Prof. Dr. Ata ATUN Ankara'da Kıbrıs konusunda Konferans verdi - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Prof. Dr. Ata ATUN Ankara'da Kıbrıs konusunda Konferans verdi - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 10.04.2011 > Kaç kez okundu? 3184

Paylaş
Ata Atun: “Kıbrıs hızla bölünmeye doğru girmektedir”

Cumhurbaşkanlığı Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ata Atun, Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından gerçekleştiren ''105. Doğum yılında Dr. Fazıl Küçük ve Türkiye-KKTC ilişkileri'' konulu panele katıldı.Panelde “Kıbrıs’ın Siyasi Tarihi ve Geleceği” ve “Dr. Fazıl Küçük” konulu konferanslar veren Ata Atun, ‘geçmişten bugüne’ müzakereleri değerlendirdi “Türk askerinin adadaki varlığı ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi KKTC, yani Kıbrıslı Türkler için vazgeçilmez koşullar olduğundan, hiçbir zaman bu iki “olmazsa olmaz” faktörün yer almadığı bir anlaşma, Türkler tarafından asla kabul edilmeyecektir” diyen Atun, Rumların uzlaşmaz tutumunun Kıbrıs’ı hızla bölünmeye doğru götürdüğünü vurguladı.

Türkiye’de faaliyet gösteren Atatürkçü Düşünce Derneği ile KKTC’de faaliyet gösteren Atatürkçü Yaşam Derneği tarafından ''105. Doğum yılında Dr. Fazıl Küçük ve Türkiye-KKTC ilişkileri'' konulu panel düzenlendi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan ve KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği Başkanı Ahmet İşcan’ın ortak çalışmaları sonrasında Ankara Yenimahalle Belediyesine ait Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda, 9 Nisan tarihinde gerçekleştirilen Konferansa Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Atatürkçü Yaşam Derneği bölge ve il temsilcileri, dernek üyeleri ile yaşamlarını Türkiye’nin çeşitli kentlerinde sürdüren çok sayıda Kıbrıslı Türk katıldı.

Türkiye’nin önde gelen televizyon kanallarından olan Kanal B’nin baştan sona çekimini yaptığı konferansın sunuculuğunu Kanal B’nin program yapımcısı Sn. M. Tevfik Kızgınkaya yaptı.

Yoğun katılımın olduğu konferansta ilk konuşmacısı “Hoş geldiniz” ve “Kıbrıs” teması ile KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Tekin Söylemez oldu. İkinci konuşmacı olarak kürsüye çıkan Yenimahalle Belediye Başkanı Sn. Fethi Yaşar KKTC’nin yakın tarihine değindi ve KKTC’ye duyduğu sevgiyi dile getirdi.

Üçüncü konuşmayı yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan ise Kıbrıs’ın yakın tarihine, Lozan Anlaşmasından kaynaklanan Türkiye’nin Kıbrıs adası üzerindeki haklarına ve Kıbrıs konusuna değindi.“105. Doğum yılında Fazıl Küçük”

Başkan Çölaşan’dan sonra kürsüye “Araştırmacı Bilim Adamı” olarak davet edilen Prof. Dr. Ata Atun, Yenimahalle Belediye Başkanı Sn. Fethi Yaşar’a, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Sn. Tansel Çölaşan’a ve Atatürkçü Düşünce Derneği Ankara İl Başkanı Elif Çuhadar’a KKTC’den getirdiği hediyeleri sundu.

Atun daha sonra Kıbrıs Türk Halkının büyük lideri Dr. Fazıl Küçük’ün doğumundan ölümüne kadar olan yaşamını, Kıbrıs Türk halkına katkılarını, liderliğini, çalışmalarını ve fikirlerini içeren görsel sunusu eşliğinde, “105. Doğum yılında Dr. Fazıl Küçük” konferansını verdi.“Rumlar asla Türkiye’nin fiili garantisinin olacağı anlaşmayı onaylamaz”

Yaklaşık 40 dakika süren bu sunudan sonra, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Dr. Derviş Eroğlu’nun Danışma Kurulu Üyesi olarak tekrar kürsüye davet edilen Prof. Dr. Ata Atun, “Kıbrıs’ın Siyasi Tarihi ve Geleceği” konulu görsel sunu eşliğinde ikinci bir konferans daha verdi. “Kıbrıs hızla bölünmeye doğru gitmektedir. Önümüzdeki yıllarda iki bölgeli, iki toplumlu, güçlü bir merkezi hükümeti olan Federal Kıbrıs Cumhuriyeti düşüncesinden, iki bölgeli, iki toplumlu zayıf bir merkezi hükümet olan Konfederal Kıbrıs Cumhuriyeti’ ne geçiş yaşanacaktır. Süreç başlamıştır” ifadelerini kullanan Atun, bunun sebebinin “Rumların hiçbir koşulda adada Türk askerinin kalacağı ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin olacağı bir anlaşmayı onaylamayacakları” olduğunu söyledi.“Ambargolar kaldırılmalı”

Konferans’tan sonra Prof. Dr. Mümtaz Soysal’ın, KKTC Ankara eski Büyükelçisi Dr. Ahmet. Z. Bulunç’un ve Prof. Dr. Ata Atun’un katıldığı bir panel yapıldı.

KKTC'nin eski Ankara Büyükelçisi Bulunç paneldeki konuşmasında, Kıbrıs Türkü'nün büyük sıkıntılardan geçtiğini ve büyük mücadeleler sonrasında bugünlere geldiğini söyleyerek KKTC'ye uygulanan ambargo ve kısıtlamaların büyük sıkıntılara neden olduğunu ifade etti ve bunun ortadan kaldırılması gerektiğine vurgu yaptı.

“Kıbrıs konusunda en büyük koz askeri güç”

Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Genel Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal da, Kıbrıs konusunda en kuvvetli kozun askeri güç olduğuna değinerek, hukuktan önce her zaman “Askeri Güç”ün ortaya çıktığını ve yıllar süren deneyimlerinden sonra vardığı sonucun, günümüzde adından sıkça bahsedilen “Uluslararası Hukuk”un pek öyle saygı gösterilecek ve her kuralının sonuna kadar uygulandığı bir hukuk olmadığından bahsetti.

Panel, sonra sözlü soruların ardından son buldu.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 23
Dün Tekil 1401
Bugün Tekil 1095
Toplam Tekil 2603741
IP 3.226.251.81


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:23 Zi'l-Hicce 1440
Ağustos 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Asil yetimler anadan babadan değil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır. (HZ. ALİ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu