Ankara Edebiyat Dergisinin yeni merhabası - Prof. Dr. İsa KAYACAN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Ankara Edebiyat Dergisinin yeni merhabası - Prof. Dr. İsa KAYACAN
Tarih: 06.02.2011 > Kaç kez okundu? 3090

Paylaş
Ankara Edebiyat Dergisinin Ocak 2011 ayında 25 nci sayısı okurlarıyla merhabalaştı, merhabalaştırıldı.

Derginin kimliğine bakıyorum: Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Gülendem Gültekin. Yayın kurulunda; Murat Özmen, Ersen Tolunay, Doğan Soydan, Gülşen Şimşek isimleri yeralıyor.

Ankara Edebiyat Dergisinin elimizdeki sayısında 2 nci sayfasında “Editörden” imzalı “Yeni sayımızda, yeni yılda, yeniden merhaba” başlığıyla verilenler dikkat çekiyor. Burada, 2010 yılının genel bir değerlendirilişi yapılmış.

Derginin elimizdeki sayısında imzaları bulunanların sıralanışı şöyle: Şahver Karasüleymanoğlu, Aydın Karasüleymanoğlu, Reşit Gökçe, Murat Özmen, Şükriye Halaçoğlu, Burhan Garip Şavlı, Doğan Soydan, Bekir Koçak, Gülşen Şimşek, Yağmur Dönmez, Erdal Karasu, Cumhur Turan, Saniye Gündüz Yıldırım, Prof.Dr. İsa Kayacan, Bedri Yalçın, Etem Çağlayan, Rüzgâr Fidan. Bu imzalardan bazılarının yazılarındaki cümlelerden örnek verelim efendim:

1- Takvim olarak kullanmaktan vazgeçip, başucu kitabı olarak değerlendirmeyi düşündüm (Şahver Karasüleymanoğlu Sayfa:3)

2- Kültürümüzün temel taşlarından biri olan Mevlâna da, yaşam felsefesi, sevgi ve hoşgörüsü algılanmadan törenlerle anılmaya başlandı (Aydın Karasüleymanoğlu, sayfa: 6)

3- Aydın Baba, Fakülteyi bitirirken 1968 kuşağının misyonunu taşıyacak, ülkenin temel sorunları üzerinde fikirler yürütecek konumdaydı (Reşit Gökçe, Sayfa: 8)

4- Burhan Garip Şavlı, usta bir öykücü. Anlatımı içten, duygulu ve yalın. (Murat Özmen, Sayfa:10)

5- Babamın amcası Haydar kaybolmuş, aylarca aramış, bir izine rastlamamışlar (Burhan Garip Şavlı, Sayfa: 12)

6- 1940’lı yıllarda çok korkunç bir kıtlık ortamı yaşanmış ülkemizde (Doğan Soydan, Sayfa: 14)

7- Beni gördü üstüme üstüme geliyor. Gözleri kan çanağına dönmüş. Ağzından köpükler saçıyor. Kapıdan içeri girişimi beklemiş (Gülşen Şimşek, Sayfa:16)

8- Kadın, toplumumuzda bir sorun olarak görülmüştür hep. Öyle ki “Kadın sorunu” diye bir sözcük öbeği literatürümüze girmiştir çoktan (Yağmur Dönmez, Sayı:17)

9- İlçeye minibüsle yirmi dakika uzaklıktadır sevda diyarı (Erdal Karasu, Sayfa: 18)

10- Bir sarı yaprakcığın şakası ile yüzümde gezinen o gülümseme eşliğinde yaşadığım ana dönüyorum (Cumhur Turan, Sayfa:24)

11- Hangimiz masallarla uyumadık ki, özellikle de tek eğlencemizin masal olduğu yıllarda (Saniye Gündüz Yıldırım, Sayfa:26)

12- Merkezi Ankara’da bulunan Payda Yayıncılık kuruluşunun sahibi ve genel koordinatörü Gülendem Gültekin, bir yayın uzmanı (Prof. Dr. İsa Kayacan, Sayfa:28)

13- Genellikle başarılı olanlar, kahraman olur(Bedri Yalçın, Sayfa:30)

14- Sahildeki iskelenin hemen yanındaki kayalıklarda belirgin bir hareketlilik oldu (Etem Çağlayan)

***

Melâhat ECEVİT

Melâhat Ecevit

mısralarından seçilenler

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Yazıp, yayınladıklarıyla dikkat çeken isimler vardır. Bu isim ve imzaların yazı ve şiirleri beklenir, gözlenir. Isparta ilimiz merkezinde yaşayan Melahat Ecevit bu isim ve imzalardan biridir. O’nun üç yeni şiiri var masamda. Bunların mısraları arasında mini bir gezinti yapmak istiyorum efendim:

UMRUMDA DEĞİL

Vefasızlıktan sözedilerek yola çıkılıyor bu şiirde. Hem suçlu, hem güçlü olabilenler, ettiği yemini bozanlar, dost sanıp yüze gülenleri sır verenlerin zavallılığından bahsediliyor uzun uzun. Dualar, beddualar birbiri ardına sıralanıyor beş ayrı dörtlükten oluşan “umrumda değil” denirken. Sonunda şöyle bir bağlama yapılıyor:

Gözüme görünme, git bundan sonra,

Sür Niğde’ye, Bor’a sür bundan sonra,

Yalnızlık neyimiş gör bundan sonra,

Arama, sorma be, zor bundan sonra.

Ve geri dönüp maziye bakarak şiirleştirilen duygular, mısralar birbiri ardına geliyor Melahat Ecevit kalemiyle:

DÜŞÜNÜRKEN MAZİYİ

Beş ayrı dörtlükten, bölümden meydana gelen bu şiirde, şöyle bir geri dönüp maziye bakınca, kaybolup giden anıların bir kısmının geri geldiği, sevginin kayda değer nazının çekilemediği, ama zamanın-zamanların katledildiği, pılının-pırtının alınıp yola, yollara düşüldüğü anlatılıyor teker teker. Bu şiirin son dörtlüğü ise şöyle:

Şimdi yarınlar daha ağır,

Mevsimler sonbahar artık,

Boşa harcanan nefesin,

Hurdacısı oldu yalnızlık.

“Deme istersen” adlı Melahat Ecevit şiiri yedi ayrı dörtlükten meydana geliyor.

DEME İSTERSEN

“Selâm söyle bizim ele gidersen”le başlanıyor söze. Bir zalime düşüşün buruklukları mısralaştırılıyor, el eline düşmüşlüğün sıkıntıları anlatılıyor, sevda sanıp O’nun izinden gitmenin yanlışlıkları, dışı el’i yakmış, içiyse kendini gerçekleriyle devam ediliyor. Bir dörtlüğü bu şiirin:

Bir zamanlar O’nun baş tacıydı de,

Şimdi layıksız bir yere koymuş de,

Bir paspasa dönmüş dersen de,

Daha fazla bir şey deme istersen.

GÜNÜN DÖRTLÜĞÜ (Abdülkadir Güler)

Has şiirin ağası, Halil Soyuer idi,

Şairler arasında, bulunmaz cevher idi,

Kır atına binerek, karıştı ufuklara,

Şairliği tartışılmaz (bir) başka değer idi…

www.isakayacan.com

http://isakayacan.blogspot.com

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 22
Dün Tekil 1228
Bugün Tekil 538
Toplam Tekil 2564831
IP 54.81.69.220


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Vatan ne Türkiyedir Türklere ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.788 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu