Kömür; Sadaka Mı, Yoksa Hak Mı? - Doç. Dr. Mehmet Karagül - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Kömür; Sadaka Mı, Yoksa Hak Mı? - Doç. Dr. Mehmet Karagül
Tarih: 14.01.2009 > Kaç kez okundu? 3586

Paylaş


Bedava kömür, ilk bakışta çok masum bir olay; devlet ihtiyaç sahiplerine şefkatli elini uzatıyor ve onların yuvalarını ısıtarak bir nebze olsun ekonomik sıkıntılarını hafifletiyor.

Ancak söz konusu uygulamayla, sosyal devlet sisteminden, sadaka dağıtan devlet sistemine geçildiği yönündeki tartışmalar başlamıştır. İkisinde de devletin, milli gelirden belli bir miktarı ihtiyaç sahiplerine aktarımı söz konusudur. Lakin, olayın işleyişi dolayısıyla sonuçları çok farklıdır.

Sosyal devlet sisteminde devlet; kime, neyi, ne kadar ve ne zaman aktaracağını kanunlarla belirler. Ve ilgili kişi için artık yasal hakkı olan bu transfer, hiçbir sübjektifliğe fırsat vermeden gerçekleştirilir. Yaşlı aylığı ve emekli maaşı gibi.

Ancak bedava kömür dağıtımında, kişilerin yasal anlamda böyle bir hakları yoktur. Ne zaman, ne kadar ve ne şekilde yardım alacakları da belli değildir. Alabilirler de almayabilirler de. Dolayısıyla konu tamamen ilgili kişilerin inisiyatifine bağlıdır. Bu nedenle hükümet yetkilileri, yasal sorumlulukları olmadığı halde, böyle bir yardımı gerçekleştirerek, milletin gözünde fakir fukara dostu itibarını kolaylıkla kazanabilmektedirler. Bu ise siyasal alanda haksız rekabet neden olduğundan, iktidardaki parti lehine politik kazanca dönüşmektedir. Eğer böyle bir yoğun dağıtım yapılacaksa bunun mutlaka bir yasal alt yapısı oluşturulmalı ve dolayısıyla, kişiler sadaka değil, haklarını almalıdırlar.

Öte yandan, dağıtılan kömürün kalitesiz ve bedava olması, haddinden fazla yakılarak, şehirlerin nefes almasını imkansız hale getirmektedir. Yoğunlaşan hava kirliğinin bir çok hastalığın artmasına da yol açtığı da sıkça tartışılan bir diğer konudur.

Bu güne kadar dağıtılan, yaklaşık 6 milyon ton kömürün, önemli bir kısmını karşılayan Türkiye Kömür İşletmeleri’nin bankalara olan borcunun 500 milyon TL’yi aşmış olması, tekrar kamu kuruluşlarının görev zararını da gündeme getirmiştir.

Ayrıca bedava kömür konusunda; dağıtılan kişiler, taşıyanlar, hatta çuvalını temin edenlerle ilgili hoş olmayan iddiaların sık sık basında gündeme gelmesi, böylesi bir yardım olayının üzerine gölge düşürmeye fazlasıyla yetmektedir.

Son Söz: Çin atasözü; “balık verme, balık tutmayı öğret”. Artan işsizlik ve yoksullukla insanları bir çuval kömüre muhtaç edenler mi yoksa, bir çuval kömürü veren mi?

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 22
Dün Tekil 884
Bugün Tekil 249
Toplam Tekil 2355752
IP 100.24.46.10


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:16 Cemaziye'l-Evvel 1440
Ocak 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu