"Özür Dileme" Hakkınız ve Yetkiniz Yok - Prof. Dr. İsa Kayacan - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

"Özür Dileme" Hakkınız ve Yetkiniz Yok - Prof. Dr. İsa Kayacan
Tarih: 10.01.2009 > Kaç kez okundu? 2590

Paylaş


2008 yılının son iki ayına dönüp bakıyoruz: Bazı sözde aydınlar veya kendilerini aydın görenler, aydın geçinenler, “Ermenilerden özür dileme” gibi bir anlayışla, fikir özgürlüklerini de öne sürerek, buradan hareket ederek, Türk Milleti adına hareket etme hakkı kendilerinde varmış gibi, hedefli, bilinçli ve bir yerlere yaranma gayretleriyle dikkat çekmeye, gündemimizde yer almaya çalıştılar.

Tarihdeki gerçekler, onların gözüne takılmıyor!.. Tarihdeki gerçeklerden hareket etme zorunlulukları ve görevleri yok!. Üstelik, Türk milleti adına Ermenilerden “özür dileme” hakkını ve yetkisini kendilerinde görüyorlar.. Nasıl görüyorlar? Şartlı ve Türk milletini küçük düşürme hedefine yönelik tavır ve hareketleriyle, yaranmak durumunda oldukları ağabeylerine, ülkelerine… Türkiye’de yaşayacaksınız, Türkiye’de para-pul, mal, mülk ve şöhret sahibi olacaksanız, sonra birlik ve beraberliğimizi hiçe sayarak, “Ermenilerden özür dileme kampanyası” başlatıp, imza üstüne imza atacaksınız!.. Bu hakkı, bu yetkiyi size kim, nerede, hangi şartlarda verdi?.

Ermeniler bizden, Türklerden, Türkiye Cumhuriyetinden özür dileyecekken, böyle olması gerekirken, gerçekler alt-yüz edilecek, ters-yüz edilecek!. Özür dileme yetkisi şahısların değil, devletlerin, hükümetlerindir.

İNTERNET ORTAMINDAN

Bana, internet ortamından indirilmiş bir doküman ulaştırıldı. Burada, bazı sözde aydınların başlattığı “Ermenilerden özür dileme” kampanyasında kimlerin adı var, kimler, AB’den ne kadar Avro almışlar? (1) Bu soruların cevapları yer alıyordu. İsimler, Prof. Dr. Ahmet İnsel, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Mine Kırıkkanat, Prof.Dr. Atilla Yayla, Şerafettin Elçi, Ertuğrul Kürkçü, Halil Berktay, Etyen Mahçupyan, Mehmet Ali Birand, Adalet Ağaoğlu, şeklinde sıralanıyor.

-“Siz, tuzu kuru diasporanın Amerikan Savaş Bakanlığına çalıştığını bilmez misiniz?.

Sizi savaş çığırtkanları sizi, güya özür diliyorsunuz, dilinizin altındakinin kardeş kanı döktürmek olduğunu artık hepimiz biliyoruz ve yutmuyoruz” (2)

1915 Ermeni tehciri nedeniyle Ermenilerden özür dileyen, “çıkma aydınlar, yapıştırılmış aydınlar” hiç zaman kaybetmeden “özür dileme” girişimlerini sürdürsünler. Hani yakışıyor da… (3)

Bunlar olup biterken, Merkezi Ankara’da bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Nazmi Bilgin; “Aslında Atatürk’ten özür dilememiz gerekmez mi? diye sordu.

BİR KAYNAKTAN

Geride kalan, gün, hafta, ay ve yıllarda Ermenilerle ilişkilerimiz konusunda ortaya konulanlardan bazı kaynaklarda yer alanlara, kısaca, özetle bakalım. Biz mi özür dileyeceğiz, onlar mı özür dileyecek?. Veya bizim mi özür dilememiz, Ermenilerin mi özür dilemesi gerekiyor?. Bakalım:

- “Anadolu’nun her köşesi şehitlerle doludur. Türkler değil, asıl Ermeniler soykırım yapmışlardır. Bir milyon insan Ermenilerce hunharca katledilmiştir. Van’da, Muş’ta, Bingöl’de, Iğdır’da, Erzurum’da ve Anadolu’nun birçok köşesinde Türkler Ermenilerin katliamlarına maruz kalmıştır” (4)

- “Bizim Ermenilerden toprak talebimiz yoktur. Asla da olmayacaktır. Ancak Ermeni komşumuzun bizden halâ kan ve toprak talebi vardır. Bu arzusunu ürünlerin ambalajlarının üzerine Ağrı Dağı resmini koyarak göstermektedirler. Ağrı Dağı Ermeniler için kara sevdadır. Halen, daha büyük Ermenistan hayali ile yaşamaktadırlar”(5)

İşte canlı bir kanıt daha: Iğdır da Ermenilerin Türklere yaptığı katliamın canlı tanıklarından 117 yaşındaki Abbas Hoca “Ermenilerin çok sayıda Türk’ü öldürdüğünü gördük. Onların, yaptıklarından dolayı Türklerden özür dilemesi gerekir” (6) diyor.

Son bölümümüz içine aldığımız iki örnek, iki açıklama gösteriyor ki; soykırımın gerçekleştiricileri Ermenilerdir, soykırıma uğrayan Türklerdir!. Hal böyle iken, sözde aydınlar hangi noktadan, nasıl hareket ediyorsunuz?. Peşin hükümle yola çıktığınız anlaşılmıyor mu, bilinmiyor mu?.

KAYNAKLAR:

1- Yılmaz Dikbaş: (Tabuta Çakılan Son Çivi, Asya Şafak Yayınları, İstanbul, 5. baskı)

2- Mahiye Morgül (Zümrüt Rize Gazetesi, 21 Aralık 2008-Rize)

3- Rıza Bulut, (Burdur Gazetesi, 23 Aralık 2008)

4- Prof. Dr. Azmi Süslü,

5- Şemsettin Uzun: (Türk-Ermeni İlişkileri, 21. Yüzyıla girerken tarihe dostça bakış- Yay. Haz. Berna Türkdoğan, Atatürk Araştırma Merkezi yayını, 2000-Ankara)

6- Anayurt Gazetesi, (01 Ocak 2009)

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 17
Dün Tekil 1149
Bugün Tekil 1196
Toplam Tekil 2564261
IP 3.92.28.84


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:17 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.716 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu