Halk Hareketi Yayılmaya Başladı - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Halk Hareketi Yayılmaya Başladı - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 09.03.2011 > Kaç kez okundu? 2799

Paylaş


Orta Doğu ve Afrika’nın kuzey sahillerindeki Arap ülkelerinde yaşanan “Halk Hareketi”nden sonra 2 Mart tarihli “Yeni Bir Dünya Oluşuyor” başlıklı yazımda “Orta Doğu ve Afrika’nın kuzey sahillerinde yaşanan bu gelişmelerin Kafkaslara ve Afrika’nın derinliklerine sıçraması büyük bir olasılık. Özellikle Ermenistan’daki yaşam koşulları ve ülkenin siyasi yapısı ile siyasileri, bu ülkelerden pek farklı değil.” diye yazmıştım.

Öngörülerim, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki Arap ülkelerinde başlayan halk hareketlerinin Kafkaslara, Afrika’daki Arap ülkelerine ve de Körfez ülkelerine de yayılacağı şeklindeydi.

Bu öngörümden dolayı da bol bol da eleştirilmiştim.

Hatta bir okuyucum da “Yalnız bölgede değil, İnönü meydanında da yeni bir dünya oluşuyor; içinde sizin olmadığınız” şeklinde bir de yorum yapmıştı yazıma.

Tabii herkesin düşüncesi kendisine, eleştirisi de.

Bu tür olaylara kendi düşünce gözlüğünüzden bakmamak gerekir.

Kendi düşüncenizin herkes tarafından da düşünüldüğünü zannetmek arkasından büyük düş kırıklıklarını getirmekte, hemen hemen her zaman.

İnönü meydanındaki mitinglerin, Orta Doğu ve Afrika’nın kuzey sahillerindeki Arap ülkelerinde yaşanan “Halk Hareketi” ile uzaktan yakından bir ilgisi yok.

İçerikleri, gerekçeleri, yapılış biçimi, yapanlar ve sonuçları çok farklı.

Bizim ülkemizde o denli güzel bir düşünce kültürü var ki, başkasına fikrini kabul ettirmek için insanımız karşısındakini öldürmek gereğini duymuyor, ne de bıçaklamak veya dövüşmek gereğini duyuyor.

Tüm eylemler insan hakları çerçevesinde yapılıyor.

Aslında bu kültürümüze ve demokrasi anlayışımıza Balkan’lardan tutun Çin’e kadar birçok ülke insanı hayran.

Bunların arasında sayıları çok az da olsa benim Ermeni dostlarım da var.

Yaşları benden küçük olmalarına rağmen çok güzel Türkçe konuşuyorlar. 2 tanesi de gazeteci. Zaten Ermenistan ile ilgili haberleri de hep onlardan alıyorum.

Irak’ta, Suriye’de ve Lübnan’da tanıştığım Ermeni’ler de çok güzel Türkçe konuşuyorlar. Bir tanesi evde Ermenice yerine Türkçe konuştuklarını söylemişti bana.

Ermenistan’daki gazeteci arkadaşlarımdan gelen bilgiler aynen Tunus’tan, Libya’dan ve Mısır’dan gelen haberlere benziyor.

Belli ki bu ülkelerdeki otoriter rejimlerin peş peşe devrilmesiyle sonuçlanan gösteriler, Ermenistan’a da sıçramak üzere.

1 Mart günü Erivan’da, eski Devlet Başkanı Levon Ter-Petrosyan’ın öncülüğünde binlerce muhalifin katıldığı büyük bir yürüyüş yapılmıştı.

Bu yürüyüşün ardından Ermeni Ulusal Kongresi (HAK) adına bir konuşma yapan Ter-Petrosyan, 15 Mart’a kadar siyasi tutukluların serbest bırakılmasını, siyasi reformların yapılmasını ve Başbakanın görevine son verilerek erken seçim kararının açıklanmasını istedi.

2008’de yapılan ve hile karıştırıldığı iddia edilen seçimlerden sonra başlayan ayaklanmalar kanlı bir şekilde bastırılmış ve 10 kişi hayatını kaybetmişti.

Şimdi “Ermeni Halk Hareketi”nin liderleri, halkın talepleri yerine getirilmezse gösterileri bütün ülkeye yayacaklarını ve de Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ı da Mısırın devrik Devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in başına gelenlerin beklediğini söylüyorlar.

Ermenistan’daki muhalif grup, Ermeni Ulusal Kongresi’nde (HAK) bir bildiri yayımlayarak, taraftarlarının her türlü direnişe hazır olmasını isteyerek başkaldırı fitilini ateşledi. Muhaliflere göre Sarkisyan’ın Arap diktatörlerden bir farkı yok ve de en az onlar kadar baskıcı.

Rüşvet ve yolsuzluk Ermenistan’da diz boyu. Gazeteciler ve düşünürler siyasi cinayetlere kurban gidiyorlar ve de her türlü çürümüşlük devlet dairelerinde, çalışanlarında ve siyasilerde maksimum seviyede.

ABD bile dayanamadı ve Ermenistan hükümetini uyararak “Reformlar” yapmasını, özgürlüklerin sınırlarının genişletilmesini ve serbest seçimlere gidilmesi gerektiğini belirtti.

İnönü Meydanında yapılan miting bunlarla ne kadar benzeşiyor ben pek anlamış değilim.Prof. Dr. Ata ATUN

http://www.ataatun.com

9 Mart 2011Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 20
Dün Tekil 1106
Bugün Tekil 1005
Toplam Tekil 2632665
IP 18.207.252.123


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:16 Muharrem 1441
Eylül 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.821 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu