları için burs bile almışlar. Halen de bu bursları devam etmekte.

Nasıl bir mantık ve Kıbrıslı Türk olmak bu, ben pek anlamış değilim.

Çok değil daha bir müddet evvel, Kıbrıslı Türk çocuklarına bu okulda fanatik Rum gençleri tarafından saldırılar düzenlenmişti.

Geçmiş aylarda yapılan Okul Aile Birliği seçimlerinde Rum seçime katılan Rum veliler Türklere karşı blok oy kullanmışlar ve hiçbir Türk veli Okul Aile Birliğine girememişti.

Nasılsa olaya Rum Cumhurbaşkanı Hristofyas taraf oldu ve AKEL ile gönül bağı olan bu siyasi partinin başkanını İngiliz Okulu Okul Aile Birliğine kendi kontenjanı adı altında soktu. Gönüller hoş olsun, kendine biat eden Kıbrıslı Türklerin sayısı artsın diye bunu göze aldı Sayın Hristofyas.

Elbette bunun bir bedeli olacaktı ve sırası ile 28 Ocak 2011, 2 Mart 2011 ve 7 Nisan 2011 tarihlerinde yapılan ve tamamen Türkiye aleyhtarlığına döndürülmeye uğraşılan mitinglerde bu diyet en iyi şekilde ödenmeye çalışıldı.

Bütün o çirkin pankartları taşıyan, T.C. Büyükelçiliği duvarına Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti bayrağını asmaya çalışan kişiler, bu partinin üyeleri, sempatizanları ve 2009 seçimlerindeki Milletvekili adaylarıydı.

1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasında Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin milli ve dini bayramları resmi tatil olarak yer almış olmasına ve de bu okulda 2003 yılından itibaren Türk öğrenciler de devam etmesine rağmen sadece Rumların dini ve milli bayramları kutlanmaktadır.

Kıbrıs’ın en eski okullarından bir tanesi olan bu “İngiliz Okulu”nda bir kutlama yapıldı 22 Mart tarihinde.

“25 Mart 1821 yılında Yunanistan’ın Osmanlı devletine karşı başlattığı bağımsızlık isyanını” anma ve kutlama törenine İngiliz okulu öğrenci ve personeli ile Kıbrıs Rum Hükümetinin ileri gelenleri ve Yunanistan’ın Rum tarafındaki büyükelçisi Vasilis Papayoannu da katılmış.

Kutladıkları da Yunanistan’ın Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ayaklanmasının yıldönümü olan 25 Mart’tı.

İngiliz Okulunda okuyan Türk öğrenciler acaba katıldıkları bu kutlamada ne hissettiler, gerçekten çok merak ediyorum. Veya da bu öğrencilerimizin velileri. Vicdanları rahat mı acaba, KKTC’de İngiliz Okulundan çok daha iyi okullar varken ısrarla çocuklarını İngiliz Okuluna niye gönderdiklerini kendi kendilerine sorguladılar mı acaba.Prof. Dr. Ata ATUN

http://www.ataatun.com

13 Nisan 2011

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 27
Dün Tekil 1344
Bugün Tekil 1026
Toplam Tekil 2526271
IP 54.152.38.154


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:16 Sevval 1440
Haziran 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu